Ceny SOZA odovzdajú 19. novembra v Bratislave
SITA
SITA

Ceny SOZA odovzdajú 19. novembra v Bratislave

Počas večera vystúpi niekoľko interpretov ako napríklad Pavol Hammel, Peter Bič Project, Ľudmila Štefániková, Ľuboš Šrámek a ďalší.

BRATISLAVA 4. novembra - Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) rozdá tento rok ceny 19. novembra v bratislavskom Divadle Aréna. Cieľom podujatia je verejné uznanie a ocenenie slovenských autorov a tvorcov hudobných diel za úspešné uplatnenie sa v hudobnom živote a formovanie profilu slovenskej hudobnej kultúry.

Ceny SOZA rozdelili na štatistické a honorárne. Prvé menované udeľujú na základe použitia hudobných diel v rozhlase, televízii či na koncertoch v rámci Slovenskej republiky v hodnotenom roku. Honorárne ceny vyjadrujú uznanie za prínos pre slovenskú hudbu. O ich udelení rozhoduje Výbor SOZA. Nominácie na ceny v podobe bronzovej sošky bájnej Eurydiky budú známe 13. novembra.

Počas večera vystúpi mnoho interpretov

"Ceny SOZA vnímame ako reprezentačné kultúrno-spoločenské podujatie na vysokej úrovni, venujeme mu všetok potrebný čas na detailnú profesionálnu prípravu. Ceny SOZA sa aj tohto roku konajú v Divadle Aréna, ktoré slúži umeniu už neuveriteľných 116 rokov. V dnešnej dobe patrí Aréna medzi kľúčové kultúrne stánky na Slovensku, progresívne narába s kontroverznými témami a hýbe stojatými vodami našej spoločnosti. Sme radi, že môžeme Ceny SOZA udeľovať práve v takomto prostredí s jedinečným geniom loci," uviedol riaditeľ SOZA Anton Popovič.

Počas večera vystúpi niekoľko interpretov ako napríklad Pavol Hammel, Peter Bič Project, Ľudmila Štefániková, Ľuboš Šrámek a East European Artsemble, Adriana Kučerová a súbor Solamente Naturali, Milan Paľa, Juraj Burian, Peter Preložník, Veni ensemble či Veni Academy.

Popovič vidí v prezentácií domácej tvorby veľký význam

"V podaní Adriany Kučerovej so sprievodom súboru Solamente Naturali zaznie slávna ária Georga Friedricha Händela z opery Xerxes, ktorá sa 25. decembra 1906 niesla ako prvá rozhlasovým éterom, čím chceme pripomenúť významný prínos elektronických médií k šíreniu hudby. Huslista Milan Paľa je jedným z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského interpretačného umenia. So svojím projektom Violin Solo, v rámci ktorého nahral v uplynulých rokoch 65 kompozícií pre sólové husle 35 slovenských skladateľov, si získal veľké uznanie odbornej verejnosti," prezradil Popovič.

Poslaním Slovenského ochranného zväzu autorského je ochrana autorských práv. ''S týmto poslaním súvisí aj rozvoj domáceho autorského prostredia, podpora kultúrnej diverzity, ako aj šírenie informácií o zmysle ochrany autorského práva. Susedné štáty venujú domácej tvorbe oveľa viac priestoru, ako je tomu u nás. Niet nijakého dôvodu na to, aby sme zaostávali v tomto pozitívnom trende rozvoja domácej kultúrnej scény, ktorý má priaznivý dopad na rozvoj kultúrneho priemyslu a prináša spoločnosti okrem benefitov kultúrneho rozvoja aj nové ekonomické impulzy,'' dodal Popovič.

Prehľad kategórií:

Štatistické ceny:

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel

Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel

Cena SOZA za najhranejšiu skladbu

Cena SOZA za najpredávanejší nosič zvukového alebo zvukovo-obrazového záznamu tvorby slovenských autorov

Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní

Honorárne ceny:

Cena SOZA za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí

Zápis do Zlatej knihy SOZA

Veľká cena SOZA za celoživotné dielo

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…