Dobré noviny
Ľudia, ktorí psychologicky pomáhajú na Ukrajine, sa inšpirujú u nás
TASR
TASR

Ľudia, ktorí psychologicky pomáhajú na Ukrajine, sa inšpirujú u nás

V relácii Svet TU a Teraz opisuje Radovan Bránik, akú nadstavbovú pomoc potrebujú ľudia v krízových situáciách po povodni, požiari, nehode a takisto aj po tom, ako odvedú svoju prácu záchranári.

Bratislava 19. novembra (TABLET.TV) – Ukrajinským symbolom dramatických udalostí, ktoré viedli k zmene režimu u nášho nepokojného suseda, je kyjevské námestie Majdan. Práve tam sa spontánne zrodila organizácia Psychologická služba Majdanu, ktorá stále pokračuje v pomoci ľuďom.

O rady pri svojom prechode na klasickú organizáciu požiadala slovenských partnerov z RISC (Prijímacieho, informačného a podporného centra - Reception, Information and Support Centre). V štúdiu TABLET.TV hovoril o svojich skúsenostiach z tejto spolupráce Radovan Bránik z RISC, ktorý na Ukrajine pôsobil. „Ľudia, ktorí v tomto pôsobili, boli veľmi vyčerpaní a unavení, ale zároveň cítili, že tá energia, ktorú do toho vrhli, do tej práce, že by bola škoda nechať ju odznieť,“ opísal začiatky spolupráce.

Podľa Bránika túto činnosť robia ľudia z Majdanu, teda zo strany víťazných síl a zároveň ľudia z prostredia ministerstva vnútra Ukrajiny, ktorí boli v minulosti vnímaní a považovaní za zástancov Viktora Janukoviča „Dnes tam prebieha akási opatrná integrácia, zbližovanie a hľadanie riešení do budúcnosti,“ opísal.

V relácii Pavla Demeša SVET Tu a Teraz hovoril Bránik aj o pôsobení v iných krízových oblastiach. Bol napríklad pomáhať ľuďom po katastrofických záplavách v Bosne. Jeho rozprávanie si pozrite v aktuálnom vydaní relácie SVET Tu a Teraz.

Radovan Bránik Foto: archív RB

Už ste čítali?