Pavol Paška by doprial prezidentovi viac právomocí
SITA
SITA

Pavol Paška by doprial prezidentovi viac právomocí

Predsedu národnej rady Pavla Pašku mrzí, že na oslavy 20. výročia prijatia Ústavy Slovenskej republiky nepríde aj Vladimír Mečiar.

BRATISLAVA 30. augusta - Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) si myslí, že prezident SR by mohol mať viac kompetencií, ako mu dnes dáva Ústava SR.

"Kompetencie prezidenta nie celkom zodpovedajú sile jeho mandátu, ktorý vzniká priamou voľbou všetkých oprávnených voličov," povedal vo štvrtok Paška médiám.

Akýkoľvek mandát, ktorý vzniká priamou voľbou, má podľa Pašku obrovskú silu. "A preto aj rozsah kompetencií, ktoré z neho vyplývajú, by mal byť určitou rovnováhou," dodal.

Ústava bude mať 20 rokov

Ústava SR, ktorá 1. septembra oslávi svoj dvadsiaty rok, by mala podľa Pašku prejsť niektorými korekciami, najmä z pohľadu nášho členstva v Európskej únii a modernosti 21. storočia.

Základný zákon štátu si však podľa jeho slov plní svoju úlohu dobre. "Krajina funguje, ten základný dokument bol tvorcami vyrobený dobre, ústava priniesla to, čo sa od nej očakávalo," doplnil.

Oslavy 20. výročia prijatia Ústavy SR sa začnú v piatok slávnostným zasadnutím parlamentu, na ktorom s prejavom vystúpi aj prezident Ivan Gašparovič.

Pavol Paška: Je škoda, že Vladimír Mečiar nepríde

"Sú tam pozvaní poslanci, europoslanci, bývalí poslanci, ktorí sa podieľali na tvorbe našej ústavy," priblížil Paška. Zhromaždenie potom čaká slávnostný koncert a štátna recepcia v priestoroch zrekonštruovaného Bratislavského hradu. Na oslavu nepríde bývalý trojnásobný premiér Vladimír Mečiar.

Podľa Pašku je to škoda. "Ja som s pánom predsedom HZDS štyri roky v NR SR spolupracoval a je to bezpochyby človek, ktorý zasiahol do dejín Slovenska. Je škoda, že nepríde," konštatoval. Ľudia, ktorí sa zaslúžili o prijatie Ústavy SR, ale aj o vznik samostatného štátu, si podľa neho zaslúžia našu úctu.

Široká verejnosť si môže zdarma priestory hradu pozrieť počas Dňa otvorených dverí v NR SR, ktorý bude v sobotu 1. septembra. Lákadlom pre návštevníkov môže byť obrazáreň, rytierska sála či nálezy z archeologického výskumu.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…