Mesiac fotografie sa bude venovať aj propagande pred '89
SITA
SITA

Mesiac fotografie sa bude venovať aj propagande pred '89

V rámci ďalšieho Mesiaca forografie pripravili aj okruh propaganda a moc, a to pri príležitosti 25. výročia novembra 1989. Okrem iného prinesie aj fotografie vtedajšej komunistickej propagandy.

BRATISLAVA 4. novembra – Fotografie od autorov z dvoch desiatok krajín sveta prinesie počas celého novembra v poradí už 24. ročník medzinárodného festivalu Mesiac fotografie.

V galériách a múzeách v Bratislave, Budapešti, Varšave a vo Viedni môžu milovníci fotografie navštíviť 31 individuálnych a kolektívnych výstav. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal riaditeľ festivalu Václav Macek, Mesiac fotografie 2014 má štyri tematické okruhy: divadlo a fotografia, propaganda a moc, Slovensko a stredná a východná Európa a svetová fotografia, resp. významné osobnosti fotografie zo sveta.

Okruh bude venovaný aj novembru 1989

Okruh propaganda a moc pripravili organizátori pri príležitosti 25. výročia novembra 1989 a okrem iného prinesie fotografie vtedajšej komunistickej propagandy. Falošná propagandistická fotografia verejnosti podľa Maceka pripomenie, že to, čo tu 40 rokov fungovalo, bolo zvrátené. Napríklad o propagande v začiatkoch farebnej fotografie v Nemeckej demokratickej republike rozpráva výstava Farby republiky. István Bielik zas ukáže to, čo zachytil z diania v januári na kyjevskom Námestí nezávislosti (Majdane).

Do bloku výstav, ktoré súvisia s témou fotografia a divadlo patrí medzi iným výstava Teatrálny svet 1839–1939 či originálne tlače Rudolfa Koppitza, rakúskeho autora zo začiatku 20. storočia. Obnovenie záujmu o inscenáciu možno sledovať v retrospektíve diela Miloty Havránkovej, ktorá inšpirovala autorov Slovenskej novej vlny. Detailnú rekonštrukciu tvorby tohto zoskupenia predstavuje Mesiac fotografie bratislavskom v Dome umenia/Kunsthalle.

Tradične podstatnú súčasť Mesiaca fotografie tvoria výstavy slovenských fotografov z dejín aj zo súčasnosti. Záujemcovia na 24. Mesiaci fotografie nájdu diela od: Kornéla Divalda, Jána Galandu, Juraja Liptáka, Pavla Breiera (výstava v Prahe), Silvie Saparovej (Varšava), Pavla Mariu Smejkala (Viedeň) a ďalších.

Festival v Paríži, Berlíne aj Budapešti

Zo stredoeurópskej a svetovej fotografie festival prinesie výstavu Sony World Photography Award, ktorá sústreďuje špičku aktuálnej novinárskej fotografie, a tiež tvorbu Gabriele Basilica, talianskeho fotografa svetových metropol. Novinkou festivalu je výstava Leica Oskar Barnack Award 2013. Predstavia sa na nej dve víťazné série fotografií od mladej ruskej fotografky Evgenie Arbugaevy a slovinského fotografa Cirila Jazbeca.

Popri výstavách ponúka Mesiac fotografie pestrý sprievodný program. Nádeje slovenskej fotografie sa predstavia na medzinárodnom stretnutí fotografov, Portfolio review. Na 16. ročníku Portfolio review 2014 sa tento rok zúčastní 28 odborníkov z 15 krajín sveta. Na programe sú aj tvorivé dielne či prezentácie katalógov a kníh. Z prezentácii knižných titulov označujú organizátori za najvýznamnejší druhý diel encyklopédie Dejiny európskej fotografie 1939 – 1969.

Medzi množstvom akcií je i súťaž o najlepšiu fotografickú knihu vo východnej Európe za roky 2013 - 2014 v kategórii Historická fotografia a kategórii Súčasná fotografia. Do súťaže je nominovaných 100 kníh zo 17 krajín. Porota vyberie štyri najlepšie knihy z každej kategórie. Výsledky súťaže vyhlásia 8. novembra o 18:00 v priestoroch Galérie Mesta Bratislavy.

Mesiac fotografie v Bratislave organizuje občianske združenie Fotofo, ktoré prevádzkuje Stredoeurópsky dom fotografie. Festival je súčasťou Európskeho mesiaca fotografie, ktorý sa koná v Paríži, Viedni, Berlíne, Budapešti, Ľubľane a Luxemburgu. Podrobný program festivalu možno nájsť na webstránkach Mesiacfotografie.sk a Sedf.sk.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…