Dobré noviny
Americký generál inicioval obnovu Európy známym Marshallovým plánom
TASR
TASR

Americký generál inicioval obnovu Európy známym Marshallovým plánom

George Catlett Marshall zomrel pred 55 rokmi. Za prínos k obnove povojnovej Európy mu v roku 1953 udelili Nobelovu cenu za mier.

George Catlett Marshall Foto: Wikipédia

Washington/Bratislava 15. októbra (TASR) - Americký generál a politik George Catlett Marshall po druhej svetovej vojne inicioval obnovu európskych štátov zničených vojnou - predložil tzv. Marshallov plán. Od jeho úmrtia uplynie vo štvrtok 55 rokov.

Nositeľ Nobelovej ceny za mier

Do histórie sa zapísal predovšetkým po ukončení vojenskej kariéry, keď sa angažoval ako politik. Za prínos k obnove povojnovej Európy mu v roku 1953 udelili Nobelovu cenu za mier.

Od mladosti sníval o uniforme

George Catlett Marshall sa narodil 31. decembra 1880 v Uniontowne v štáte Pensylvánia (USA). Už ako mladý si predstavoval svoj život v uniforme. V začiatkoch vojenskej kariéry pôsobil v štábe generála Johna Josepha Pershinga. V 30. rokoch 20. storočia sa už pohyboval v generálnom štábe pozemných vojsk a v roku 1939 sa stal jeho náčelníkom. Zreorganizoval, zmodernizoval a dobudoval americkú armádu a podstatne zvýšil počet jej vojakov. Ako najvyšší americký vojenský hodnostár bol pri zapojení sa USA do druhej svetovej vojny a zúčastňoval sa na vtedajších politických rokovaniach hlavných svetových mocností.

Z vojaka diplomat

Po druhej svetovej vojne odišiel George Marshall v novembri 1945 z funkcie náčelníka generálneho štábu do výslužby, 33. prezident USA Harry Truman ho však hneď zapojil do diplomacie. Poveril ho úlohou, aby sa ako veľvyslanec USA v Číne pokúsil ovplyvniť vývoj v tejto krajine, čo však nebolo v jeho moci. Po návrate z Číny začiatkom roka 1947 ostal Marshall v americkej politike a ako minister zahraničných vecí mal možnosť podieľať sa na formovaní americkej zahraničnej politiky.

Plán obnovy Európy niesol jeho meno

V prejave na americkej Harvardovej univerzite v roku 1947 navrhol plán podpory európskej obnovy. Ovplyvnil ním svet viac, ako čakal, jeho obsah znamenal začiatok novej epochy. Hospodársky plán pomoci Európe (European Recovery Program – Program európskej obnovy) po ňom pomenovali a tak sa Marshallov plán stal jedným z kľúčových prvkov formujúcich tvár najmä povojnovej Európy.

Zákon o pomoci európskym štátom zničených vojnou v hodnote 13 miliárd dolárov prijal Kongres USA v apríli 1948. Pomoc však odmietli štáty, ktoré boli pod dominanciou Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR, dnes Ruská federácia), medzi nimi aj bývalé Československo. Marshallov plán tak využívali len štáty západnej Európy, ktoré v súvislosti s ním vytvorili Organizáciu pre európsku hospodársku spoluprácu (Organisation for European Economic Co-operation - OEEC). Bola predchodkyňou Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (Organisation for Economic Co-operation and Development - OECD), ktorá vznikla v roku 1961.

Obnovil sa priemysel, oživil medzinárodný obchod a USA si touto hospodárskou pomocou zabezpečili vplyv a prestíž v západnej Európe a zabránili vplyvu ZSSR v nej. Vytvorila sa imaginárna hranica, rozdeľujúca Európu na dve časti.

V roku 1951 odišiel George Marshall definitívne z aktívnej politiky. Zomrel 16. októbra 1959 vo Washingtone (USA). Dožil sa takmer 79 rokov.

20 sar mitt

Už ste čítali?