Pápež František pricestoval do Južnej Kórey
TASR
TASR

Pápež František pricestoval do Južnej Kórey

Severná Kórea odpálila dnes päť rakiet, ktoré dopadli do mora pri jej východnom pobreží.

Hlava rímskokatolíckej cirkvi pápež František dnes pricestoval do Soulu, hlavného mesta Južnej Kórey. Foto: TASR/AP Photo

Soul 14. augusta (TASR) - Hlava rímskokatolíckej cirkvi pápež František dnes pricestoval do Soulu, hlavného mesta Južnej Kórey. Najbližších päť dní strávi cestovaním po krajine a stretnutiami s niektorými z piatich miliónov kórejských katolíkov. Informovala o tom agentúra Reuters.

František je prvý pápež od roku 1999, ktorý pricestoval na návštevu ázijskej krajiny.

Pápeža by mala na leteckej základni v južnom Soule privítať juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje, dvaja katolícki utečenci zo Severnej Kórey a príbuzní obetí katastrofy trajektu Sewol. Ten sa v apríli potopil, o život prišlo približne 300 ľudí, väčšina z nich boli školopovinné deti.

Návšteva Južnej Kórey je treťou Františkovou zahraničnou cestou. Bude predsedať stretnutiu ázijskej katolíckej mládeže.

Pápež František vystupuje z lietadla na leteckej základni v juhokórejskom Soule 14. augusta 2014. Ide o prvú návštevu pápeža na Kórejskom polostrove po 25 rokoch. Foto: TASR/AP Photo

KĽDR vypálila rakety

Severná Kórea odpálila dnes päť rakiet, ktoré dopadli do mora pri jej východnom pobreží. Stalo sa tak krátko predtým a potom, ako na návštevu susednej Južnej Kórey pricestoval pápež František.

Prvé tri rakety krátkeho doletu boli odpálené necelú hodinu predtým, ako lietadlo s hlavou katolíckej cirkvi pristálo v Soule. Ďalšie dve rakety KĽDR vystrelila už po začiatku pápežovej návštevy, oznámila agentúra AP s odvolaním sa na zdroje z juhokórejského ministerstva obrany.

Severokórejské rakety boli odpálené z viacerých štartovacích zariadení v oblasti mesta Wonsan na pobreží Japonského mora. Pchjongjang pred ich vystrelením tento región pre námornú dopravu neuzavrel.

K štartom rakiet došlo pred ohláseným spoločným cvičením juhokórejskej a americkej armády, ktoré sa má začať v pondelok. Soul zatiaľ neidentifikoval, o aký typ striel konkrétne išlo.

Pápež cestou do Soulu pozdravil čínskeho prezidenta

Pápež František zaslal v noci nadnes pozdravný telegram čínskemu prezidentovi Si Ťi-pchingovi, keď cestou na návštevu Južnej Kórey prelietal ponad územie Číny.

"Pri vstupe do čínskeho vzdušného priestoru želám Vašej Excelencii a Vaším spoluobčanom všetko najlepšie a prosím o Božie požehnanie mieru a blahobytu pre Váš národ," píše sa v pápežskom telegrame.

Čínske úrady zatiaľ pápežov pozdrav verejne nekomentovali ani neuviedli, či a ako naň reagovali.

Zaslanie srdečne formulovaného telegramu počas preletu pápeža nad tou-ktorou krajinou je v súlade s vatikánskym diplomatickým protokolom a tento krok zvyčajne nevyvoláva pozornosť médií.

Pápežov srdečný pozdrav čínskemu prezidentovi má však mimoriadny význam vzhľadom na absenciu diplomatických vzťahov medzi Vatikánom a Pekingom i opakované spory okolo vymenúvania katolíckych biskupov, píše agentúra AP.

Predchádzajúcu žiadosť pápeža z roku 1989 (vtedy Jána Pavla II.) o prelet nad čínskym územím vláda v Pekingu zamietla. Skutočnosť, že tak tento raz neurobila, považujú pozorovatelia za pozitívny, hoci len malý krok na ceste pri zlepšovaní vzťahov medzi Vatikánom a Pekingom. V blízkej budúcnosti však v tomto smere neočakávajú žiaden výrazný prielom.

Čínska komunistická vláda prerušila oficiálne diplomatické vzťahy so Svätou stolicou v roku 1951, obe strany však vedú dialóg o riešení vzájomných sporov. Katolícka komunita v Číne je fakticky rozdelená na štátom kontrolovanú oficiálnu organizáciu a podzemnú cirkev vernú pápežovi.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…