Kiska v New Yorku prezentoval slovenské firmy. Po anglicky a v mene celej V4
TASR
TASR

Kiska v New Yorku prezentoval slovenské firmy. Po anglicky a v mene celej V4

Vo svojom prejave na Stredoeurópskom fóre pre digitálnu ekonomiku v New Yorku na to upozornil prezident SR Andrej Kiska.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska počas príhovoru na stredoeurópskom fóre V4 pre digitálnu ekonomiku 24. septembra 2014 v New Yorku. Foto: TASR/Martin Baumann

New York 25. septembra (TASR) – Všetky krajiny zo skupiny Vyšehradskej štvorky (V4) sú si vedomé toho, že motorom našich ekonomík v 21. storočí musia byť inovácie. Vo svojom prejave na Stredoeurópskom fóre pre digitálnu ekonomiku v New Yorku, organizovanom v spolupráci s firmou Google, na to upozornil prezident SR Andrej Kiska. Slovensko v súčasnosti zoskupeniu predsedá.

"Pre naše krajiny, keďže sme relatívne malé, je dôležité pracovať na podpore inovácií spoločne. Musíme spojiť sily, aby sme náš región zviditeľnili v USA," zdôraznil. Jednou z ideí, ktoré by sa mali do budúcnosti zvážiť, je podľa neho zriadenie spoločnej reprezentačnej kancelárie v Silicon Valley v USA, takzvaného Visegrad House. "Pomohlo by to zviditeľniť sa našim start-upom, prilákať viac investícií, vytvoriť spoločnú a dobre známu ochrannú známku pre región V4," vysvetlil.

Podľa hlavy štátu je ekonomická diplomacia pre Slovensko v dnešnej situácii veľmi dôležitá. Rovnako je dôležitá podpora start-upov, inovácií, výskumu či reforma školstva. "Prezident nemá exekutívnu moc, ale má právo a je jeho úlohou otvárať otázky, témy a pýtať sa zodpovedných, prečo niektoré veci, ktoré by mohli fungovať lepšie, nefungujú. Chcem akcentovať podporu začínajúcim podnikateľom, start-upom, malým a stredným zamestnávateľom, tým, ktorí tvoria prácu," povedal Kiska počas fóra slovenským novinárom.

Prezident, ktorý je od utorka (23.9.) na pracovnej návšteve USA, hneď v prvý deň absolvoval recepciu pre vedúcich delegácií na Valnom zhromaždení Organizácie spojených národov (OSN) s americkým prezidentom Barackom Obamom. V stredu (24.9.) sa potom na pôde OSN uskutočnili bilaterálne stretnutia s partnermi z Macedónska či Albánska a hlava štátu sa zúčastnila aj oficiálneho obeda podávaného generálnym tajomníkom organizácie Pan Ki-munom. Popoludní okrem stredoeurópskeho fóra Kiska ešte navštívil otvorenie výstavy fotografa Paula Martinku v priestoroch generálneho konzulátu SR v New Yorku.

Vo štvrtok čaká prezidenta vystúpenie na Valnom zhromaždení OSN. Kiska dopredu avizoval, že jeho hlavnou témou bude situácia na Ukrajine a úloha tejto globálnej organizácie v riešení konfliktov. Následne sa stretne s predsedom VZ Samom Kutesom aj generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom. "S generálnym tajomníkom budeme rozoberať úlohy, ktoré stoja pred OSN. Chcel by som vyjadriť uznanie jeho práci. Je neľahké obdobie, skutočne spravil veľký kus práce," avizoval. Počas dňa absolvuje tiež bilaterálne rokovanie so srbským prezidentom Tomislavom Nikoličom.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…