Policajtom by mohli pomáhať kolegovia s výsluhovým dôchodkom
SITA
SITA

Policajtom by mohli pomáhať kolegovia s výsluhovým dôchodkom

Rezort vnútra navrhuje, aby polícii pomáhali skúsení expolicajti, ktorí poberajú výsluhový dôchodok.

BRATISLAVA 31. augusta – Policajti by mali dostať pomocníkov. Pozíciu asistenta policajta zavádza novela zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní a platiť by mala od nového roka.

Podľa navrhovanej legislatívy budú môcť vyslúžilí policajti aj ďalej pomáhať svojim bývalým kolegom. Asistentom policajta sa môže stať osoba, ktorá slúžila v polícii, poberá výsluhový dôchodok, nie je staršia ako 62 rokov a spĺňa požiadavku aspoň základného policajného vzdelania.

Asistent policajta bude môcť plniť svoje úlohy iba v prítomnosti policajta. Bude mať policajnú uniformu s označením, že ide o asistenta policajta. Na prsiach bude mať pripnutý preukaz. Oproti policajtovi bude môcť používať donucovacie prostriedky len miernejšej intenzity.

Policajní asistenti budú za svoju prácu odmeňovaní, budú mať uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti. Asistent policajta bude môcť napríklad vyzvať na preukázanie totožnosti, ale aj obmedziť osobnú slobodu, ak na to bude zo zákona dôvod.

Návrh zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov zavádza okrem asistenta policajta aj množstvo zmien, ktoré sa týkajú predovšetkým výsluhových dôchodkov. Rezort vnútra navrhuje, aby sa na ne zaviedol stabilizačný odvod vo výške desať percent, a to až do dosiahnutia veku 62 rokov.

Podľa návrhu majú mať policajti a vojaci nárok na výsluhový dôchodok až po 25 rokoch služby. Legislatíva tiež navrhuje zmeniť mechanizmus výpočtu výsluhového dôchodku policajtov a vojakov.

Meniť sa má tiež spôsob valorizácie dôchodkov z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov a tiež podmienky vzniku nároku na výsluhový príspevok.

Novela sa má dotknúť aj nároku na odchodné. Po novom bude pre jeho uplatnenie treba odslúžiť minimálne 13 rokov namiesto doterajších päť rokov. Meniť sa má aj platba poistného policajtom a vojakom, a síce zvýšiť z päť na sedem percent. Poistné platené zamestnávateľom má taktiež narásť zo 17 na 20 percent. Novela počíta aj s čiastočným spoplatnením kúpeľnej starostlivosti poskytovanej doteraz zadarmo.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…