Začína sa Nemecký pohár, Vůjtek verí v elán hráčov
SITA
SITA

Začína sa Nemecký pohár, Vůjtek verí v elán hráčov

Slovenskú hokejovú reprezentáciu čaká od piatka do nedele v Mníchove turnaj o Nemecký pohár.

BRATISLAVA 7. novembra - V novembri 2013 sa slovenská hokejová reprezentácia v Mníchove na Nemeckom pohári neúspešne snažila o vylepšenie tretieho miesta z predchádzajúceho ročníka, tentokrát je v Bavorsku hlavným cieľom výberu trénera Vladimíra Vůjtka s mladým tímom nazbierať čo najviac skúseností. Nemecký pohár je pre slovenskú hokejovú reprezentáciu už tradične úvodným podujatím sezóny.

Od piatka do nedele sa v olympijskom komplexe postupne stretnú s výbermi Kanady, domáceho Nemecka a Švajčiarska. Slovenský tím vyhral Nemecký pohár trikrát v histórii - v rokoch 2011, 2006 a 1997. Z doterajších 24 ročníkov podujatia sa Slovensko predstavilo na pätnástich. Už tretí rok po sebe privíta súboje Olympia Eisstadion, ktorý je domovským stánkom Red Bull Mníchov a má kapacitu 6256 divákov.

Vůjtek urobil zmeny hráčov

V porovnaní s pôvodnou nomináciou musel tréner Vladimír Vůjtek urobiť zmeny, ktoré sú dôsledkom zdravotných problémov hráčov. V prvom zápase dá príležitosť proti Kanade v bránke Branislavovi Konrádovi. Elitný útok vytvoria Martin Bakoš, Marek Viedenský a Vladimír Dravecký, v prvej obrane by mali korčuľovať Jurajovia Valach a Mikuš. Mimo zápasovej súpisky zostali zranený obranca Peter Čerešňák a útočník Michael Vandas.

Kapitánom bude obranca Ivan Švarný, jeho zástupcami Marek Viedenský a Tomáš Marcinko. Už pred zverejnením nominácie tréner Vůjtek vedel, že nemôže počítať ani s útočníkom Tomášom Záborským, ktorý sa neskôr definitívne vzdal pôsobenia v národnom tíme.

"Je to Tomášove rozhodnutie. Už v minulosti sa stalo, že počas sezóny dával prednosť klubu pred reprezentáciou. Nikdy som sa žiadnemu hráčovi v súvislosti s pôsobením v národnom tíme neprosil, nebude to tak ani v tomto prípade," povedal reprezentačný tréner seniorského tímu Vladimír Vůjtek.

Do Mníchova berie sedem nováčikov

Napriek väčšiemu množstvu menej skúsených hráčov nechce hlavný kouč cestovať s reprezentáciou do Mníchova len pre naberanie skúseností bez ohľadu na výsledky. "Je to tím mladších hráčov, sú to hokejisti budúcnosti slovenského hokeja. Do Nemecka nechceme ísť len zbierať skúsenosti. Verím, že tri zápasy dajú chlapcom veľa. Som presvedčený, že sa pobijú o dobrý výsledok. Sú to všetko hráči s elánom, chuťou a dobrým korčuľovaním. Tento tím je menej skúsený. Očakávam od neho dobrý pohyb, agresivitu, vyhrávanie osobných súbojov. Taký živý hokej," poznamenal Vůjtek a dodal: "Sezóna sa pre nás teraz začína a smerom k majstrovstvám sveta to už teraz pôjde veľmi rýchlo."

Nováčikmi v reprezentačnom výbere sú až siedmi hráči - obrancovia Adam Jánošík, Oldřich Kotvan, Lukáš Kozák, Tomáš Bokroš či útočníci Dalibor Bortňák, Lukáš Cingeľ a Roman Rác. Najskúsenejším mužom výberu je obranca Ivan Švarný so 79 reprezentačnými zápismi, tréner Vůjtek ho vybral za kapitána mužstva na Nemeckom pohári.

To, že v Nemecku bude Slovensko reprezentovať mladší tím, je podľa Švarného dobrý krok. "Už v minulosti vždy niekto 'vystrelil', od trénerov je rozumné, že pozývajú menej ostrieľaných chalanov, aby sa učili. Každý triumf či vydarený zápas pomôže psychike mužstva. Aj teraz by bolo dobré začať úspešne a postupne 'pridávať'," myslí si Švarný.

Brankár Konrád sa vrátil do slovenskej reprezentácie

Po viac ako troch rokoch sa do slovenskej hokejovej reprezentácie vrátil brankár Branislav Konrád a na prvú akciu národného mužstva v sezóne 2014/2015 prišiel z extraligovej Dukly Trenčín v dobrej nálade. Naposledy sa 27-ročný rodák z Nitry objavil v najcennejšom drese ešte v apríli 2011 vo fínskej Kouvole pri prehre s domácim výberom 2:3.

"Som veľmi rád, že som sa opäť dostal do reprezentácie. Už sa teším na zápasy. Nepozeral som si súpisky súperov, neriešil som to. Kanaďania majú veľa hráčov v kvalitnej nemeckej lige. Ich štýl je nepríjemný, dohrávajú súboje a bojujú do konca. Nemci sú tvrdí, dôrazní a rýchli. Podobne aj Švajčiari. Všetci chalani v našom tíme máme spoločný cieľ, do Nemecka ideme bojovať za Slovensko," poznamenal gólman extraligovej Dukly Trenčín Branislav Konrád.

"S trénerom sme sa dohodli, že turnaj odštartujem v bránke ja, v sobotu bude proti Nemecku chytať zase Marek (Čiliak - pozn.). Kto odchytá posledný zápas proti Švajčiarom, bude následne na tréneroch. Je česť byť v reprezentácii a nám sem dvere otvorila aj skutočnosť, že KHL sa neprerušila. Za seba poviem, že určite na ľade odvediem všetko, čo bude v mojich silách," povedal podľa webu SZĽH brankár Branislav Konrád, ktorý odchytal doteraz za Slovensko 5 zápasov.

Viedenský sa na turnaji predstaví prvýkrát

Útočník Marek Viedenský sa na turnaji o Nemecký pohár predstaví prvýkrát. Dvadsaťštyriročný rodák z Handlovej totiž až do ostatnej jari pôsobil na klubovej úrovni v zámorí a cesta na takéto podujatie bola pre neho "zarúbaná". "Máme menej skúsený tím a do Mníchova sa ideme biť o miesta na majstrovstvá sveta. Hlavné bude, že všetci chceme bojovať za Slovensko. Svetový šampionát je však ešte ďaleko. Počas sezóny sa môže udiať veľa vecí. Dôležité teraz bude, aby sa každý z nás ukázal pred trénerom. Na konci ročníka bude dôležité, akú budeme mať formu," poznamenal dravý útočník.

Švajčiarsko, Nemecko i Kanada sú pravidelnými súpermi Slovenska. So Švajčiarmi odohrali Slováci 58 duelov, z toho 24 víťazných (bilancia 24 - 7 - 27, skóre: 141:133), s Kanaďanmi 48 (21 - 4 - 23, 153:141) a s Nemcami 47 (26 - 1 - 20, 121:111). S Nemeckom a Švajčiarskom si Slovensko naposledy zmeralo sily na minuloročnom Nemeckom pohári, s Kanadou na májových MS v Minsku. So všetkými súpermi Slováci v ostatnom súboji prehrali.

Káder slovenskej hokejovej prezentácie na Nemecký pohár v hokeji:

- Mníchov, 7. - 9. novembra

Brankári: Branislav Konrád (Dukla Trenčín, 5/0), Marek Čiliak (Kometa Brno, ČR, 1/0)

Obrancovia: Tomáš Bokroš (Dukla Trenčín, 0/0), Adam Jánošík (HC Košice, 0/0), Oldřich Kotvan (HC Zlín, ČR, 0/0), Lukáš Kozák (Dukla Trenčín, 0/0), Juraj Mikuš (Sparta Praha, ČR, 12/1), Ivan Švarný (Dinamo Minsk, Biel./KHL, 79/3), Juraj Valach (Slavia Praha, ČR, 18/0)

Útočníci: Martin Bakoš (Bílí Tygři Liberec, ČR, 10/0), Dalibor Bortňák (HKM Zvolen, 0/0), Lukáš Cingeľ (Sparta Praha, ČR, 0/0), Rastislav Dej (HK Hradec Králové, ČR, 11/0), Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec, ČR, 19/4), Adam Lapšanský (HC Košice, 6/3), Patrik Lušňák (Junosť Minsk, Biel., 16/2), Tomáš Marcinko (HC Pardubice, ČR, 19/0), Roman Rác (HC Olomouc, ČR, 0/0), Ján Sýkora (HC Plzeň, ČR, 13/1), Tomáš Sýkora (HK Poprad, 2/0), Roman Tománek (HK Nitra, 8/3), Michael Vandas (HC Vítkovice, ČR, 7/1), Marek Viedenský (HPK Hämmeenlinna, Fín., 9/4)

Realizačný tím: Otto Sýkora (generálny manažér), Vladimír Vůjtek (tréner), Peter Oremus (asistent trénera), Ján Grauzel (lekár), Igor Andrejkovi č (video tréner), Miroslav Karafiát (výstrojový manažér), Michal Malina (masér), Viktor Fábik, Dušan Čulka (fyzioterapeuti)

Program Nemeckého pohára 2014 v Mníchove:

piatok 7. novembra: Kanada - SLOVENSKO (16.30), Nemecko - Švajčiarsko (20.00)

sobota 8. novembra: Nemecko - SLOVENSKO (16.15), Švajčiarsko - Kanada (19.45)

nedeľa 9. novembra: SLOVENSKO - Švajčiarsko (13.15), USA - Nemecko (16.45)

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…