Cudzinci sú radi, že si môžu osvojiť slovenské deti Rómov
SITA
SITA

Cudzinci sú radi, že si môžu osvojiť slovenské deti Rómov

Podľa štatistík celosvetovo klesol počet medzištátnych osvojení od roku 2002 o polovicu. Celý proces osvojenia dieťaťa sa totiž sprísňuje, aby sa zabránilo akýmkoľvek možnostiam obchodovať s deťmi.

BRATISLAVA 5. novembra - Deti, ktoré si môžu zahraniční žiadatelia zo Slovenska adoptovať, sú zväčša rómskeho pôvodu, no záujemcovia nemajú voči nim etnické predsudky. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla riaditeľka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (CIPC) Andrea Cisárová, záujemcovia sú veľmi radi, keď dostanú možnosť si takéto dieťa osvojiť. O deti zo Slovenska je podľa jej slov stále záujem, no naša krajina sa usiluje o maximálnu ochranu svojich detí.

V júni minulého roka Slovensko prijalo Protokol o spolupráci v oblasti medzinárodných adopcií, odvtedy centrum nezaznamenalo žiadne problémové prípady v tejto oblasti. "Riadime sa heslom, že dobré zmluvy robia dobrých priateľov a preto spoluprácu so zahraničím podmieňujeme uzavretím protokolu, ktorý garantuje dodržanie nami nastavených podmienok," vysvetlila.

Povinné sú post-adopčné správy

Ako doplnila, v protokole je zavedený prísny monitoring detí osvojených do zahraničia. "Post-adopčné správy, pomocou ktorých sledujeme integráciu adoptovaných detí v zahraničí, vyžadujeme každý rok až do dovŕšenia desiateho roku veku dieťaťa," priblížila Cisárová. Novinkou je však povinnosť zasielať správy aj v 14. roku veku dieťaťa, pretože, ako uviedla, "puberta je veľmi náročná a citlivá".

Centrum navyše teraz vyžaduje aj podrobnú sociálnu správu v 14. roku veku, ktorej súčasťou je okrem iných náležitostí aj DVD záznam s dieťaťom. "Adaptačný proces integrácie dieťaťa v zahraničí sledujeme až do dosiahnutia plnoletosti," dodala. Ak nastane podozrenie alebo nejasnosti, druhá krajina je povinná stav na mieste, kde dieťa žije, zistiť a urgentne odpovedať. "U nás v centre následne zasadne komisia, ktorá pripraví návrhy riešenia s dôrazom na najlepší záujem dieťaťa," pripomenula pre agentúru SITA.

Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže má k dnešnému dňu protokol uzavretý s Holandskom, Maltou, Monakom, Portugalskom a Andorrou. Ako Cisárová uviedla, do konca roka predpokladajú podpis protokolu s Francúzskom. "Záujem prejavilo aj USA, Španielsko a Nórsko, v tomto prípade uzavretie dohody predpokladáme v prvej polovici budúceho roka," informovala. Centrum o nastavení protokolu rokuje aj s Nemeckom, no v tomto prípade je potrebné, aby ho podpísali jednotlivo všetky jeho spolkové krajiny, ktoré majú o spoluprácu záujem. Španielsko a San Marino predbežne so znením protokolu súhlasia, no čakajú na jeho schválenie na vnútroštátnej úrovni.

Za dvanásť rokov klesol počet osvojení na polovicu

"Opäť však zdôrazňujeme, že celosvetovo počet medzištátnych osvojení klesol od roku 2002 o polovicu. Celý proces sa sprísňuje, aby sa zabránilo akýmkoľvek možnostiam obchodovať s deťmi," vysvetlila riaditeľka CIPC. Niektoré krajiny dokonca možnosť medzištátnych adopcií uzavreli úplne, pretože nedokázali spoľahlivo skontrolovať proces adaptácie ich detí v zahraničí.

Centrum zaznamenáva zvýšený záujem o adopcie detí zo zahraničia žiadateľmi, ktorí žijú na Slovensku. Z tohto dôvodu CIPC oslovilo so záujmom o spoluprácu viaceré signatárske krajiny Dohovoru o ochrane detí a o spolupráci pri medzištátnych osvojeniach so žiadosťou o informácie o procese medzištátnych osvojení v ich krajine a o možnostiach vzájomnej spolupráce.

"Momentálne sumarizujeme podkladové materiály k uzatváraniu dohôd pre možnú adopciu detí zo zahraničia na Slovensko, ktoré nám jednotlivé krajiny poslali," doplnila Andrea Cisárová. Ako na záver uviedla, "keďže deti sú najzraniteľnejším článkom našej spoločnosti, snažíme sa byť v prípade ich ochrany veľmi prísni a dôslední a preto aj postupy, ktoré sú nastavené, neumožňujú rozhodovať o adopcii dieťaťa z noci do rána" .

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…