Prešovský festival Eastsider ponúkne aj slovenské filmy
SITA
SITA

Prešovský festival Eastsider ponúkne aj slovenské filmy

Okrem množstva filmov je pripravený aj atraktívny sprievodný program. O ten sa postarajú The Cubes, Pjoni & Ink Midget, Chiki Liki tu-a, Dead Janitor, Got Blue Balls, David Kollar alebo Teapot.

BRATISLAVA 20. augusta - Filmový festival Eastsider, ktorý sa bude konať od 23. do 26. augusta v Prešove, ponúkne okrem zahraničných diel aj domáce snímky. Spoločným menovateľom filmov, zaradených do sekcie Na západ od raja, je lokalizovanie deja do Bratislavy a významná úloha, ktorú v ňom mesto zohráva.

Vo výbere sekcie nebudú chýbať divácky úspešné filmy mladého režiséra Jakuba Kronera Bratislavafilm (2009) a Lóve (2011). O čosi farebnejšie vidí slovenskú metropolu Juraj Krasnohorský v originálnej tohtoročnej komédii Tigre v meste.

Súčasná Bratislava, videná očami svojich "detí“, zohráva významnú úlohu aj v krátkometrážnych príbehoch čerstvého absolventa Vysokej školy múzických umení (VŠMU) Teodora Kuhna, ktorý blok svojich diel príde osobne uviesť.

Film Veľký rešpekt (2008) režiséra Viktora Csudaia, ktorý Eastsider premietne spolu s jeho krátkymi filmami, sa taktiež zameriava na mladú generáciu a jej každodenné prežívanie v mestskej džungli. Dokumentárny Devínsky masaker (2011) režisérskej dvojice Gejza Dezorz a Jozef Páleník spracúva kontroverznú tému nedávnej masovej vraždy v Devínskej Novej Vsi a ako kontroverzný ho vnímali diváci i kritici.

Jedným z uvádzaných filmov bude aj Lóve

Omnoho príjemnejšou témou disponuje krátkometrážny dokument Alexandry Gojdičovej 7 divů Bratislavy (2007), ktorý predstavuje viac či menej známe zákutia hlavného mesta v audiovizuálne pôsobivej mozaike.

Dôkazom, že Bratislava filmárov lákala i v minulých dekádach, sú filmy Na krásnom modrom Dunaji (1994), ktorý prenesie divákov na začiatok deväťdesiatych rokov, a Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) z konca šesťdesiatych rokov. Víziu postapokalyptickej budúcnosti ponúkne prešovský rodák Erik Bošňák vo svojom tohtoročnom celovečernom debute Immortalitas (2012). Snímku na podujatí osobne uvedie.

Prvý ročník festivalu Eastsider sa bude konať v prešovskom Kine Scala, Klube Wave a Záhrade umenia. Okrem sekcie Na západ od raja predstaví filmy v ďalších troch sekciách - Svieži severný vietor, Legenda z juhu a Vychádzajúce hviezdy. Na každom z premietacích miest bude prvá filmová projekcia počas všetkých štyroch dní prístupná zdarma. Jednodňové filmové vstupenky sa budú predávať priamo na mieste za 4,50 eura, pre študentov a dôchodcov za 3 eurá.

Okrem množstva filmov ponúkne Eastsider aj atraktívny sprievodný program. O ten sa postarajú takí interpreti ako The Cubes, Pjoni & Ink Midget, Chiki Liki tu-a, Dead Janitor, Got Blue Balls, David Kollar alebo Teapot. Viac informácií o festivale je na oficiálnej webstránke www.vresk.sk/eastsider.

Agentúru SITA informoval PR manažér podujatia Edo Kopček.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…