Orientálny salón v Bojnickom zámku ukrýval tajomstvo
TASR
TASR

Orientálny salón v Bojnickom zámku ukrýval tajomstvo

Nemecká špecialistka na orientálne umenie Anke Scharrahs z Drážďan preskúmala salón a zistilia prekvapujúce fakty.

V Bojnickom zámku v minulých dňoch odhalili viaceré tajomstvá Orientálneho salónu, ktorý je súčasťou prehliadkovej trasy tamojšieho múzea. Prispelo k tomu najmä medzinárodné sympózium Umenie orientu, ktoré sa v Bojnickom zámku nedávno uskutočnilo. Na snímke riaditeľ Múzea Bojnice Ján Papco predstavuje zariadenie Orientálneho salóna Foto: TASR/Pavol Remiaš

Bojnice 8. októbra (TASR) – V Bojnickom zámku v minulých dňoch odhalili viaceré tajomstvá Orientálneho salónu, ktorý je súčasťou prehliadkovej trasy tamojšieho múzea. Prispelo k tomu najmä medzinárodné sympózium Umenie orientu, ktoré sa v Bojnickom zámku nedávno uskutočnilo.

Obloženie kúpil gróf Pálffy

„Doteraz sme vedeli iba to, že drevené, bohato zdobené obloženie stien s orientálnymi motívmi zakúpil začiatkom minulého storočia posledný feudálny majiteľ bojnického panstva gróf Pálffy. Miestnosť, ktorú ním obložili, bola súčasťou grófskeho bytu a Pálffy ju využíval ako svoju pracovňu. Z pôvodného zariadenia sa v ňom nachádza ešte časť nábytku a niektoré ozdobné predmety z porcelánu a tiež zaujímavý paraván, obrúbený drevenými samorastmi. Gróf si v nej ešte inštaloval na jednu zo stien veľké zrkadlo a oproti je terakotový kolorovaný portrét Madony s dieťaťom," priblížil doterajšie poznatky o salóne riaditeľ múzea Ján Papco.

Nemecká exertka otvorila 13. komnatu

Na sympóziu však ďalšie nové fakty predniesla nemecká špecialistka na orientálne umenie Anke Scharrahs z Drážďan, ktorá salón a jeho obloženie podrobne preskúmala. „Potvrdila, že obloženie stien, pravdepodobne z cédrového dreva, pochádza z Damasku, hlavného mesta Sýrie. Bolo vyrobené pre veľmi bohatú rodinu, pretože je mimoriadne detailne vypracované a bohato zlátené,“ uviedla pracovníčka múzea, historička umenia, Katarína Malečková. „Kolegyňa z Drážďan potvrdila, že obloženie pochádza z viacerých častí. Pôvodne v Damasku boli nimi obložené dve miestnosti. Pri obkladaní salónu v Bojnickom zámku ich potom prispôsobili veľkosti grófovej pracovne. Zistila tiež presný dátum, kedy obloženie orientálni majstri urobili. Uvádza sa tam rok 1228 podľa islamského kalendára, to znamená rok 1813 až 1814 kresťanského letopočtu. Pôvodne sme mysleli, že je oveľa staršie,“ dodala Malečková.

Podobné obloženia sú v šľachtických sídlach aj za morom

Analógie podobných orientálnych obložení stien sa nachádzajú vo viacerých šľachtických sídlach v Európe ba aj Amerike. V Nemecku sa zachovali tri takéto damascénske interiéry v Berlíne, Drážďanoch a Postupime. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia to bola móda, zariadiť si niektoré izby v orientálnom štýle. Arabské nápisy v bojnickom salóne sú výberom z 99 mien Alaha.

Nápis naopak

„V súvislosti s týmito nápismi sa viaže aj jedna príhoda,“ spomenul si Papco. „Asi pred desiatimi rokmi si prezrel expozíciu bojnického zámku návštevník z arabských krajín. Po prehliadke prišiel za mnou a sťažoval sa, že v Orientálnom salóne je jeden nápis prevrátený naopak. Povedal, že sa to hlboko dotýka jeho náboženského cítenia a dožadoval sa, aby sme to opravili. Zaviazal sa, že celú rekonštrukciu zaplatí. Súhlasili sme a pretože sme kvôli tomu museli prakticky nechať rozobrať, zrekonštruovať aj zreštaurovať celé obloženie, boli to dosť nákladné práce. Návštevník sa, žiaľ, už potom neozval a samozrejme nezaplatil. Hoci sme sa ho snažili nájsť aj cestou jeho súkmeňovcov. Napokon sme to museli uhradiť z našich prostriedkov. Ale nebanujeme, koniec - koncov máme teraz komplexne zrekonštruovaný Orientálny salón a sme tomu radi,“ uzavrel Papco.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…