Dobré noviny
Vláda pomôže farmárom, za sucho dostanú 70 miliónov eur
SITA
SITA

Vláda pomôže farmárom, za sucho dostanú 70 miliónov eur

Podľa predbežných údajov sa sucho na tohtoročnej úrode pšenice podpísalo 26-percentným výpadkom, u jačmeňa a ovsa sa úroda znížila medziročne o približne 19 percent.

BRATISLAVA 22. augusta - Slovenské agropodniky a farmári sa dočkali pomoci.

Vláda na stredajšom mimoriadnom rokovaní v Nových Sadoch schválila opatrenia na zmiernenie následkov tohtoročného sucha za vyše 70 mil. eur.

Poľnohospodári tak budú môcť čerpať doplnkové priame platby za vyše 1,67 mil. eur, zvýhodnené pôžičky za 30 mil. eur, či štátnu pomoc na zamestnávanie znevýhodnených zamestnancov v sume 660 tis. eur.

Neriešili poľnohospodárstvo ako celok

Vláda schválila aj 10-miliónovú pomoc na úhradu časti spotrebnej dane z minerálneho oleja.

Viac ako 16 mil. eur plánuje minúť na skvalitnenie funkčnosti systému Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat.

Zmena zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách by mala podľa materiálu, ktorý predložil Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, farmárom priniesť 11,6 mil. eur.

Jahnátek zdôraznil, že vláda sa nezaoberala dlhodobými úlohami a problémami poľnohospodárstva ako celku. Strednodobú koncepciu chce verejnosti a odbornej obci predstaviť do konca roka.

Problémová produkcia slamy

Ministri hľadali možnosti, ako naliať hotovostné prostriedky do poľnohospodárstva už počas druhého polroka 2012 tak, aby farmári nemuseli zakaždým siahať len po nových úveroch.

Ide o doplnkové národné platby, ktoré chce rezort pôdohospodárstva vyplácať už od 15. októbra namiesto prvého štvrťroka 2013.

Na to, aby sa k pomoci dostali aj veľké a stredné agropodniky, musia ministri časť opatrení prerokovať aj s Bruselom.

Poľnohospodári prístup vlády a spomínané krátkodobé opatrenia ocenili. "Bitku sme vyhrali, ale vojna je ešte pred nami," uviedol Jozef Urminský, predseda poľnohospodárskeho družstva Prašice. Zdôraznil, že slovenské poľnohospodárstvo treba ešte stabilizovať do takej miery ako v krajinách západnej Európy.

Predseda prašického družstva ešte žiada pre poľnohospodárov vytvorenie rovnakého konkurenčného prostredia do takej miery, aby dokázali konkurovať farmárom z krajín pôvodnej európskej pätnástky.

Podľa predbežných údajov sa sucho na tohtoročnej úrode pšenice podpísalo 26-percentným výpadkom, u jačmeňa a ovsa sa úroda znížila medziročne o približne 19 percent.

"Je potrebné upozorniť na skutočnosť, že reálne straty nie sú len na hustosiatych obilninách, ale pri ďalších plodinách a na krmovinách. Prvá kosba zelených krmovín skončila 50-percentným poklesom výroby oproti minulému roku. Suché počasie poznačilo najmä úrodu trávnych porastov a pasienkov,“ skonštatoval agrorezort. Problémová je v tomto roku aj produkcia slamy, ktorá sa oproti minulému roku pohybuje len na úrovni 50 %.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…