Dobré noviny
Pacienti budú mať jasnešie v tom, za čo u lekára platia
SITA
SITA

Pacienti budú mať jasnešie v tom, za čo u lekára platia

Za súčasť zdravotného výkonu sa má podľa návrhu rezortu zdravotníctva považovať objednanie na vyšetrenie či vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu.

BRATISLAVA 5. novembra - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) robí poriadky v neprehľadných poplatkoch u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Po novom by už tak pacienti mohli mať jasnejšie v tom, za čo od nich môže lekár žiadať peniaze, a čo je už neoprávnené.

Podľa návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú odobrila v stredu vláda, nebudú môcť poskytovatelia vyberať poplatky za výkony, ktoré majú plne hradené zdravotnými poisťovňami. Taktiež nebudú môcť podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti akoukoľvek úhradou nad určenú spoluúčasť poistenca, ktorá je stanovená v právnych predpisoch.

Potvrdenia budú súčasťou zdravotného výkonu

Potvrdenia sa po novom majú považovať za súčasť zdravotného výkonu, ministerstvo tým chce zamedziť ich osobitnému spoplatneniu. Pacienti by tak už peňaženku v ambulancii nemali vyťahovať za objednanie na vyšetrenie či vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu. Lekári nebudú môcť pýtať peniaze ani za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, odporučenie na poskytnutie špecializovanej ambulantnej starostlivosti alebo na poskytnutie ústavnej starostlivosti, ako aj potvrdenie o návšteve.

"Navrhuje sa, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže požadovať úhradu za prednostné poskytnutie ambulantnej starostlivosti, len ak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti túto zdravotnú starostlivosť poskytne do desiatich pracovných dní od objednania," uvádza MZ ako ďalšiu zo zamýšľaných zmien.

Pokuty, ktoré kraj uloží budú jeho príjmom

Zdravotné výkony a služby, ktoré súvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, za ktoré bude môcť poskytovateľ požadovať úhradu, musia byť obsiahnuté v cenníku. Štruktúru cenníku bude schvaľovať vyšší územný celok, ktorý bude mať zároveň aj právomoc udeľovať sankcie.

Pokuty, ktoré kraj uloží budú jeho príjmom. "Stanovenie ceny prislúchajúcej k jednotlivým položkám je plne v kompetencii poskytovateľov, samosprávny kraj ich neschvaľuje," uvádza rezort. Cenník musí byť umiestnený vo vstupných priestoroch alebo priestoroch čakárne.

Nadobudnutie účinnosti zmien sa predpokladá 1. marca budúceho roka.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…