Dobré noviny
Cestovateľské príručky dostali meno podľa Karla Baedekera
TASR
TASR

Cestovateľské príručky dostali meno podľa Karla Baedekera

Karl Baedeker sa narodil 3. novembra 1801 v nemeckom Essene. Bol najstarším synom majiteľa tlačiarne, vydavateľa Gottschalka Diedricha Baedekera a jeho manželky Marianny.

Ilustračné foto Foto: TASR/Ján Siman

Koblenz/Bratislava 4. októbra (TASR) - V literatúre určenej pre turistov a cestovateľov zostáva jeho meno dodnes značkou vynikajúcej kvality. Kníhkupec, vydavateľ a vášnivý cestovateľ Karl Baedeker, jeden z najznámejších autorov a zostavovateľov príručiek pre cestovateľov – bedekrov, zomrel pred 155 rokmi 4. októbra 1859.

Karl Baedeker sa narodil 3. novembra 1801 v nemeckom Essene. Bol najstarším synom majiteľa tlačiarne, vydavateľa Gottschalka Diedricha Baedekera a jeho manželky Marianny. Vyrastal v rodičovskom dome v ovzduší liberálnych názorov, ale aj povestnej pruskej dôslednosti. Do školy chodil v Essene a v Hagene, ako 16-ročný sa stal učňom v jednom kníhkupectve v Heidelbergu. Keďže ho zaujímali spoločenské vedy, zapísal sa v roku 1819 na filozofickú fakultu univerzity v tomto meste.

V roku 1824 nastúpil mladý Baedeker v rámci prípravy na svoje budúce povolanie do kníhkupectva Georga Andreasa Reimera v nemeckom Berlíne. Svoje učňovské roky zavŕšil ako 26-ročný. Neprevzal však otcovo nakladateľstvo, ale usadil sa v Koblenzi a v roku 1827 začal pracovať ako samostatný kníhkupec a vydavateľ.

Nemecké mesto Koblenz malo v tých časoch 12.000 obyvateľov, bolo centrom historického územia Porýnie-Falcko, sídlili tam hlavné samosprávne orgány a oblastné vojenské veliteľstvo. Pre podnikateľské zámery mladého Baedekera bolo výhodou, že sa v tom čase začala rozvíjať lodná doprava po Rýne. Presne 1. mája 1827 začala Prusko-rýnska paroplavebná spoločnosť pravidelnú osobnú dopravu medzi Kolínom a Mainzom. Počet pasažierov rýchlo rástol a rozvoju turistiky napomohla aj malebná krása okolia Rýna. Záujem turistov o plavbu po Rýne prispel ku zvýšenému dopytu po orientačných pomôckach na cestu a informáciách o pozoruhodnostiach na trase, ale aj po spomienke na cestu. Súbory máp, ktoré boli k dispozícii, sa na tento účel nehodili.

Nápad, ktorý zmenil turistom cestovateľský život

Vtedy prišiel Karl Baedeker s nápadom vydávať pre turistov menšie príručky, ktoré by informovali o trasách ciest, ale aj o pamätihodnostiach a miestach, ktoré by mali vidieť. Za vzor mu poslúžila kniha Johanna Augusta Kleina Cesta po Rýne od Mainzu po Koblenz. Baedeker vydal knihu v nemčine a vo francúzštine a pripojil k nej aj mapku toku Rýna. Knižka mala nevídaný úspech a podnietila Karla Baedekera, aby podobným spôsobom začal spracúvať aj iné turistické trasy.

Samotný vydavateľ bol nadšeným cestovateľom, svoju ženu Emiliu a šesť detí nechával často samých a vyberal sa do sveta. Jeho knižní sprievodcovia vychádzali tradične v červenej väzbe so zlatými písmenami na obale a rýchlo sa stali pojmom. Baedeker taktiež zaviedol označovanie významu pamätihodností hviezdičkami - čím viac ich pri názve pamiatky bolo, tým bola cennejšia a zaujímavejšia.

Baedekerove príručky boli známe presnosťou a dôslednosťou. Každá informácia, ktorá mala byť v knihe, sa dôsledne overovala. Úspešný vydavateľ spolupracoval s odborníkmi a s najznámejším kartografmi svojej doby.

Úspechy pokračovali aj po jeho smrti

Cestovateľ Karl Baedeker mal však záujem aj o veci verejné. V rokoch 1839-1854 bol členom mestskej rady, v rokoch 1847-1853 zostal jej čestným prísediacim a až do svojej smrti bol členom mestského zhromaždenia.

Úspechy značky Baedeker sa neskončili smrťou jej zakladateľa 4. októbra 1859 (zomrel v Koblenzi krátko pred 58. narodeninami). V priekopníckej práci pokračovali Baedekerovi synovia, ktorí ponuku tlačených turistických sprievodcov podstatne rozšírili.

V roku 1872 sa podnik presťahoval do nemeckého Lipska, povestná presnosť, dôkladnosť a rešpektovanie overených faktov však zostali naďalej poznávacími znakmi bedekrov. Názov určený pôvodne pre knižných turistických sprievodcov sa postupne vžil aj pre knižných sprievodcov po iných tematických oblastiach.

Už ste čítali?