Dobré noviny
Krásne obrazy ukazujú, ako funguje ľudská myseľ
Dobré noviny
Dobré noviny

Krásne obrazy ukazujú, ako funguje ľudská myseľ

Mozgové obrazy znázorňujúce mozog ľudí s autizmom, mozgové rozdiely medzi mladými a starými či dokonca mozog zvieraťa boli odhalené v rade krásnych dúhových obrázkov.

Zbierka obrázkov využíva kaleidoskop farieb pre zvýraznenie neurónov, elektrických spojov medzi bunkami a ďalšími mozgovými činnosťami. Tieto úchvatné obrázky boli po prvýkrát sprístupnené verejnosti pred niekoľkými týždňami na St Andrew Square v Edinburgu.

Obrázky boli vytvorené pomocou MRI skenov, mikroskopických záznamov ako aj sledovaní elektrickej aktivity mozgu a stali sa súčasťou jedinečnej výstavy s názvom Mozog je väčší ako nebo (The Brain Is Wider Than The Sky).

Výskumníci z Univerzity v Edinburgu vytvorili túto jedinečnú výstavu s cieľom ukázať širokej verejnosti, že ľudská myseľ je nádherná aj v prípade neurologických porúch, akými je napríklad autizmus.

Výstava tiež upozorňuje na pokročilé technológie používané pri vedeckom štúdiu obrazu mozgu a jeho buniek.

Niektoré z obrazov, vrátane jedného s názvom „Mozaika“, vyzerajú ako umelecké diela impresionistov, ale v skutočnosti odhaľujú napríklad činnosť mozgových neurónov v mozgu myši.

V priebehu svojho výskumu vedci, ktorí vytvorili obrazy, napríklad zistil, že autizmus a mentálne postihnutie - spojené s X chromozóm - je častejšie u mužov ako u žien.

"Ľudský mozog má viac buniek, než je hviezd v Mliečnej dráhe a tieto bunky komunikujú prostredníctvom tisíc-násobných spojení," uviedla Sally Till, zamestnankyňa Centra pre integratívnu fyziológiu Univerzity v Edinburghu.

Cieľom výstavy je podľa jej organizátorky a vedkyňe Sophie Dow pochopiť, ako aj nepatrné zmeny v mozgových prepojeniach spôsobujú značné negatívne zmeny v živote človeka. Tieto obrazy sú však tiež príliš krásne na to, aby ostali ukryté v laboratóriu.

Okrem svojho vedeckého prínosu môžu byť obrazy chápané ako ohromujúce príklady abstraktného umenia, pochádzajúceho z hĺbky ľudskej mysle.

Posolstvom výstavy je podľa Sophie Dow nádej, že ľudia obdivujúci obrazy na výstave nadobudnú tiež vačšie povedomie o tom, čo znamená byť ovplyvnený neurologickou poruchou.

Tento snímok elektrickej aktivity vizualizovaný pomocou MRI skenera, znázorňuje činnosť mozgu v spánku u novorodenca (vľavo) a u sedemdesiatročného dospelého človeka (vpravo).

Tento obraz, nazvaný Prerušená komunikácia, ukazuje rozdiely medzi obrazom mozgu zdravého človeka (vľavo) a človeka s autizmom (vpravo).

Obrázok s názvom Zmyslová supercesta (Diaľnica zmyslov) (The Sensory Superhighway) ukazuje zložité elektrické spojenia medzi mozgovými bunkami.

Mozgové neuróny komunikujú medzi sebou navzájom cez medzeru zvanú synaptická štrbina a nie sú pevne pripojené k sebe navzájom.

Snímok s názvom High Fidelity ukazuje rozdiel v mozgových signáloch v mozgu zdravého človeka (vľavo) a mozgu človeka trpiaceho najčastejšou formou vrodeného autizmu (vpravo).

Tento snímok s názvom Mozaika dokumentuje mozog samice myši. Chromozóm X zdedený od matky je zelenej farby a červenej farby je chromozóm X zdedený od otca.

Tento obrázok môže vyzerať ako záber z hlbokého vesmíru zhotovený Hubblovým teleskopom. V skutočnosti však ukazuje dva hlavné typy neuroglií v ľudskom mozgu astrocyty (zelené) a biele oligodendrocyty. Tieto mozgové útvary pripomínajúce pavučinu sú veľké len 1/20 milimetra.

Už ste čítali?