Grace Kellyová ukončila sľubnú kariéru vydajom za monacké knieža
TASR
TASR

Grace Kellyová ukončila sľubnú kariéru vydajom za monacké knieža

Počas manželstva síce dostávala ponuky na filmovanie, podľa prísnych kritérií na kniežacom dvore sa nehodilo, aby významná osobnosť stvárňovala filmové postavy s najrôznejšími osudmi.

Na archívnej snímke z roku 1955 Grace Kellyová so soškou Oscara, ktorého získala v kategórii najlepšia herečka za film The Country Girl (Dievča z vidieka). Foto: TASR/AP

Filadelfia/Bratislava 12. novembra (TASR) - Grace Kellyová sa narodila 12. novembra 1929 vo Filadelfii v USA a dnes by sa dožila 85 rokov. Ešte ako krásna hollywoodska herečka sa predstavila v mnohých filmových snímkach, za úlohu vo filme Dievča z vidieka (1954) získala Oscara.

Na archívnej snímke z 19. apríla 1956 monacké knieža Rainer III. navlieka prsteň svojej neveste Grace Kellyovej počas ich sobáša v Monaku. Foto: TASR/AP

Sobášom (18. apríla 1956) s monackým kniežaťom Rainierom III. v šatách z 25 metrov hodvábu sa dostala medzi príslušníkov európskych panovníckych rodov, stala sa monackou kňažnou. Jej relatívne krátka kariéra na striebornom plátne sa vydajom skončila.

Populárna a krásna

Pekné mladé americké dievča bolo od mala zapálené pre herectvo, hoci jej rodina ju v tom nepodporovala. Počas šiestich rokov sa však z Grace Kellyovej zrodila jedna z najpopulárnejších hollywoodskych herečiek a najkrajších žien 50. rokov 20. storočia. Predstavila sa napríklad v známom westerne High Noon (Na pravé poludnie, 1952), alebo v Hitchcockových filmoch Dial M. for Murder (Vražda na objednávku, 1954), Rear to Window (Okno do dvora, 1954).

Počas manželstva síce dostávala ponuky na filmovanie, podľa prísnych kritérií na kniežacom dvore sa nehodilo, aby významná osobnosť stvárňovala filmové postavy s najrôznejšími osudmi.

Venovala sa charite

Ako členka kniežacieho rodu Grimaldiovcov sa monacká kňažná Grace dlhé roky popri oficiálnych štátnych záležitostiach venovala rôznym charitatívnym činnostiam. Zastávala funkciu prezidentky monackého Červeného kríža a nadácie na presadzovanie dojčenia. Venovala sa aj rozvojovým krajinám v oblasti medicíny a vzdelávania. Meno Grace Kellyová má dodnes dobrý zvuk vo svete módy a v klenotníctve.

Kňažná Grace porodila tri deti (Caroline 1957, Alberta 1958 a Stéphanie 1965) a stala sa starostlivou matkou. Snažila sa, aby princezné a princ vyrastali ako ostatné deti. Každé leto trávili vo Filadelfii a princ Albert (dnešné knieža) niekoľkokrát absolvoval letný tábor so svojimi americkými bratrancami.

Ukážka herectva Grace Kellyovej:

Osudná dopravná nehoda

Smrť zastihla kňažnú Grace nečakane. Zomrela 14. septembra 1982 vo veku 52 rokov na následky ťažkých zranení, ktoré utrpela pri dopravnej nehode deň predtým. Príčinou nehody, pri ktorej sa princezná Stephanie zranila len ľahko, bola náhla mozgová príhoda kňažnej. Pochovali ju v katedrále St. Nicholas v samom srdci monackého kniežatstva – Monaco-ville. Po jej boku našiel v roku 2005 miesto svojho posledného odpočinku aj knieža Rainier III., ktorý sa so smrťou Grace nikdy nedokázal zmieriť a už nikdy sa znova neoženil.

Na pamiatku svojej manželky otvoril knieža Rainier III. v roku 1983 v monackom Fontvieille ružovú záhradu.

Medzinárodný filmový festival vo francúzskom Cannes v máji 2014 slávnostne otvorila nesúťažná projekcia filmu francúzskeho režiséra Oliviera Dahana nazvaného Grace: Kňažná z Monaka. Monacká kniežacia rodina hollywoodskej legendy film s Nicole Kidmanovou v hlavnej úlohe skritizovala, podľa nej má iba málo spoločného s životom Grace Kellyovej, a slávnostné otvorenie festivalu bojkotovali.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…