Tenisti Isner a Mathieu prekonali rekord Roland Garros

Zápas, ktorý mal 76 gemov, prekonal rekord podujatia v počte gemov po zavedení tajbrejku od roku 1973.

Štvrtkový zápas 2. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája - 10. júna, dotácia 18,718 milióna eur, antuka) medzi známym americkým "maratóncom" Johnom Isnerom a domácim Paulom-Henrim Mathieuom priniesol nový rekord tohto podujatia v počte gemov po zavedení tajbrejku od roku 1973. Francúz zvíťazil 6:7 (2), 6:4, 6:4, 3:6, 18:16, čo je dovedna 76 hier.

Dosiaľ bolo v tomto smere rekordom medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 71 gemov z duelov Ronalda Agenora s Davidom Prinosilom v roku 1994 aj Francúzov Fabricea Santora s Arnaudom Clémentom v sezóne 2004. Rekord RG v dĺžke trvania stretnutia stále má hodnotu 6:33 h (práve Santoro proti Clémentovi).

Isner v pamätnom "trojdňovom" dueli na Wimbledone 2010 zdolal Francúza Nicolasa Mahuta za 11:05 h, keď v piatom sete tejto drámy zvíťazil 70:68.

"Hrám tenis práve preto, aby som mohol zažívať takého okamihy," cituje oficiálne twitterové konto podujatia Mathieuho, ktorého súperom v 3. kole bude úspešný zo zápasu Marcel Granollers-Pujol (Šp.-20) - Malek Jaziri (Tun.), ktorý dohrajú až v piatok.

Tridsaťročný francúzsky držiteľ voľnej karty Mathieu sa po zdravotných ťažkostiach nachádza na 261. priečke v renkingu ATP, v minulosti bol najvyššie na 12. pozícii.

"Súper bol počas celého zápasu lepším hráčom a zaslúžil si víťazstvo. Prehral som pre neschopnosť zmeniť môj herný prejav. Akosi mi chýbalo sebavedomie na to, aby som si častejšie chodil po údery. Na ten predvlaňajší wimbledonský maratón som počas dnešného piateho setu nemyslel," skonštatoval Isner.

Osemfinalista Roland Garros 2002 a 2008 Mathieu odvrátil v piatom sete za stavu 7:7 dva jednotlivé brejkbaly. Na príjme v 22. geme mal náskok 40:0, čiže tri mečbaly v rade, ale ani raz nedostal reálnu šancu. Dva mečbaly za sebou potom nezužitkoval v 30. geme. Premenil až dovedna 7. možnosť, keď favorizovaný americký dlháň Isner, 11. v počítačovom poradí, poslal krížny forhend vedľa.

Mathieu nedal 20 brejkbalov (zužitkoval 4 takéto možnosti) a nezastavilo ho ani 41 es súpera. Isner porobil 98 nevynútených chýb (v porovnaní s len 40), na "winnery" bol lepší 107:69. Hralo sa spolu 450 loptičiek a aktéri nepustili na hlavný kurt Philippa Chatriera Rusku Mariu Šarapovovú s Japonkou Ajumi Moritovou. Tento duel 2. kola dvojhry žien preložili pre tmu na piatok.

Dvojhra mužov - 2 kolo:

Paul-Henri Mathieu (Fr.) - John Isner (USA-10) 6:7 (2), 6:4, 6:4, 3:6, 18:16 za 5:41 h