Pacienti budú mať jasnešie v tom, za čo u lekára platia
SITA
SITA

Pacienti budú mať jasnešie v tom, za čo u lekára platia

Za súčasť zdravotného výkonu sa má podľa návrhu rezortu zdravotníctva považovať objednanie na vyšetrenie či vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu.

BRATISLAVA 5. novembra - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) robí poriadky v neprehľadných poplatkoch u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Po novom by už tak pacienti mohli mať jasnejšie v tom, za čo od nich môže lekár žiadať peniaze, a čo je už neoprávnené.

Podľa návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú odobrila v stredu vláda, nebudú môcť poskytovatelia vyberať poplatky za výkony, ktoré majú plne hradené zdravotnými poisťovňami. Taktiež nebudú môcť podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti akoukoľvek úhradou nad určenú spoluúčasť poistenca, ktorá je stanovená v právnych predpisoch.

Potvrdenia budú súčasťou zdravotného výkonu

Potvrdenia sa po novom majú považovať za súčasť zdravotného výkonu, ministerstvo tým chce zamedziť ich osobitnému spoplatneniu. Pacienti by tak už peňaženku v ambulancii nemali vyťahovať za objednanie na vyšetrenie či vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu. Lekári nebudú môcť pýtať peniaze ani za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, odporučenie na poskytnutie špecializovanej ambulantnej starostlivosti alebo na poskytnutie ústavnej starostlivosti, ako aj potvrdenie o návšteve.

"Navrhuje sa, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže požadovať úhradu za prednostné poskytnutie ambulantnej starostlivosti, len ak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti túto zdravotnú starostlivosť poskytne do desiatich pracovných dní od objednania," uvádza MZ ako ďalšiu zo zamýšľaných zmien.

Pokuty, ktoré kraj uloží budú jeho príjmom

Zdravotné výkony a služby, ktoré súvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, za ktoré bude môcť poskytovateľ požadovať úhradu, musia byť obsiahnuté v cenníku. Štruktúru cenníku bude schvaľovať vyšší územný celok, ktorý bude mať zároveň aj právomoc udeľovať sankcie.

Pokuty, ktoré kraj uloží budú jeho príjmom. "Stanovenie ceny prislúchajúcej k jednotlivým položkám je plne v kompetencii poskytovateľov, samosprávny kraj ich neschvaľuje," uvádza rezort. Cenník musí byť umiestnený vo vstupných priestoroch alebo priestoroch čakárne.

Nadobudnutie účinnosti zmien sa predpokladá 1. marca budúceho roka.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…