Dobré noviny
Mitta Romneyho oficiálne nominovali do boja proti Obamovi
SITA
SITA

Mitta Romneyho oficiálne nominovali do boja proti Obamovi

Republikáni v utorok prijali novú platformu, ktorá definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy a zakazuje interrupcie.

TAMPA 28. augusta - Mitt Romney a jeho kandidát na viceprezidenta Paul Ryan v utorok oficiálne získali republikánsku nomináciu pre novembrové americké prezidentské voľby.

Stalo sa tak počas druhého dňa zjazdu Republikánskej strany vo floridskej Tampe.

Delegáti potvrdili nomináciu Romneyho, ktorý kraľoval tohtoročným republikánskym primárkam, čo mu zaručilo dôveru strany v záujme poraziť úradujúceho prezidenta Baracka Obamu.

Jeho meno sa počas utorka často skloňovalo v negatívnom svetle. V kľúčovom prejave utorkového programu ho nešetril ani guvernér štátu New Jersey Chris Christie, ktorý ho označil za pohromu pre malých podnikateľov a slabého lídra.

"Mitt Romney nám povie tvrdé pravdy, ktoré potrebujeme počuť v záujme návratu na cestu rastu a tvorby dobre platených pracovných miest v súkromnom sektore, Amerika potrebuje Mitta Romneyho a Paula Ryana a potrebujeme ich hneď teraz," povedal Christie.

Na pódiu sa v utorok objavila aj Romneyho žena, ktorá sa sentimentálnym prejavom snažila získať na stranu svojho manžela sympatie žien, ktoré v rámci USA stoja jasne na strane jeho rivala v novembrových voľbách.

Republikáni v utorok taktiež prijali svoju novú platformu, ktorá definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy, zakazuje interrupcie a umožňuje tvrdý postup voči imigrantom.

Šesťdesiatstranový dokument s názvom Veríme v Ameriku definuje princípy a vízie strany na ďalšie štyri roky.

Profil republikánskeho kandidáta na prezidenta Mitta Romneyho

Willard Mitt Romney sa narodil 12. marca 1947 v meste Detroit v štáte Michigan, kde prežil aj svoje detstvo v rodine hlásiacej sa k náboženskej skupine Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní, ktorej členovia sú známi pod označením mormóni.

Romney v polovici 60. rokov strávil dva a pol roka vo Francúzsku v rámci mormónskej misie. Právnicko-obchodné vzdelanie získal na Harvardskej univerzite neďaleko Bostonu, metropole štátu Massachusetts.

Ďalšie roky mu priniesli profesionálny úspech v manažérskej sfére a s ním aj nemalé finančné prostriedky. Naďalej sa však aktívne angažoval aj v rámci svojej náboženskej komunity.

Romney sa v roku 1994 pokúsil o zisk kresla v Senáte (hornej komore amerického parlamentu), no prehral so známym demokratom Tedom Kennedym.

Prelom v jeho kariére prišiel v roku 1999, keď sa stal šéfom organizačného výboru zimných olympijských hier v Salt Lake City v roku 2002. V rovnakom roku úspešne kandidoval na post guvernéra štátu Massachusetts.

Počas svojho mandátu sa mu prostredníctvom úsporných a ozdravných opatrení podarilo stabilizovať finančnú situáciu štátu a zároveň podpísal prelomovú zdravotnú reformu, ktorá zaviedla povinné zdravotné poistenie. Zákon bol prvým svojho druhu v rámci USA a stal sa podkladom pre neskoršiu reformu zdravotníctva z dielne neskoršieho prezidenta Baracka Obamu.

Romney sa však napriek úspechom neuchádzal o ďalšie zvolenie za guvernéra a po vzore svojho otca Georgea upriamil svoju pozornosť na zisk republikánskej nominácie na prezidenta. Tú v roku 2008 po tuhom boji s Johnom McCainom, podobne ako jeho otec na úkor neskoršieho prezidenta Richarda Nixona, nakoniec nezískal. McCain nakoniec súboj s vtedy neskúseným senátorom za štát Illinois Barackom Obamom prehral.

Romney v júni 2011 oznámil svoju ambíciu prehru demokratovi v mene republikánov vrátiť. V rámci tohtoročných primárok v jednotlivých štátoch nemal väčšieho súpera a vyhral drvivú väčšinu hlasovaní po celej krajine.

Mitt Romney je ženatý a má päť detí. Jeho majetok sa odhaduje na niekoľko desiatok miliónov dolárov.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…