Na oslavy národného povstania prišli tisícky ľudí
SITA
SITA

Na oslavy národného povstania prišli tisícky ľudí

Do areálu Pamätníka SNP v Banskej Bystrici prilákal návštevníkov nielen úvodný program, ale aj jeho popoludňajšie pokračovanie.

BANSKÁ BYSTRICA 29. augusta - Približne tritisíc ľudí sa podľa odhadu riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva zúčastnilo na oficiálnej časti stredajších osláv 68. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici.

Ako Mičev uviedol pre agentúru SITA, zvyšujúci sa záujem ľudí o oslavy ho teší a očakáva, že na popoludňajší kultúrny program ich príde ešte viac – okolo desaťtisíc.

„Sme veľmi radi, že už sa nám podarilo vybudovať tradíciu, čo sa potvrdzuje aj tým, že každoročne sa nám zúčastňuje viac a viac zahraničných zastupiteľstiev. Tohto roku je to už 27, to sú už asi všetky na území Slovenskej republiky,“ povedal Mičev.

Oficiálna časť osláv výročia SNP sa začala hodinu predpoludním kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP a pokračovala slávnostným zhromaždením.

Prezident by si prial hrdosť pre generácie

Prítomným sa na ňom prihovoril prezident Ivan Gašparovič, premiér Robert Fico, podpredsedníčka Národnej rady SR Jana Laššáková a predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár.

„Prial by som si, aby hrdosť na SNP prenikla do povedomia všetkých generácií. Aby sa stala zdrojom národného uvedomenia a vlasteneckého cítenia,“ povedal vo svojom prejave prezident Gašparovič.

Predseda zväzu protifašistických bojovníkov Sečkár sa vo svojom príhovore vyslovil za dôsledné potláčanie prejavov neofašizmu.

Ako pripomenul, kým rady priamych účastníkov SNP rednú, neofašistov akoby bolo stále viac a zneužívajú tolerantnú spoločnosť na šírenie svojich zvrátených myšlienok.

Kriticky sa vyjadril aj k nedostatočnej starostlivosti o mnohé pamätníky SNP a obetí vojny. Slávnostné zhromaždenie ukončilo vyznamenávanie priamych účastníkov odboja, po ňom ešte prezident Gašparovič odhalil v pietnej sieni Pamätníka SNP pamätný kameň na účasť Slovincov v SNP. Len nedávno sa totiž zistilo že okrem Slovákov a príslušníkov ďalších 32 národov bojoval v SNP aj slovinský letec.

Oslavy pokračujú hudbou

Ústredné oslavy pokračujú v areáli Pamätníka SNP od 13:00 kultúrnym programom, v ktorom vystúpi vokálny súbor Legenda z ruského Kaliningradu, kapela Slovak Tango, Swingový orchester banskobystrickej Základnej umeleckej školy J. Cikkera, Rusín Čendeš Orchestra, folklórne súbory Urpín a Mladosť a ukončí ho pop-operná skupina La Gioia.

Počas osláv Múzeum SNP už tradične až do 20:00 bezplatne sprístupni svoju expozíciu v Pamätníku SNP, sprievodným programom je prezentácia Ozbrojených síl SR či klubov vojenskej histórie.

Náklady na tohtoročné oslavy výročia SNP sú necelých 25-tisíc eur a Múzeum SNP ich tentoraz hradí výlučne z vlastného rozpočtu, bez účelovej štátnej dotácie.

Účasť množstva ľudí na oslavách SNP využili aktivisti zo združenia Priama demokracia na zbieranie podpisov na svoju petíciu za protikorupčné opatrenia a sfunkčnenie referenda.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…