Foo Fighters prevalcovali Prahu rockom
SITA
SITA

Foo Fighters prevalcovali Prahu rockom

Americkí rockeri zavítali do českej metropoly po 17 rokoch. Frontman kapely Dave Grohl však poznamenal, že vtedy mali o sto skladieb menej.

PRAHA 16. augusta - Trvalo dlhých šestnásť rokov, kým americká rocková formácia Foo Fighters opäť zavítala do krajiny niekdajšieho východného bloku, a ešte o rok viac, kým dorazila do Prahy.

V roku 1995 prišli "Foos" do českej metropoly ako neznámy pohrobok Nirvany, v stredajší augustový večer pražskej O2 Aréne už ako aktuálne najžiarivejší symbol svetovej rockovej hudby.

Frontman Dave Grohl, niekdajší bubeník v legendárnom zoskupení okolo zosnulého Kurta Cobaina, dal už od začiatku mohutnému obecenstvu jasne najavo, že jeho partia prišla divákov pochádzajúcich zo všetkých okolitých krajín prevalcovať.

"Foos" predstavili aktuálny album

Skupina zo Seattlu pricestovala do českej metropoly predstaviť svoj aktuálny album Wasting Light, ktorý nahrávali v Grohlovej garáži a produkoval ho Butch Vig, jeden z tvorcov prelomového albumu modernej hudby Nevermind (1991) od Nirvany.

Držitelia jedenástich cien Grammy samotnú šou odpálili štyri minúty po 21. hodine svižným nabehnutím na scénu a okamžitým Grohlovým "hecovaním" publika, ktoré si bez problémov získal na svoju stranu.

Po naladení divákov prišla na rad úvodná skladba White Limo z aktuálneho albumu Wasting Light, na ktorú nadviazal gitarovými rifmi nabitý kúsok All my Life, prvý track z albumu One by One spred desiatich rokov.

O sto skladieb viac

Nasledovala pesnička Rope, prvý singel z nového albumu, a potom Foos zasypali O2 Arenu cenou Grammy ovenčeným kúskom The Pretender, na ktorú nadviazala skladba My Hero. Až po tomto razantnom nástupe sa Grohl po prvý raz prihovoril divákom a kajúcne priznal, že do Prahy zavítali po 17 rokoch. Ako podotkol, "vtedy sme mali dvanásť pesničiek, dnes ich máme stodvanásť".

Následne prišiel prvý z vrcholov zvukom elektrických gitár nasýtenej šou v podobe skladby Learn to Fly z roku 1999. Lietadlový videoklip k nej vyniesol Foos vôbec prvú cenu Grammy.

V nasledujúcom priereze celou ich kariérou nemohol chýbať hit konca 90. rokov Monkey Wrench s charakteristickým Grohlovým revom na záver, ani vôbec prvý singel kapely This is a Call z debutového rovnomenného albumu Foo Fighters spred 17 rokov.

Ako svoje srdcovky uviedol americký multiinštrumentalista dve skladby z nového albumu - These Days a Walk, ktorú ako priznal, napísal pre svoju dcéru. A práve tá sa následne dočkala veľkého aplauzu, keďže väčšinu koncertu stála v zadnej časti pódia spolu so synom bubeníka Taylora Hawkinsa. Ako frontman podotkol, svoje rodiny vzali na výlet do Európy, kde onedlho ukončia svoje aktuálne turné.

Koncert zakončil hromadný spev fanúšikov

Hlavnú časť koncertu symbolicky ukončila skladba Best of You a Grohlova partia si následne mohla užiť veľký aplauz pražskej haly, kde sa v roku 2004 hrali majstrovstvá sveta v hokeji. Po návrate na pódium rozbehol skladbu Time Like These sám Dave a postupne sa Setlist koncertu Foo Fighters

White Limo

All My Life

Rope

The Pretender

My Hero

Learn to Fly

Arlandria

Generator

Walk

Cold Day in the Sun

New Way Home

These Days

DOA

Monkey Wrench

Hey, Johnny Park!

This is a Call

In the Flesh?

Bridge Burning

Best of You

Prídavky:

Times Like These

Dear Rosemary

Everlongk nemu pridala celá kapela, aby dotiahla pôsobivý aranžmán do konca. Líder Foos na pódium potom vytiahol predskokana Boba Moulda a spolu odspievali dynamický kúsok Dear Rosemary. A až potom prišiel vytúžený záver v podobe skladby Everlong, ktorú s radosťou odkričala celá hala.

Minulý rok na festivale pri bavorskom jazere Chiemsee Grohl charakterizoval svoju kapelu ako obyčajných chlapov s gitarami, ktorí prišli potešiť divákov na starom kontinente. A tí piati obyčajní chlapi v stredu večer zanechali divákov v rockovom vytŕžení.

Kapela s názvom odkazujúcim na termín pre neidentifikované lietajúce objekty videné americkými stíhačmi počas druhej svetovej vojny zobrala Prahu útokom. A prítomní Slováci mohli opätovne iba ticho závidieť, akých veľkých hudobných udalostí je svedkom česká metropola, ktorú iba nedávno dobyli aj Pearl Jam či veterán Bruce Springsteen, aby v septembri dokonala dielo vlajková loď súčasnej britskej scény, kapela Coldplay.

 

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…