Bratislavu zaplavia remeselníci, večer začína známy festival
SITA
SITA

Bratislavu zaplavia remeselníci, večer začína známy festival

Do hlavného mesta počas víkendu zavítajú hrnčiari, rezbári, obuvníci, kováči, drotári či čipkárky z rôznych kútov Slovenska.

BRATISLAVA 31. augusta – Trojdňový festival, venovaný tradičným aj menej známym remeslám, v piatok slávnostne otvoria v Bratislave.

Do hlavného mesta počas víkendu zavítajú hrnčiari, rezbári, obuvníci, kováči, drotári či čipkárky z rôznych kútov Slovenska. Festival Slovensko v Bratislave – Dni majstrov ÚĽUV 2012 sa tu bude konať už po 22. krát.

Festival slávnostne otvoria v piatok o 18:00 na Hlavnom námestí. Slogan 22. ročníka festivalu „Vykroj sa z davu“, motivuje návštevníkov, aby svoju národnú a regionálnu príslušnosť prejavovali spontánne a verejne svojím oblečením.

„Chceme ich povzbudiť, aby sa nebáli toho, čo je súčasťou našich tradícií, aby prišli v kroji alebo s nejakými tradičnými doplnkami,“ uviedla Barbora Španitzová z oddelenia marketingu a PR Ústredia ľudovej umeleckej tvorby.

Dni plné remesiel

Na obyvateľov aj návštevníkov hlavného mesta čakajú tri dni predvádzania rôznych remesiel, ktorým sa budú môcť priučiť priamo v uliciach Bratislavy. Každoročne podujatie navštívi približne 30-tisíc ľudí.

Počas celého víkendu bude pripravených šesť kultúrnych scén v centre Bratislavy. Na Hlavnom námestí viac ako 200 remeselníkov z celého Slovenska predstaví tradičné remeslá, svoje zručnosti ukážu v 36 druhoch remesiel.

Primaciálne námestie bude patriť čipkovaniu - viac ako 80 slovenských čipkárok predstaví výrobu čipky baníckeho a roľníckeho typu.

Návštevníci budú mať možnosť vyskúšať si paličkovanie čipiek pod vedením lektorky. Podobne sa predvedú aj drotárski majstri. Na Nádvorí sv. Juraja si prídu na svoje najmenší. Deti sa priučia hrnčiarskemu remeslu, budú si môcť vyskúšať točenie na kruhu, modelovanie z hliny, dokonca si budú môcť vlastnoručne upiecť chlieb.

Na Nádvorí Jána Nepomuckého bude pre deti pripravená oddychová zóna, zabaviť sa budú môcť na kolotoči na ručný pohon, venovať sa im budú animátori detského folklóru a divadielka. Na 22. ročník festivalu prijali pozvanie aj remeselníci reprezentujúci zahraničných Slovákov, prídu majstri z Kovačice, Békešskej Čaby a Nadlaku.

Gurmáni si prídu na svoje

Program na Rybnom a Primaciálnom námestí poteší najmä gurmánov. Gastronomický dvor im ponúkne dobroty z rôznych slovenských regiónov, ochutnať budú môcť tradičné jedlá v novom šate. Kultúrny program počas soboty a nedele predstaví desiatky najlepších hudobných a tanečných súborov s autentickým aj experimentálnym spracovaním folklóru.

Súčasťou festivalu bude aj workshop Vykroj sa z davu, na ktorom si návštevníci budú môcť sami vytvoriť tradičný doplnok k bežnému oblečeniu, nechať sa učesať tak, ako sa česávali ich staré mamy či nechať si namaľovať výšivku priamo na telo.

Festival Slovensko v Bratislave – Dni majstrov ÚĽUV 2012 pripravilo Ústredie ľudovej umeleckej tvorby v spolupráci s hlavným mestom a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…