Dobré noviny
Portrét Emílie Vášáryovej pokrstili notami a múkou
SITA
SITA

Portrét Emílie Vášáryovej pokrstili notami a múkou

Múka, ktorou sa kniha krstila mala pripomenúť, že úspešná herečka je aj skvelou gazdinou.

BRATISLAVA 1. júna - Knižný portrét slovenskej hereckej ikony Emílie Vášáryovej pokrstili notami a múkou. Krstnými otcami novinky s názvom Emília V a tí druhí sa stali herec František Kovár a operný spevák Peter Dvorský.

„Prajem tvojej knihe, aby všetkých, čo si ju prečítajú, bolo tak veľa, koľko ich máš ako herečka,“ poprial knihe pri príležitosti oficiálneho uvedenia na trh krstný otec František Kovár.

K pôvodnému zámeru pokrstiť knihu netradične hudobnými symbolmi pribudla múka, ktorá mala pripomenúť, že úspešná herečka je aj skvelou gazdinou. „Krstím knihu hudobnými znakmi, aby tvoja nádherná herecká púť bola poznačená aj hudbou,“ povedal Peter Dvorský.

Autorkou knihy je publicistka a prekladateľka divadelných hier Maya Rothenbühler-Korcová, ktorá už v minulosti vydala knihu spomienok na Júliusa Satinského. „Bol to zápas s anjelom, ťažký ale aj vzrušujúci. Kniha nie je o rozhovoroch a faktoch, ale o spomienkach a impresiách,“ opísala náročnosť vzniku druhej knihy samotná autorka.

V portréte sa na tému legendárnej Emílie Vášáryovej vyjadrujú jej spolupracovníci, priatelia, divadelní režiséri či javiskoví partneri. „My v zahraničí potrebujeme vedieť ukázať, že aj na Slovensku existujú skutoční velikáni,“ dodala autorka Rothenbühler-Korcová. Na začiatku jej tvorbu knihy však zakázala samotná herečka.

„Život uteká, cválame na profesijnom koni a Mayi sa podarilo zachytiť to, čo si už ani nepamätám, že sa stalo,“ povedala s úsmevom Emília Vášáryová, ktorá nedávno oslávila životné jubileum. Vášáryovej prínos do nášho divadelného umenia odkrývajú aj teatrologičky Soňa Šimková, Zuzana Bakošová-Hlavenková a Jana Bžochová-Wild. Súčasťou knihy je aj bohatá 24-stranová príloha fotografií.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…