Dobré noviny
Vedec Feodor Felix Konrad Lynen je laureátom Nobelovej ceny
TASR
TASR

Vedec Feodor Felix Konrad Lynen je laureátom Nobelovej ceny

V roku 1964 získal Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za objav mechanizmu a regulácie látkovej premeny cholesterolu a mastných kyselín v ľudskom tele.

Nobelista Feodor Felix Foto: nobelprize.org

Mníchov/Bratislava 6. augusta (TASR) – Od úmrtia nemeckého biochemika Feodora Felixa Konrada Lynena uplynie v stredu 6. augusta 35 rokov.

V roku 1964 získal Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za objav mechanizmu a regulácie látkovej premeny cholesterolu a mastných kyselín v ľudskom tele.

Feodor Felix Konrad Lynen sa narodil 6. apríla 1911 v nemeckom Mníchove ako siedme z ôsmych detí Wilhelmovi a Friede Lynenovcom. Od mladého veku sa zaujímal o chémiu, preto jeho rozhodnutie študovať na Katedre chémie Mníchovskej univerzity bolo logickým rozhodnutím. Lynen bol nadaným študentom, vzácne vedomosti získaval od nemeckého chemika a laureáta Nobelovej ceny za chémiu Heinricha Wielanda. V roku 1937 získal doktorát a v rovnakom roku sa oženil s dcérou svojho akademického učiteľa Evou Wielandovou. Po skončení štúdia ostal Lynen na univerzite ako postgraduálny výskumný pracovník. Od roku 1942 pôsobil ako prednášajúci asistent, o päť rokov neskôr sa stal docentom a v roku 1953 profesorom biochémie. Ako uznávaný vedec bol v 1954 zvolený za riaditeľa novozriadeného Inštitútu Maxa Plancka, ktorý sa venuje základnému výskumu v oblasti prírodných, spoločenských a humanitných vied.

Počas pôsobenia na univerzite sa Lynen začal podrobne zaoberať komplikovaným metabolickým procesom v ľudskom organizme. V roku 1951 publikoval dôležitý článok popisujúci prvý krok v reťazci reakcií, ktorý vyústil v produkciu cholesterolu. Podobnému výskumu sa venoval tiež americký biochemik nemeckého pôvodu Konrad Bloch. Výsledkom úspešnej spolupráce oboch vedcov bol v roku 1964 zisk Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu za objav mechanizmu a regulácie látkovej premeny cholesterolu a mastných kyselín. Dôležitosť objavu spočívala v skutočnosti, že mohol pomôcť odhaliť, ako cholesterol ovplyvňuje srdcové ochorenia a mozgovú mŕtvicu.

V rokoch 1974 až 1976 pôsobil ocenený nemecký biochemik opäť vo funkcii riaditeľa Inštitútu Maxa Plancka. Neskôr sa vrátil na mníchovskú univerzitu, kde zotrval až do svojej smrti.

Feodor Felix Konrad Lynen zomrel 6. augusta 1979 v rodnom Mníchove ako šesťdesiatosemročný.

Významný vedec je autorom viac ako tristo odborných článkov a monografií. Na univerzite bol známy ako tvrdo pracujúci muž, ktorý očakával veľa od seba aj od svojich študentov.

Zdroje: http://www.faqs.org/health/bios/44/Feodor-Lynen.html, http://www.answers.com/topic/feodor-felix-konrad-lynen, http://en.wikipedia.org/wiki/Feodor_Felix_Konrad_Lynen.

Už ste čítali?