Pacienti budú mať jasnešie v tom, za čo u lekára platia
SITA
SITA

Pacienti budú mať jasnešie v tom, za čo u lekára platia

Za súčasť zdravotného výkonu sa má podľa návrhu rezortu zdravotníctva považovať objednanie na vyšetrenie či vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu.

BRATISLAVA 5. novembra - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) robí poriadky v neprehľadných poplatkoch u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Po novom by už tak pacienti mohli mať jasnejšie v tom, za čo od nich môže lekár žiadať peniaze, a čo je už neoprávnené.

Podľa návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú odobrila v stredu vláda, nebudú môcť poskytovatelia vyberať poplatky za výkony, ktoré majú plne hradené zdravotnými poisťovňami. Taktiež nebudú môcť podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti akoukoľvek úhradou nad určenú spoluúčasť poistenca, ktorá je stanovená v právnych predpisoch.

Potvrdenia budú súčasťou zdravotného výkonu

Potvrdenia sa po novom majú považovať za súčasť zdravotného výkonu, ministerstvo tým chce zamedziť ich osobitnému spoplatneniu. Pacienti by tak už peňaženku v ambulancii nemali vyťahovať za objednanie na vyšetrenie či vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu. Lekári nebudú môcť pýtať peniaze ani za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, odporučenie na poskytnutie špecializovanej ambulantnej starostlivosti alebo na poskytnutie ústavnej starostlivosti, ako aj potvrdenie o návšteve.

"Navrhuje sa, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže požadovať úhradu za prednostné poskytnutie ambulantnej starostlivosti, len ak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti túto zdravotnú starostlivosť poskytne do desiatich pracovných dní od objednania," uvádza MZ ako ďalšiu zo zamýšľaných zmien.

Pokuty, ktoré kraj uloží budú jeho príjmom

Zdravotné výkony a služby, ktoré súvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, za ktoré bude môcť poskytovateľ požadovať úhradu, musia byť obsiahnuté v cenníku. Štruktúru cenníku bude schvaľovať vyšší územný celok, ktorý bude mať zároveň aj právomoc udeľovať sankcie.

Pokuty, ktoré kraj uloží budú jeho príjmom. "Stanovenie ceny prislúchajúcej k jednotlivým položkám je plne v kompetencii poskytovateľov, samosprávny kraj ich neschvaľuje," uvádza rezort. Cenník musí byť umiestnený vo vstupných priestoroch alebo priestoroch čakárne.

Nadobudnutie účinnosti zmien sa predpokladá 1. marca budúceho roka.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…