V piatok sa začne Medzinárodný filmový festival Bratislava
SITA
SITA

V piatok sa začne Medzinárodný filmový festival Bratislava

Počas ôsmich dní podujatie ponúkne viac ako stovku titulov.

BRATISLAVA 6. novembra - V piatok 7. novembra sa v Bratislave začne 16. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Podujatie bude trvať do 14. novembra a ponúkne viac ako stovku titulov, ktoré organizátori zaradili do troch súťažných a 12 nesúťažných sekcií.

Projekcie sa tento rok uskutočnia vo dvoch sálach Kina Lumiere, v Kine Mladosť, Kine Nostalgia a vo filmovom klube 35mm na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Ďalším miestom festivalových premietaní bude aj klub Batelier, kde je pripravený i sprievodný program. Festival otvorí snímka Get On Up - Príbeh Jamesa Browna (2014).

O ocenenie Grand Prix sa uchádza deväť snímok

V Medzinárodnej súťaži prvých a druhých hraných filmov sa o ocenenie Grand Prix uchádza deväť snímok ako napríklad vietnamský film Od ničoho k ničomu (2014) či francúzska dráma Party Girl (2014). Slovensko zastupuje hraný debut Jaroslava Vojteka Deti (2014).

Do súťažnej sekcie dokumentárnych filmov organizátori zaradili osem titulov. Sú medzi nimi napríklad snímka Hra o fazuľky (2013) alžírskej režisérky Narimane Mari či film pozostávajúci z amatérskych videí zo služieb YouTube a Vimeo s názvom Povstanie (2014).

V súťaži krátkych filmov tento rok bojuje o ocenenie 12 filmov. Je medzi nimi napríklad víťaz festivalu v Rotterdame Ostrov (2013) či snímka Núdzové volania (2013), ktorú ocenili na Festivale krátkometrážnych filmov v Tampere.

Súčasťou festivalu bude sekcia Focus

Aj tento rok bude súčasťou festivalu sekcia Focus, ktorú sa organizátori rozhodli venovať Hongkongu. Predstavia v nej 12 snímok od režisérok a režisérov ako Ann Hui, Stanley Kwan, Dante Lam, Clara Law, Benny Chan, Mabel Cheung, Heiward Mak, Adam Wong či Fruit Chan.

Na podujatí taktiež dostanú priestor slovenské študentské filmy a snímky nominované na Cenu Lux, ktorú udeľuje Európsky parlament. V sekcii Príbehy - filmy životnej sily sa predstaví osem filmov. Uvedú v rámci nej napríklad komédiu Chlapci a Guillaume, k stolu! (2013), drámu Dýchaj (2014) či komediálnu drámu 10 000 km (2014). Sekcia Panoráma môže zaujať filmami Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (2014), Foxcatcher (2014), Macondo (2014), Krížová cesta (2014), Medzi dvoma svetmi (2014) či Pátranie (2014).

V rámci zvláštneho uvedenia na festivale predstavia aj futuristický epos Snowpiercer (2013) a dokument Červená armáda (2014). Sekcia Proti prúdu prinesie nezaškatuľkovateľné filmy Gottland (2014), Parazit (2014), Únos Michela Houellebecqa (2014), Zastav búšiace srdce (2013) a Nevidieť zlo (2014).

Cenu za umeleckú výnimočnosť si prevezme Theodor Pištek

Tohtoročnú cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii si prevezme český výtvarník Theodor Pištěk. Slovenskému hercovi Ivanovi Palúchovi zas symbolicky odovzdajú dlaždicu, ktorú budúci rok na začiatku leta slávnostne odhalia na Filmovom chodníku slávy pred Mestským divadlom Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.

Bratislavský festival tiež navštívi viacero hostí ako napríklad režisér Vuk Ršumović. Okrem toho na podujatie zavíta aj filmárka Johanna Moder, herec Marcel Mohab, režisérka Megan O’Hara, dokumentarista Jaro Vojtek a režiséri David Vigner a George Ovashvili, ktorý bude tiež členom poroty hraných filmov.

V rámci sprievodných podujatí sa uskutoční diskusný panel s producentmi a zakladateľmi spoločnosti Nutprodukce Pavlou Kubečkovou a Tomášom Hrubým či seminár a workshop Právo duševného vlastníctva v audiovízii I. V klube Batelier sa uskutoční napríklad, výstava True Colours o relativite nášho vnímania, predstavenie Výhybka z produkcie divadla NoMantilens či hudobné vystúpenia projektu Tante Elze, hudobníka Stroona alebo duo Gramophon Brothers. V Kine Mladosť festival zakončí obľúbená Papučová noc.

Informácie pochádzajú od PR manažérky Medzinárodného filmového festivalu Bratislava Silvie Turnerovej, z webovej stránky www.iffbratislava.sk a archívu agentúry SITA.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…