Dobré noviny
Rímsky nápis na skale v Trenčíne čoskoro opäť sprístupnia
SITA
SITA

Rímsky nápis na skale v Trenčíne čoskoro opäť sprístupnia

Svoje brány hotel Tatra otvorí v septembri, po novom však už ponesie názov Elizabeth. Práve za oknami secesnej pamiatky je nápis vyrytý.

TRENČÍN 2. septembra - Po vyše roku a pol sa Trenčanom a návštevníkom opätovne sprístupní známy a vzácny rímsky nápis na hradnej skale. Bývalý hotel Tatra v tomto čase kompletne zrekonštruovali.

Svoje brány hotel opäť otvorí v septembri, po novom však už ponesie názov Elizabeth. Práve za oknami secesnej pamiatky je nápis vyrytý.

Hotel dal postaviť barón Armin Popper roku 1901. Pomenoval ho po manželke cisára Františka Jozefa Alžbete, známej skôr ako cisárovná Sissi.

"Každá zmena sa prijíma s nevôľou, ale skúsenosť hovorí, že ľudia si časom zvyknú. Verím, že aj Trenčania prijmú Elizabeth za svoju," povedal riaditeľ hotela Jan Svoboda.

"S rekonštrukciou a dostavbou hotela súvisel aj návrat k pôvodnému názvu. Napriek všetkým zásahom si hotel ponechal svoju secesnú tvár a je obohatený o moderného ducha. Výška investície dosiahla zhruba 15 miliónov eur, z toho 3,9 milióna eur pochádza z prostriedkov Európskej únie," doplnila marketingová manažérka hotela Ivana Vengrin.

Za hotelom sa nachádza známy rímsky nápis z roku 179 n.l., ktorý dokazuje prítomnosť rímskych vojsk na území dnešného Trenčína. Predstavuje jednu z mála rímskych písomných pamiatok na sever od Dunaja.

Nápis na hradnej skale na pamiatku víťazstva nad germánskymi Kvádmi v preklade znamená: Víťazstvu cisárov a vojska, ktoré sídlilo v Laugariciu, v počte 855 vojakov II. légie, dal zhotoviť M. V. Maximianus, legát II. pomocnej légie.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…