Dobré noviny
Europoslanci navrhli nominácie na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia
TASR
TASR

Europoslanci navrhli nominácie na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia

O laureátovi rozhodnú lídri politických skupín v Európskom parlamente a predseda europarlamentu Martin Schulz.

Martin Schulz Foto: TASR/AP

Brusel 19. septembra (TASR) - Tlačový odbor Európskeho parlamentu (EP) dnes oznámil, že europoslanci navrhli sedem nominácií na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia na rok 2014.

Nominantov na cenu, ktorú každý rok udeľuje Európsky parlament, navrhujú jednotlivé politické skupiny alebo skupiny poslancov europarlamentu.

Návrhy budú predložené na budúcotýždňovom (23.9.) zasadnutí parlamentného Výboru pre zahraničné záležitosti, Výboru pre rozvoj a Podvýboru pre ľudské práva.

Výbory potom 7. októbra urobia užší výber troch finalistov. O laureátovi rozhodnú lídri politických skupín v EP a predseda europarlamentu Martin Schulz 16. októbra. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 26. novembra počas plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu.

Nasleduje zoznam nominovaných:

1. Mahmúd al-Asálí (in memoriam) a Louis Raphaël Sako. Al-Asalí bol moslimský profesor práva, ktorý odhalil prenasledovanie kresťanov v severnom Iraku a bol zabitý bojovníkmi Islamského štátu. Sako je hlavou chaldejskej katolíckej cirkvi v Iraku. Oboch navrhla skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), slovenská kresťansko-demokratická poslankyňa Anna Záborská a 66 ďalších poslancov.

2. Mouad Belghouat, Alá Jákubí a Alá Abdal Fatáh. Trojica prenasledovaných umelcov a politických aktivistov z Maroka, Tuniska a Egypta. Nominácia zo strany Európskej zjednotenej ľavice - Severskej zelenej ľavice (GUE/NGL).

3. CREDO, Otvorené dvere, Oeuvre d'Orient a Pomoc cirkvi v núdzi. Kresťanské organizácie na podporu ohrozených kresťanov na Blízkom východe. Nominácia presadená francúzskym kresťansko-demokratickým poslancom Philippom Juvinom s podporou ďalších 60 poslancov.

4. Euromajdan, Ukrajina. Zastúpený novinárom Mustafom Najemom, speváčkou Ruslanou Lyžičkovou a aktivistkami Jelizavetou Ščepetyľnikovou a Tetianou Čornovovou. Návrh podal poľský europoslanec Jacek Saryusz-Wolski a 52 ďalších poslancov.

5. Ayaan Hirsi Aliová, somálsko-holandská feministická aktivistka, známa svojou kritikou ženskej obriezky a islamu. Nominovaná frakciou Európa slobody a priamej demokracie (EFDD).

6. Denis Mukwege, gynekológ a ľudskoprávny aktivista z Konga. Nominant frakcie socialistov (S&D) a liberálov (ALDE).

7. Leyla Yunusová, bojovníčka za ľudské práva z Azerbajdžanu. Nomináciu presadila skupina Zelených a trojica europoslancov Alexander Graf Lambsdorff, Marietje Schaaková a Ramon Tremosa.

Už ste čítali?