Pred 85 rokmi po dostavbe otvorili pražský Chrám sv. Víta
TASR
TASR

Pred 85 rokmi po dostavbe otvorili pražský Chrám sv. Víta

Jeho slávnostné opätovné vysvätenie sa konalo 12. mája toho roku.

Na snímke dvere Korunnej komory s korunovačnými klenotmi v katedrále sv. Víta na Pražskom hrade, na otvorenie ktorých je potrebných sedem kľúčov. Foto: Bohdan Kopčák

Praha/Bratislava 27. septembra (TASR) - V Česku pred 85 rokmi 28. septembra 1929 po dostavbe slávnostne a oficiálne otvorili pražský Chrám sv. Víta (v súčasnosti Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha). Jeho slávnostné opätovné vysvätenie sa konalo 12. mája toho roku.

Stavebné dejiny tohto chrámu sú skratkou dejín výtvarného umenia v Čechách od desiateho po 20. storočie. Na stavbe chrámu a jeho výzdobe sa v priebehu storočí podieľalo mnoho osôb.

Budova kostola tvorila oddávna dominantu Pražského hradu aj Prahy. Okrem bohoslužieb sa v chráme konali korunovácie českých kráľov a kráľovien. Je miestom uloženia ostatkov svätých patrónov zeme, panovníkov, šľachticov a arcibiskupov. Kultovým centrom dnešnej katedrály je Kaplnka sv. Václava. Jej výnimočnosť zdôrazňuje nádherná výzdoba – obklad stien z drahých kameňov a nástenné maľby pašiového cyklu a výjavov zo života sv. Václava. Z kaplnky vedú dvere do korunnej komory, kde sú uložené české korunovačné klenoty.

Najstaršími stavebnými fragmentmi katedrály sú zvyšky románskej rotundy svätého Víta. V podzemí dnešnej katedrály sa nachádzajú i pozostatky baziliky vystavanej nad hrobom svätého Václava.

Rozhodnutie o výstavbe katedrály sa spája s povýšením pražského biskupstva na arcibiskupstvo. Stavbu začal francúzsky majster Matyáš z Arrasu v roku 1344, na jeho prácu po jeho smrti nadviazal Petr Parléř, povolaný zo švábskeho Gmundu. Jeho nástupcami sa stali jeho syn Jan a majstri Václav a Petr. So stavbou sa pokračovalo do roku 1420. Vtedy práce zastavili husitské vojny.

Keď v roku 1541 ničivý požiar zdevastoval kráľovský hrad, spôsobil skazu aj v chráme, do ktorého vnikol cez vežu a strechu. Jeho obnovou boli poverení dvorní architekti Bonifác Wohlmut a Hanuš Tirol, ale práce boli po viac ako 20 rokoch opäť zastavené. Chrám ostal stavebným torzom.

Veci sa opäť pohli pri oslave 900. výročia pražského biskupstva. Kardinál Bedřich Schwarzenberg položil 1. októbra 1873 základný kameň dostavby hradčianskeho chrámu. Práce postupne viedli Josef Ondřej Kranner a architekt Josef Mocker. Dostavbu dokončil architekt Kamil Hilbert na prahu svätováclavského milénia.

Slávnostný akt vysviacky dostavaného chrámu, výraznej pražskej dominanty sa uskutočnil 12. mája 1929.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…