Angličania sa pomstili Talianom za prehru na šampionáte

Súhrn výsledkov tohtotýždňových medzištátnych prípravných futbalových stretnutí.

BRATISLAVA 16. augusta - Okrem zápasu slovenskej futbalovej reprezentácie s Dánskom, v ktorom zverenci trénerského dua Griga - Hipp zvíťazili v dánskom Odense nad domácou reprezentáciou 3:1, sa v utorok a stredu uskutočnili ďalšie medzištátne prípravné stretnutia.

Zrejme najväčším ťahákom bolo stredajšie meranie síl Nemecka s Argentínou.

Títo súperi sa stretli po prvýkrát od ich vzájomného súboja vo štvrťfinále MS 2010, kde Nemci víťazstvom 4:0 vyradili z turnaja dovtedy dobre rozbehnutých zverencov Diega Maradonu.

Nemci však tentoraz nestačili na Juhoameričanov a podľahli im vo Frankfurte 1:3.

Zverenci kouča Joachima Löwa dohrávali od 30. min zápas s desiatimi hráčmi, pretože brankár Ron-Robert Zieler za faul v šestnástke dostal červenú kartu.

Jeho náhradník Marc-André ter Stegen vzápätí zneškodnil pokutový kop Lionela Messiho.

V závere prvého dejstva si dal "vlastenca" Sami Khedira a po siedmich minútach druhého polčasu sa strelecky predsa len presadil Messi.

V 73. min potom zvýšil na "rozdiel triedy" Ángel di María a deväť minút pred koncom riadneho hracieho času hlavičkou kozmeticky upravil výsledok Benedikt Höwedes.

"Videl som včera skutočný tím. Všetci predviedli skvelý výkon aj pre to, lebo ich súper k nemu prinútil. Bol to jeden z našich najlepších zápasov," povedal po dueli tréner argentínskej reprezentácie Alejandro Sabella.

"Nemci síce dohrávali s desiatimi hráčmi, ale my sme na ich hru aj bez toho vedeli dobre reagovať," dodal Sabella.

"Prehrať takýto zápas je sklamaním. Mali sme príležitosti, zostali však nevyužité," povedal na margo stredajšieho výsledku nemecký útočník Miroslav Klose. "Mysleli sme na úspech, ale nedokázali sme streliť viac než jeden gól," dodal Klose.

Brankár Borussie Mönchengladbach Ter Stegen absolvoval v drese "Nazionalmanschaft" len druhý zápas a chytil Messimu pokutový kop. "Pre brankára je vždy ťažké dostať sa do hry, ale som rád, že som chytil penaltu," vyhlásil Ter Stegen.

Taliani prehrali s Anglickom

Anglicko si vo švajčiarskom Berne zmeralo sily s Talianskom a vrátilo "azúrovým" štvrťfinálovú prehru z tohtoročného európskeho šampionátu.

Tam uspeli zverenci trénera Cesareho Prandelliho po bezgólovom priebehu na penalty 4:2.

V Berne vyhral Albión 2:1, hoci do vedenia sa po pätnástich minútach dostali futbalisti z Apeninského polostrova.

V 27. min potom vyrovnal Phil Jagielka na 1:1 a desať minút pred koncom rozhodol o víťazstve "ostrovanov" Jermain Defoe.

"Vyzerá to dobre. Káder je mladý a to je pre Anglicko skvelé," povedal po súboji s Talianskom strelec prvého gólu Angličanov Jagielka. "Začínali sme ťažko, ale po vyrovnávajúcom zásahu sme boli podľa mňa pánmi na ihrisku. V stredu sme boli svedkami viacerých debutov i fantastického víťazného gólu," dodal obranca Evertonu.

Taliansky kormidelník Prandelli bol aj napriek prehre po zápase spokojný. "Ukázali sme charakter a v takejto ceste treba pokračovať. Skutočne sa mi páčil náš výkon. Prehry sú prehrami aj v prípravných zápasoch, no vidím viacero pozitív. Bola to pre nás užitočná skúsenosť," povedal.

Premiéru mali viacerí tréneri

Derby susedov Belgicko - Holandsko bolo debutom nových reprezentačných trénerov obidvoch tímov.

Belgickú reprezentáciu po prvýkrát viedol Marc Wilmots, na holandskú lavičku zasadol po neúspechu tímu na ME 2012 Louis van Gaal, ktorý nahradil Berta van Marwijka.

Belgičania trocha nečakane strelili "tulipánom" štyri góly, pričom inkasovali dvakrát.

Po polčasovom belgickom vedení 1:0 sa očakával tlak "Oranjes", a hoci tí gólmi Luciana Narsingha a Klaasa-Jana Huntelaara za desať minút otočili skóre na 1:2.

V závere sa domáci "červení diabli" vďaka gólom Driesa Mertensa, Romela Lukakua a Jana Vertonghena tešili z víťazstva nad svojím najväčším futbalovým rivalom.

Premiéru si "odkrútil" aj Francúz Didier Deschamps, ktorý v roku 1998 priviedol ako kapitán Francúzov k titulu majstrov sveta. V stredu v Le Havre jeho zverenci remizovali s Uruguajom 0:0.

Talian Fabio Capello prvýkrát odkoučoval z lavičky súboj ruskej reprezentácie pri remíze 1:1 s Pobrežím Slonoviny.

Brazília má ako usporiadateľ istú účasť na MS 2014 a kvalifikácia ju nepreverí.

Päťnásobní majstri sveta prijali pozvanie švédskej reprezentácie, a tak si Pelé v Štokholme na štadióne Rasunda pri víťazstve "kanárikov" 3:0 zaspomínal na svoj prvý titul majstra sveta z roku 1958. Brány štadióna Rasunda, ktorý bol v prevádzke od roku 1937, po tomto stretnutí navždy zatvorili.

Švédi sa chceli pred zápasmi v kvalifikačnej C-skupine, kde bude zrejme ich najväčším rivalom Nemecko, naladiť na úspech. V 32. min však poslal hostí do vedenia Leandro Damiao a v poslednej päťminútovke potvrdil dvoma gólmi úlohu favorita Alexandre Pato.

Česi remizovali v Kyjeve s Ukrajinou 0:0, Rakúšania zdolali doma Turkov 2:0, Maďari hrali s Izraelom nerozhodne 1:1 a Poliaci prehrali v Estónsku gólom Vassiljeva v nadstavenom čase druhého polčasu 0:1.

V piatok 7. septembra sa v Európe začnú boje o postup na majstrovstvá sveta 2014 v Brazílii. Slováci sa v prvom svojom zápase v kvalifikačnej G-skupine predstavia v Litve.

Na MS 2014 sa z Európy dostane deväť víťazov základných skupín a štyri mužstvá z druhých miest, ktoré medzi sebou utvoria štyri dvojice a zvedú dvojsúboje play-off o postup do Brazílie.

Nórsko - Grécko 2:3 (1:2)

Góly: 13. Hangeland, 75. J. A. Riise - 7. Torosidis, 13. K. Papadopulos, 56. Mitroglou

Švédsko - Brazília 0:3 (0:1)

Góly: 84. a 86. A. Pato (druhý z pok. kopu), 32. Leandro Damiao

Albánsko - Moldavsko 0:0

Rakúsko - Turecko 2:0 (2:0)

Góly: 2. Kavlak, 6. Ivanschitz (z pok. kopu)

Belgicko - Holandsko 4:2 (1:0)

Góly: 20. Benteke, 75. Mertens, 77. Lukaku, 80. Vertonghen - 54. Narsingh, 55. Huntelaar

Slovinsko - Rumunsko 4:3 (1:0)

Góly: 51. a 60. Dedič, 4. Cesar, 70. Kirm - 56. Papp, 68. Torje (z pok. kopu), 80. Grozav

Nemecko - Argentína 1:3 (0:1)

Góly: 81. Höwedes - 45. Khedira (vl.), 52. Messi, 73. Di María, ČK: 30. Zieler (Nem.)

Severné Írsko - Fínsko 3:3 (2:2)

Góly: 7. S. Ferguson, 19. Lafferty, 83. Paterson (z pok. kopu) - 22. Sparv, 24. Pukki, 78. Hetemaj

Portugalsko - Panama 2:0 (1:0)

Góly: 30. N. Oliveira, 51. C. Ronaldo, ČK: 50. G. Gomez (Panama)

Paraguaj - Guatemala 3:3 (1:2) - hralo sa vo Washingtone v USA

Góly: 1. Ó. Cardozo, 53. Fabbro, 63. H. Pérez - 8. Pappa (z pok. kopu), 29. León, 84. C. Ruíz (z pok. kopu)

Kanada - Trinidad a Tobago 2:0 (0:0) - hralo sa v Lauderhill v USA

Góly: 58. Ricketts, 86. W. Johnson (z pok. kopu)

Ekvádor - Čile 3:0 (2:0) - hralo sa v New Yorku v USA

Góly: 9. Mina, 13. Ayoví, 67. J. Montero

Salvádor - Jamajka 0:2 (0:1) - hralo sa vo Washingtone v USA

Góly: 16. a 66. Shelton

Mexiko - USA 0:1 (0:0)

Gól: 80. Orozco