Frešo: Bez kvalitných učiteľov a učebníc vzdelávanie fungovať nebude
Dobré noviny
Dobré noviny

Frešo: Bez kvalitných učiteľov a učebníc vzdelávanie fungovať nebude

Predseda Bratislavského kraja Pavol Frešo slávnostne otvoril nový školský rok na Škole pre mimoriadne nadané deti a Gymnáziu na Skalickej ulici 1 v Bratislave.

BRATISLAVA 3. septembra - Do lavíc na stredných školách v pôsobnosti BSK si dnes po prvý raz sadlo 3 845 nových žiakov. Odbornému štúdiu sa bude venovať 2 776 prvákov, nových gymnazistov je v kraji 1 069. „Aj z debaty s pedagógmi a riaditeľmi našich škôl je úplne jasné, že nás trápia dva hlavné problémy. Prvým je odmeňovanie pedagogických zamestnancov, pretože majú malé platy. Niečo málo robíme v rámci župy, ale štát musí prijať systémové riešenie, ktoré zvýši platy učiteľkám a učiteľom,“ povedal župan Pavol Frešo počas otvorenia školského roka. Druhý hlavný problém vidí v tom, že školský rok znova začína bez toho, aby deti mali kompletné sady učebníc. „Je to problém, lebo bez týchto dvoch veci, to je kvalitní učitelia a kvalitné učebnice, vzdelávanie fungovať nebude,“ doplnil župan Pavol Frešo.

Bratislavský kraj investoval v tomto roku do opráv škôl vo svojej pôsobnosti 1 108 000 eur. Z toho 244 000 eur išlo na riešenie havarijných stavov, 265 000 eur na opravy a údržbu a 599 000 eur na rekonštrukcie. Momentálne prebieha verejné obstarávanie na opravy a zatepľovanie fasád a výmenu okien na školách.

So začiatkom školského roka 2012/2013 vznikli aj dve Centrá odborného vzdelávania – Centrá excelentnosti. Prvým je Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre oblasť elektrotechniky a informačných technológií na SOŠ Hlinícka 1, druhé je Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre oblasť poľnohospodárstva a rozvoja vidieka na Spojenej škole SNP 30 v Ivanke pri Dunaji. V súvislosti s odborným vzdelávaním je ponuka škôl v pôsobnosti BSK bohatšia aj o nové študijné a učebné odbory. Mladí ľudia sa môžu od tohto roka vzdelávať aj v odbore pracovník v hotelierstve a cestovnom ruchu, služby v cestovnom ruchu, vychovávateľstvo a opatrovateľská činnosť, manažment regionálneho cestovného ruchu, pracovník marketingu a grafický a priestorový dizajn či mechanik hasičskej techniky a v ďalších.

Bratislavský samosprávny kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 58 škôl – 14 gymnázií, 37 stredných odborných škôl, dve konzervatóriá, tri spojené školy a dve jazykové školy. BSK spravuje 43 školských zariadení – 16 školských internátov, 21 školských jedální, jedno školské stredisko záujmovej činnosti, dva školské kluby detí a tri strediská odbornej praxe.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…