R. Procházka predstaví novú platformu, siahať má aj mimo KDH
SITA
SITA

R. Procházka predstaví novú platformu, siahať má aj mimo KDH

Poslanec Procházka ponúka pozvánku všetkým, ktorí chcú, narozdiel od Smeru, zastupovať ľudí kompetentne.

BRATISLAVA 30. augusta – Poslanec NR SR za KDH Radoslav Procházka zakladá platformu.

Platforma, ktorej vznik pripravuje, je podľa neho pripravená na štart.

Ako povedal vo štvrtok pre agentúru SITA, platforma má názov, logo, expertné zázemie, prívržencov a predovšetkým má program.

„Pracoval som na ňom celé leto s ľuďmi, ktorí vo svojich odboroch predstavujú prvú ligu. Volá sa Silná spoločnosť, jednoduchý štát a ponúka základy novej spoločenskej dohody,“ povedal pre agentúru SITA Procházka.

Program si vypočuje najprv KDH

Keďže je však pre neho dôležitý nielen cieľ, ale aj cesty k nemu, cíti povinnosť predstaviť program najskôr kolegom v hnutí, a to na najbližšej Rade KDH 29. septembra.

„Chcem si túto politickú povinnosť splniť napriek tomu, že ambície platformy prekračujú rámec KDH a pre jej program sa budem snažiť získať väčšinu nielen v KDH, ale v ďalšej fáze aj mimo neho,“ vyhlásil Procházka.

Podľa neho to bude otvorená a priamočiara pozvánka na spoluprácu pre všetkých, ktorí veria, že v tomto štáte ešte stále žije dosť ľudí, ktorí si zaslúžia poctivé a kompetentné zastúpenie, ale ktorým ho Smer nevie alebo nechce dať.

Poslanec plánuje personálnu alternatívu

V KDH si podľa podpredsedu hnutia Pavla Abrhana počkajú na predstavenie platformy. „Nebolo by korektné sa vyjadrovať skôr, ako ju Radoslav Procházka predstaví orgánom hnutia,“ povedal pre agentúru SITA Abrhan.

Vznik platformy ohlásil Procházka v júni počas snemu KDH. Vtedy pre agentúru SITA povedal, že jeho úsilie o systémovú zmenu fungovania KDH nebolo v konečnom dôsledku na sneme úspešné, ale dôležité je, že sa mu podarilo presadiť aspoň otvorenú diskusiu.

„Nepodlieham pocitom odovzdanosti, naopak, budem pokračovať v úsilí o vnútornú obrodu hnutia budovaním programovej platformy, pravdepodobne aj s ambíciou postupnej prípravy novej personálnej alternatívy voči súčasnému vedeniu," povedal vtedy Procházka pre agentúru SITA.

Politológ Baránek: Založenie platformy je legitímne

Založenie platformy poslancom NR SR za KDH Radoslavom Procházkom je podľa analytika Jána Baránka úplne legitímne. Ako povedal Baránek dnes pre agentúru SITA, platformy fungujú bežne vo svete.

„Je to legitímny postup oznámiť strane, verejnosti, aj partnerom, že v istých problémoch je tu iný názor, ale v rámci KDH. Je to ako keby priznanie sa k čiastočnej názorovej odlišnosti, čo vítam, pretože pokiaľ sa to robí sólo, ako to robil Procházka doteraz, vyzeralo to ako konflikt vo vnútri KDH,“ zdôraznil Baránek.

Pokiaľ to bude na báze platformy, tak to má podľa neho prijateľnejšiu formu aj pre prípadných partnerov, aj pre voličov.

Hľadanie podpory pre platformu v KDH je podľa Baránka rovnako úplne legitímna záležitosť, ak bude postavená na ideovej báze.

„V rámci KDH sa môžu vyskytnúť skupiny funkcionárov, voličov a sympatizantov, ktorí nemusia vo všetkom zdieľať rovnaké názory. Môžu byť v niečom liberálnejší a v niečom konzervatívnejší,“ konštatoval. Postup Procházku teda Baránkovi neprekáža, naopak víta ho, lebo sa môže nakoniec konsolidovať aj samotné KDH. „Nebude to vo forme vnútorného disentu, ako to bolo doteraz,“ dodal.

Baránka len trošku vyrušuje myšlienka hľadať podporu pre platformu aj inde ako v KDH. „Neviem, čo si mám pod tým vysvetliť, či to bude len podpora u voličov, a to inde ako u doterajších tradičných voličov KDH, alebo či pôjde aj o podporu v iných politických stranách. S tým by som do istej miery mohol tiež súhlasiť, ak by išlo o predkladanie zákonov v parlamente. Tam však bude musieť byť veľmi presná hranica, ktorú bude treba určiť, pokiaľ a za akých okolností podporu hľadať,“ upozornil analytik.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…