V piatok sa začne Medzinárodný filmový festival Bratislava
SITA
SITA

V piatok sa začne Medzinárodný filmový festival Bratislava

Počas ôsmich dní podujatie ponúkne viac ako stovku titulov.

BRATISLAVA 6. novembra - V piatok 7. novembra sa v Bratislave začne 16. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Podujatie bude trvať do 14. novembra a ponúkne viac ako stovku titulov, ktoré organizátori zaradili do troch súťažných a 12 nesúťažných sekcií.

Projekcie sa tento rok uskutočnia vo dvoch sálach Kina Lumiere, v Kine Mladosť, Kine Nostalgia a vo filmovom klube 35mm na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Ďalším miestom festivalových premietaní bude aj klub Batelier, kde je pripravený i sprievodný program. Festival otvorí snímka Get On Up - Príbeh Jamesa Browna (2014).

O ocenenie Grand Prix sa uchádza deväť snímok

V Medzinárodnej súťaži prvých a druhých hraných filmov sa o ocenenie Grand Prix uchádza deväť snímok ako napríklad vietnamský film Od ničoho k ničomu (2014) či francúzska dráma Party Girl (2014). Slovensko zastupuje hraný debut Jaroslava Vojteka Deti (2014).

Do súťažnej sekcie dokumentárnych filmov organizátori zaradili osem titulov. Sú medzi nimi napríklad snímka Hra o fazuľky (2013) alžírskej režisérky Narimane Mari či film pozostávajúci z amatérskych videí zo služieb YouTube a Vimeo s názvom Povstanie (2014).

V súťaži krátkych filmov tento rok bojuje o ocenenie 12 filmov. Je medzi nimi napríklad víťaz festivalu v Rotterdame Ostrov (2013) či snímka Núdzové volania (2013), ktorú ocenili na Festivale krátkometrážnych filmov v Tampere.

Súčasťou festivalu bude sekcia Focus

Aj tento rok bude súčasťou festivalu sekcia Focus, ktorú sa organizátori rozhodli venovať Hongkongu. Predstavia v nej 12 snímok od režisérok a režisérov ako Ann Hui, Stanley Kwan, Dante Lam, Clara Law, Benny Chan, Mabel Cheung, Heiward Mak, Adam Wong či Fruit Chan.

Na podujatí taktiež dostanú priestor slovenské študentské filmy a snímky nominované na Cenu Lux, ktorú udeľuje Európsky parlament. V sekcii Príbehy - filmy životnej sily sa predstaví osem filmov. Uvedú v rámci nej napríklad komédiu Chlapci a Guillaume, k stolu! (2013), drámu Dýchaj (2014) či komediálnu drámu 10 000 km (2014). Sekcia Panoráma môže zaujať filmami Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (2014), Foxcatcher (2014), Macondo (2014), Krížová cesta (2014), Medzi dvoma svetmi (2014) či Pátranie (2014).

V rámci zvláštneho uvedenia na festivale predstavia aj futuristický epos Snowpiercer (2013) a dokument Červená armáda (2014). Sekcia Proti prúdu prinesie nezaškatuľkovateľné filmy Gottland (2014), Parazit (2014), Únos Michela Houellebecqa (2014), Zastav búšiace srdce (2013) a Nevidieť zlo (2014).

Cenu za umeleckú výnimočnosť si prevezme Theodor Pištek

Tohtoročnú cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii si prevezme český výtvarník Theodor Pištěk. Slovenskému hercovi Ivanovi Palúchovi zas symbolicky odovzdajú dlaždicu, ktorú budúci rok na začiatku leta slávnostne odhalia na Filmovom chodníku slávy pred Mestským divadlom Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.

Bratislavský festival tiež navštívi viacero hostí ako napríklad režisér Vuk Ršumović. Okrem toho na podujatie zavíta aj filmárka Johanna Moder, herec Marcel Mohab, režisérka Megan O’Hara, dokumentarista Jaro Vojtek a režiséri David Vigner a George Ovashvili, ktorý bude tiež členom poroty hraných filmov.

V rámci sprievodných podujatí sa uskutoční diskusný panel s producentmi a zakladateľmi spoločnosti Nutprodukce Pavlou Kubečkovou a Tomášom Hrubým či seminár a workshop Právo duševného vlastníctva v audiovízii I. V klube Batelier sa uskutoční napríklad, výstava True Colours o relativite nášho vnímania, predstavenie Výhybka z produkcie divadla NoMantilens či hudobné vystúpenia projektu Tante Elze, hudobníka Stroona alebo duo Gramophon Brothers. V Kine Mladosť festival zakončí obľúbená Papučová noc.

Informácie pochádzajú od PR manažérky Medzinárodného filmového festivalu Bratislava Silvie Turnerovej, z webovej stránky www.iffbratislava.sk a archívu agentúry SITA.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…