Školstvo by malo dostať z rozpočtu najväčší balík peňazí
SITA
SITA

Školstvo by malo dostať z rozpočtu najväčší balík peňazí

Výdavky zo štátneho rozpočtu pre regionálne školstvo bez zdrojov z EÚ by mali v budúcom roku klesnúť o 0,58 percenta.

BRATISLAVA 16. augusta - Ministerstvo školstva by malo v najbližších troch rokoch hospodáriť s najväčším balíkom peňazí spomedzi všetkých rezortov.

Vyplýva to z prvého návrhu rozpočtu, ktorý zverejnilo ministerstvo financií. Rokovania o jednotlivých kapitolách sú však stále otvorené.

Pre budúci rok navrhuje ministerstvo financií pre školstvo rozpočet približne 2,45 miliardy eur, v roku 2013 by mal rezort vzdelávania dostať 2,32 miliardy eur a v roku 2015 ráta s rozpočtom 2,16 miliardy eur.

Oproti schválenému rozpočtu pre tento rok v budúcom roku porastú výdavky rezortu vzdelávania o 0,68 percenta napriek tomu, že štát pošle do školstva menej peňazí. Pod nárast sa podpíše vyšší príjem zo štrukturálnych fondov EÚ.

Osobné výdavky by mali v budúcom roku oproti tohtoročnému schválenému rozpočtu klesnúť o 0,69 percenta. S poklesom by mala rátať aj oblasť tovarov a služieb, kam uvažuje rezort financií poslať o 20,8 percenta menej peňazí než to schválili pre tento rok.

"Dôvodom poklesu je uplatnenie úsporného opatrenia 10-percentného viazania výdavkov na tovary a služby a vnútornej realokácie výdavkov z tovarov a služieb do bežných transferov na vedu a techniku v sume 9,39 mil. eur a kapitálových výdavkov 591 tis. eur," odôvodňuje ministerstvo financií v návrhu.

Transfery sa prejavia najmä vo vede a technike

Bežné transfery navrhuje v sume 1,67 mld. eur, čo predstavuje medziročný nárast o 0,57 percenta. Najvýraznejšie zvýšenie bežných transferov by sa malo prejaviť v oblasti vedy a techniky.

Kapitálové výdavky by mali v roku 2013 predstavovať 18,4 mil. eur, čo je nárast o 3,31 percenta. Viac než polovica z tejto sumy je rozpočtovaná ako kapitálový transfer pre verejné vysoké školy.

Výdavky zo štátneho rozpočtu pre regionálne školstvo bez zdrojov z EÚ by mali v budúcom roku klesnúť o 0,58 percenta. Zníženie sa týka najmä nenormatívnych výdavkov.

Regionálne školstvo bude mať v budúcom roku menej peňazí na riešenie havarijných stavov či rekonštrukcií škôl. Kapitálové výdavky by mu mali klesnúť na 4,9 mil. eur, čo je oproti schválenému rozpočtu roku 2012 menej o 752-tis. eur.

Verejným vysokým školám by mali výdavky v budúcom roku mierne porásť, a to o 0,04 percenta. Na financovanie svojej hlavnej činnosti budú používať okrem prostriedkov z ministerstva aj vlastné zdroje v sume 134,6 mil. eur, čo predstavuje pokles oproti schválenému rozpočtu roku 2012 o 0,35 percenta.

K dispozícii budú mať aj zdroje zo štrukturálnych fondov či Agentúry na podporu vedy a výskumu.

Verejné výdavky zrejme poklesnú

Verejné výdavky na vedu a techniku v budúcom roku zrejme poklesnú na 545 mil. eur, čo je oproti tohtoročnému schválenému rozpočtu zníženie o 6,64 percenta. Dôvodom je nižšia alokácia zdrojov EÚ. Celkové výdavky štátneho rozpočtu pre túto oblasť medziročne rastú o 22,9 percenta.

Dôvodom je posilnenie výdavkov verejných vysokých škôl práve na oblasť podpory vysokoškolskej vedy a techniky formou doktorandských štipendií.

Slovenskej akadémii vied ako najvýznamnejšiemu predstaviteľovi základného výskumu v SR klesnú výdavky o 2,95 percenta vzhľadom na to, že sa v roku 2013 ráta s úsporou piatich percent na osobných výdavkoch a desiatich percent v kategórii tovary a služby.

Celkové výdavky na šport by mali byť v budúcom roku vyššie o 0,27 percenta. Ministerstvo školstva však zo svojej kapitoly pošle na šport menej peňazí pre úsporné opatrenia.

Rozpočet na školstvo v posledných rokoch nafúkla najmä rekonštrukcia Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave v súvislosti s Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji 2011.

Predpokladané zmeny v ďalších rezortoch

Ministerstvo zahraničných vecí by malo mať v roku 2013 k dispozícii oproti schválenému rozpočtu na tento rok o 10,2 milióna eur menej.

Polepší si naopak rezort spravodlivosti. Podľa prvotného návrhu rozpočtu z ministerstva financií by mal mať výdavky 311 miliónov eur, čo predstavuje oproti schválenému rozpočtu roku 2012 nárast o 7,83 milióna eur.

Viac peňazí je nachystaných aj pre rezort životného prostredia, ktorý by mal mať v roku 2013 k dispozícii 584 miliónov eur, rozpočtové prostriedky sú 50 miliónov eur, výdavky Európskej únie a spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu predstavujú 534 miliónov eur.

Rezort kultúry má v budúcom roku z rozpočtu získať 242 miliónov eur. Ministerstvo financií SR v prípravnom návrhu zahrnulo aj transfer pre Rozhlas a televíziu Slovenska, ktorý súvisí so zrušením koncesionárskych poplatkov. Ministerstvo kultúry by tak malo v roku 2013 hospodáriť s rozpočtom zvýšeným o 60,7 milióna eur.

Škrty naopak postretnú ministerstvo vnútra, ktoré si môže pohoršiť až o 30 miliónov eur.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…