Tajomstvo krásneho a zdravého úsmevu
SITA
SITA

Tajomstvo krásneho a zdravého úsmevu

Na to, či budú váš chrup a ďasná zdravé, vplýva okrem iného i pitný režim či škrípanie zubmi.

BRATISLAVA 31. augusta - Zrejme neexistuje človek, ktorý by nemal mierny až panický strach zo zubárov. Áno, ak máte so zubmi a ďasnami celoživotne problémy, úplne vás nevykúpi asi nič, ale existujú spôsoby, ako návštevu u zubného lekára urobiť menej hrozivou. Naučte sa niekoľko trikov, ktoré vám ponúkame, a uľahčite si život.

Fajčenie je nepriateľom ďasien, kola zas zubov

Ako tvrdí zubárka Sally Cram, parodontózou trpia fajčiari dva až trikrát častejšie ako ostatní. Tiež sa z týchto zápalov pomalšie liečia. O tom, čo cigarety robia s farbou zubov, ani netreba hovoriť. Zuby tiež zožltnú a budú sa aj kaziť z koly, ktorá obsahuje veľké množstvo kyseliny. Tá totiž ničí zubnú sklovinu.

Čistenie zubov je umenie

Podľa prezidenta Americkej asociácie zubnej estetiky Irwina Smigela mnoho dospelých vôbec netuší, ako si treba správne umývať zuby. Základné pravidlá – mäkká zubná kefka a jemné krúživé pohyby v približne 45-stupňovom uhle.

Ak sa zubnej niti vyhýbate, pretože vás jej používanie bolí alebo vám krvácajú ďasná, musíte na tom jednoducho pracovať. Po čase si na to ďasná zvyknú a už nebudú také citlivé.

Pitný režim

Sucho v ústach zvyšuje riziko zubného kazu, a ak vám pre rôzne lieky či z iných dôvodov nepomáha ani napiť sa, môžu pomôcť fluoridované ústne vody alebo žuvačka bez cukru.

Neignorujte varovné znamenia

Zapálené a opuchnuté ďasná môžu byť signálom čohosi vážnejšieho, napríklad neliečenej cukrovky, preto návštevu u zubára radšej netreba odkladať, aj keď vás práve zuby nebolia. Ak sú vaše plomby a korunky už staršie, treba si ich dať skontrolovať, po istom čase sú totiž príliš opotrebované.

Škrípanie zubami neostane bez dôsledkov

Ak ste jedným z tých ľudí, ktorí si stres a hnev vybíjajú aj pomocou zatínania či škrípania zubmi, môžete si chrup poriadne opotrebovať, prípadne vám môže v zube vzniknúť prasklina. Skúste si nájsť iný spôsob, ako sa upokojiť.

Pozor na prehnané bielenie zubov

Zubárka Paula Jones hovorí, že keď ste už dosiahli vysnívaný žiarivo biely chrup, bielenie viac ako raz či dva razy do roka môže byť nebezpečné. Môžete si zničiť sklovinu a zuby budú citlivejšie.

Po päťdesiatke vápnik a vitamín D

Ak ste sa s mliečnymi výrobkami neskamarátili doteraz, po päťdesiatke nastal ten správny, priam až kritický čas. Potrebujete si predsa vďaka vápniku udržať silné kosti a ak je vo vašej rodine bežná osteoporóza či parodontóza, treba spozornieť ešte viac.

V mliečnych výrobkoch sa nachádza aj menšie množstvo vitamínu D, ktorý je dôležitý pri regulácii metabolizmu vápnika. Hľadajte ho však skôr na slniečku (a opaľujte sa s rozumom) či v rybách.

Čo sa týka zubov, röntgen ukáže, ako ste na tom. Ak už prídete o zub, neotáľajte so zubným implantátom – aj keď sú poriadne drahé. Podľa Smigela to však stabilizuje čeľusť a na vašej tvári nenastanú zmeny, pre ktoré by ste vyzerali staršie.

V tehotenstve ďasná trpia

Keď čakáte bábätko, vo vašom tele sa zvyšuje hladina hormónov estrogénu a progesterónu, čo môže viesť k opuchnutým a citlivým ďasnám náchylným na infekciu. Parodontóze, ktorá podľa niekoľkých štúdií súvisí okrem iného aj s predčasnými pôrodmi, sa vyhnete vďaka zubnej niti.

Zdroj: Health.com

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…