Dobré noviny
Dobré tipy: Starostlivosť o froté
Dobré noviny
Dobré noviny

Dobré tipy: Starostlivosť o froté

Sami iste najlepšie viete, že froté nesmie vo vašej domácnosti chýbať. Veď viete si predstaviť niečo príjemnejšie ako sa po kúpeli osušiť kvalitnou jemnou froté osuškou?

Froté osušky sa vyrábajú zo 100% bavlny a tak pri ich prvom vypraní určite nastane ich zrazenie, ktoré sa prejaví zmenšením plochy až do 10 %. Uteráky a osušky sa však dajú vyvárať, kvalitné materiály sú veľmi stálofarebné.

Kvalitu froté výrobku zistíte hneď pri prvom dotyku. Ak sa vám prsty dotknú, tak je vlákno veľmi riedke, uprednostňujte látky s dvojočkovou priadzou ako jednoočkovou. Pre kvalitu froté je podstatná aj jeho gramáž. Jeho bežná hmotnosť sa pohybuje od 350 do 400 g/m2.
Aby si froté udržalo po dlhý čas svoju kvalitu, bolo mäkké a hebké, treba pri jeho praní dodržiavať niekoľko zásad.

  1. Froté prvý krát neperte v studenej alebo vlažnej vode, pretože pustí farbu. Aby zostali jeho farby jasné a tým pádom aj skutočne stále, prvé pranie by malo mať teplotu 60°C.
  2. Osušky pred praním rozdeľte na svetlé a tmavé. Pri prvých praniach sa totiž z tmavých osušiek prebytočné farbivo.
  3. Po praní nenechávajte stáť osušky dlho na sebe, aby sa vzájomne nepofarbili.
  4. Do prania nepridávajte príliš veľa pracieho prostriedku, ten by totiž časom mohol spôsobiť na látke usadeniny a froté by zostalo tuhé a vyblednuté. Podobne však pôsobí aj použitie príliš malého množstva pracích prostriedkov. Došlo by totiž k odvápneniu vody, čo by sa prejavilo stratou mäkkosti froté.
  5. Pri praní farebného froté tak isto nepoužívajte silne bielidlá, jediné ak sú vaše osušky biele.
  6. Nepoužívajte avivážne prostriedky, pretože obmedzíte alebo zničíte saciu schopnosť tohto materiálu. Aviváž totiž na jeho povrchu vytvorí tenkú vrstvu, ktorá bráni prieniku vody. Aviváž zapríčiňuje aj tvorbu chumáčikov.
  7. Nové kvalitné froté pri praní púšťa minimum chumáčikov alebo spočiatku stráca vlákna. Ak je však aj po niekoľkých praniach tento proces veľmi intenzívny, nastavte pračku na miernejší program a dodržujte predpísané množstvo vloženej bielizne, ktoré predpisuje výrobca práčky.
  8. Froté najlepšie usušíte na čerstvom vzduchu, kedy zostane nadýchané a mäkké. Nesušte ho na radiátoroch, pretože stvrdne a zdrsnie.
  9. Ak ho sušíte v sušičke, nenastavte teploty na veľkú výšku, pretože môže dôjsť k prehriatiu vlákna, ktoré sa môže poškodiť.
  10. Froté nežehlite! Žehlením sa očká pritláčajú a materiál stráca pôvodný zamatový vzhľad ako aj schopnosť absorbovať vodu.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…