Rezort spravodlivosti si možno polepší, chce rekonštruovať
SITA
SITA

Rezort spravodlivosti si možno polepší, chce rekonštruovať

Podľa prvotného návrhu rozpočtu z ministerstva financií by mal mať rezort Tomáša Boreca výdavky 311 miliónov eur, čo predstavuje oproti schválenému rozpočtu roku 2012 nárast o 7,83 milióna eur.

BRATISLAVA 16. augusta - Rezort spravodlivosti by si mohol na budúci rok finančne polepšiť. Podľa prvotného návrhu rozpočtu z ministerstva financií by mal mať rezort Tomáša Boreca výdavky 311 miliónov eur, čo predstavuje oproti schválenému rozpočtu roku 2012 nárast o 7,83 milióna eur (zvýšenie o 2,59 percenta).

Najväčší percentuálny nárast takmer o tretinu (28,8 percenta) navrhujú pre kapitálové výdavky, pretože chcú rekonštruovať päť ústavov väzenstva. Vytvoria tak 835 nových miest pre obvinených a odsúdených.

V roku 2013 majú kapitálové výdavky dosiahnuť 18,1 milióna eur, teda o 4,05 milióna eur viac ako bolo schválené na tento rok. Rásť majú aj osobné výdavky, a to na 216 miliónov eur (nárast o 4,73 percenta).

Dôvodom je zabezpečenie finančných prostriedkov pre sudcov na úrovni ich reálne vyplácaných platových náležitostí v roku 2012. Tovary a služby ako aj bežné transfery naopak klesnú o vyše päť percent.

Na väzňov chcú minúť viac

Na väzenstvo plánujú 151,6 milióna eur, čo je v porovnaní so schváleným tohtoročným rozpočtom o 3,29 percenta viac. Okrem spomínaných kapitálových výdavkov na rekonštrukciu porastú aj bežné výdavky, potrebné na prevádzku novovytvorených kapacít v objektoch väzenstva.

"Základným negatívom väzenstva je prudký nárast počtu väznených osôb," upozorňujú autori návrhu rozpočtu. V roku 2013 by ich podľa odhadov malo byť vo väzniciach o 5,36 percenta viac ako dnes.

Ak bude naďalej pokračovať rast väzobne stíhaných a odsúdených, vyvolá to problém nielen v ubytovacej kapacite väzenstva, ale aj vo výdavkoch, ktoré sú rozpočtované a určené na zabezpečenie chodu a ochrany v ústavoch na výkon väzby a v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody.

V budúcom roku by malo ísť 7,9 milióna eur na rekonštrukciu objektu v leopoldovskej väznici, prístavbu objektu v Košiciach-Šaci, rekonštrukciu objektov väznice v Dubnici nad Váhom, asanáciu a výstavbu ubytovne v Nitre-Chrenovej a rekonštrukciu ústavu na výkon väzby v Bratislave.

Všetky rekonštrukcie sú však naplánované na viacero rokov. Pre novovytvorené kapacity pre obvinených a odsúdených budú na budúci rok potrebovať 203 zamestnancov.

Náklady na nich ako aj novovzniknuté prevádzkové náklady presiahnu sedem miliónov eur. Celková kapacita väzníc by mala na konci budúceho roka byť 10 980 ľudí, tento rok to bude podľa odhadov 10 785 ľudí.

Priemerné náklady na jedného väzňa by mali v roku 2013 klesnúť na 11 295 eur za rok, teraz to je asi 11 600 eur. Tento pokles spôsobuje skutočnosť, že vo väzniciach je stále viac obvinených a odsúdených osôb.

Viacej dostanú aj sudci

Súdnictvo by malo na budúci rok dostať necelých 150 miliónov eur, ktoré pôjdu na personálne a materiálno–technické zabezpečenie činnosti súdov, ostatných rozpočtových organizácií a na efektívny výkon okresných a krajských súdov.

V porovnaní so schváleným rozpočtom roku 2012 je to o 2,35 percenta viac.

Osobné výdavky majú stúpnuť o 6,2 percenta, dôvodom je valorizácia platov sudcov okresných a krajských súdov.

Na odmeny a náhrady za služby pre advokátov, notárov, exekútorov, svedkov, tlmočníkov, prekladateľov a znalcov vyčlenia podľa návrhu 7,58 milióna eur, na odškodňovanie za prieťahy v súdnom konaní, uznané nálezmi ústavného súdu je stanovená čiastka 303,7 tisíca eur.

Na odškodnenia rozpočtujú sumu 900 tisíc eur.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…