Mark Knopfler sa predstaví v Bratislave
SITA
SITA

Mark Knopfler sa predstaví v Bratislave

Bývalý líder kapely Dire Straits sa na Slovensku ukáže po 17 rokoch. Predtým vystúpil 20. júna 1996 v bratislavskej Inchebe.

BRATISLAVA 3. septembra - Britský gitarista Mark Knopfler, ktorý sa preslávil ako líder kapely Dire Straits, sa v sprievode osemčlennej kapely začiatkom leta 2013 predstaví na Slovensku.

Šesťdesiattriročný muzikant vystúpi v nedeľu 23. júna 2013 v bratislavskej Aegon aréne Národného tenisového centra (NTC).

Vstupenky na jeho koncert sa začnú predávať 18. septembra, pričom predpredaj pre členov fanklubu odštartuje už 5. septembra.

Lístky sa budú predávať za 50 až 85 eur. Knopfler vystúpi v rámci svojho budúcoročného turné aj v Prahe (7. mája), Viedni (20. júna), Budapešti (22. júna) či Salzburgu (24. júna).

Okrem iného na koncertoch predstaví aj svoj nový štúdiový album Privateering (2012), ktorý vychádza práve dnes. Privateering je jeho ôsmou sólovou štúdiovou nahrávkou, obsahuje dvadsať skladieb a je to prvý dvojalbum v jeho tridsaťpäťročnej kariére.

"Čím som starší, tým viac mám chuť písať. Celý proces si užívam viac než kedykoľvek predtým, písanie, nahrávanie aj živé hranie. Baví ma všetko," uviedol rodák zo Škótska, ktorý v súčasnosti žije v Londýne. Popri novinkách odznejú aj piesne, ktoré majú viac ako 20 rokov.

"Naše staré skladby sa pre mnohých stali v podstate ukazovateľmi na ceste životom. Budem samozrejme hrať tieto veci občas trochu inak, aby som ich udržal pri živote a aby pre mňa boli zmysluplné a nepôsobili ako kabaret. Sú však skladby, ktoré keď nezahráte v pôvodnej verzii, tak pre veľa ľudí svet prestane byť tým, čím býval. Skrátka rád hrám staré piesne, ktoré som zložil a ľudia ich radi počúvajú."

Mark Knopfler sa hudbe začal venovať v roku 1970, kedy nahral svoje prvé demo. Dire Straits založil až o sedem rokov neskôr spolu s bratom Davidom (rytmický gitarista), Pickom Withersom (bicie nástroje) a Johnom Illsleym (basgitara). V októbri 1978 skupina debutovala eponymnou nahrávkou, z ktorej len v Európe predala štyri milióny kópií. Zaujímavosťou je fakt, že väčší úspech dosiahla v kontinentálnej Európe a v USA a nie v domovskej Veľkej Británii. Nasledovali albumy Communiqué (1979), Making Movies (1980), Love over Gold (1982), ktoré obsahovali také skladby ako Lady Writer, Romeo and Juliet, Tunnel of Love či Private Investigations. Najúspešnejšou nahrávkou Dire Straits však bol až jej piaty štúdiový album Brothers in Arms (1985), z ktorého sa na celom svete predalo viac ako 30 miliónov kópií. Táto nahrávka je štvrtou najpredávanejšou v britskej histórii, k čomu dopomohli najmä hity ako Money for Nothing, Walk of Life alebo nesmrteľná balada Brothers in Arms.

Po turné k tomuto albumu sa Knopfler venoval najmä filmovej hudbe. Skupina sa na scénu vrátila až 11. júna 1988, kedy vystúpila na štadióne Wembley na koncerte pri príležitosti 70. narodenín Neslona Mandelu. Krátko nato oznámil bubeník Terry Williams, že skupinu opúšťa. V septembri 1988 Knopfler uviedol, že Dire Straits oficiálne končia, pričom povedal, že "si potrebuje oddýchnuť". O mesiac neskôr kapela vydala výberovku Money for Nothing (1988), s ktorou dobyla britský rebríček. Dire Straits sa začiatkom 90. rokov ešte raz vrátili na scénu, vydali poslednú štúdiovku On Every Street (1991) a definitívne sa rozpadli.

Mark Knopfler ihneď odštartoval sólovú kariéru. Od roku 1996 až dodnes vydal osem sólových štúdiových albumov - Golden Heart (1996), Sailing To Philadelphia (2000), The Ragpickers Dream (2002), Shangri-La (2004), All The Road Running (2006), Kill To Get Crimson (2007), Get Lucky (2009) a spomenutú novinku Privateering. Britský muzikant býva označovaný ako jeden z najlepších gitaristov všetkých čias. Počas svojej kariéry predal viac ako 120 miliónov albumov, a to či už sólovo alebo s kapelou Dire Straits. Knopfler má vo svojej zbierke PRS for Music Heritage Award, Edison Award, Steiger Award, Juno Award, Brit Awards, Ivor Novello Award a niekoľko cien Grammy. V roku 2001 dokonca podľa neho pomenovali druh dinosaura, ktorý dostal meno Masiakasaurus knopfleri. Informácie pochádzajú z webových stránok xl.sk a markknopfler.com.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…