EÚ vytvára mechanizmus na podporu mobility výskumných pracovníkov
TASR
TASR

EÚ vytvára mechanizmus na podporu mobility výskumných pracovníkov

Konzorcium má v pláne spustiť dôchodkový mechanizmus v roku 2015. Umožní výskumným pracovníkom zostať v tom istom dôchodkovom fonde aj pri zmene zamestnania či sťahovaní do inej krajiny.

Brusel 1. októbra (TASR) - Európska komisia dnes oznámila vznik konzorcia, ktorého cieľom je vytvoriť nový celoeurópsky dôchodkový mechanizmus na podporu mobility výskumných pracovníkov v Európe.

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Iniciatíva zvaná RESAVER chce podporiť voľný pohyb výskumných pracovníkov, ktorí sa už nebudú musieť obávať o zachovanie svojich doplnkových dôchodkových dávok.

Konzorcium má v pláne spustiť dôchodkový mechanizmus v roku 2015. Umožní výskumným pracovníkom zostať v tom istom dôchodkovom fonde aj pri zmene zamestnania či sťahovaní do inej krajiny. Komisia pokryje počiatočné zriaďovacie náklady prostredníctvom štvorročnej rámcovej zmluvy, ktorá sa uzatvorí koncom roka 2014.

Toto konzorcium bude pracovať ako medzinárodné neziskové združenie registrované v Belgicku. Jeho zakladajúcimi členmi sú: Stredoeurópska univerzita v Budapešti, Konzorcium pre stredoeurópsku výskumnú infraštruktúru (CERIC-ERIC), Elettra - Sincrotrone Trieste S.C.p.A; Fondazione Edmund Mach, Istituto Italiano di Tecnologia; Technická univerzita vo Viedni a Asociácia univerzít v Holandsku (VSNU).

Eurokomisárka pre výskum, inováciu a vedu Máire Geogheganová-Quinnová pripomenula, že dôchodky predstavujú vážnu prekážku voľného pohybu v EÚ, avšak dnes sa táto prekážka začína rúcať.

"Vyzývam výskumné organizácie v celej Európe, aby sa zapojili do tohto konzorcia," uviedla Geogheganová-Quinnová.

Účasťou na fonde RESAVER budú môcť zamestnávatelia sponzorovať jediný dôchodkový mechanizmus. Pôjde o pružný dôchodkový sporiaci produkt zodpovedajúci špecifickým potrebám výskumnej obce, ktorý dokáže zabezpečiť cezhraničné združovanie dôchodkových plánov, ako aj kontinuitu v akumulácii dôchodkových dávok, keď sa odborníci počas svojej kariéry presúvajú do inej organizácie či inej krajiny. Mechanizmus by mal prispieť aj k zníženiu režijných nákladov a k spoločnému znášaniu rizika na celoeurópskej úrovni.

Komisia v tejto súvislosti upozornila, že výsledky výskumných pracovníkov, ktorí sa presúvali do iných krajín, sú takmer o 20 percent lepšie ako výsledky tých, ktorí tak neurobili. Presúvajúci sa bádatelia generujú viac znalostí, čo zase znamená väčší prínos pre hospodárstvo.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…