Tisíce Poliakov si tichom uctili padlých vo Varšavskom povstaní
TASR
TASR

Tisíce Poliakov si tichom uctili padlých vo Varšavskom povstaní

Tisíce slabo vyzbrojených mladých obyvateľov mesta povstali 1. augusta 1944 proti nemeckým silám a pokúšali sa dobyť naspäť Varšavu, ešte pred postupujúcou sovietskou armádou.

Ľudia zapaľujú sviečky pred monumentom Varšavského povstania 1. augusta 2014 vo Varšave pri príležitosti 70. výročia vypuknutia Varšavského povstania proti nacistickým okupantom počas druhej svetovej vojny. Pamätníci odboja a zástupcovia mesta sa zišli v miestnej štvrti Mokotow, kde si uctili 180.000 obetí tohto 63-dňového zápasu o slobodu. Povstanie začali vzbúrenci 1. augusta 1944, dúfajúc v skorú pomoc približujúcej sa Červenej armády. Tej sa však dočkali len vo veľmi malej miere. V bojoch zahynulo približne 18.000 členov odboja. Nacisti mesto na výstrahu takmer kompletne zničili. Foto: TASR/AP

Varšava 1. augusta (TASR) - Sirény dnes vydali dlhý a trúchlivý zvuk, ľudia aj premávka v uliciach Varšavy sa zastavili, pretože Poľsko si pripomínalo 70. výročie vypuknutia Varšavského povstania proti nacistickým okupantom počas druhej svetovej vojny. Vzbura sa však pre Poliakov skončila tragicky, napísala tlačová agentúra AP.

Tisíce slabo vyzbrojených mladých obyvateľov mesta povstali 1. augusta 1944 proti nemeckým silám a pokúšali sa dobyť naspäť Varšavu, ešte pred postupujúcou sovietskou armádou. V obkľúčenom meste sa držali 63 dní, potom ich donútili vzdať sa. V pouličných bojoch a pri nemeckom bombardovaní zahynulo takmer 200.000 bojovníkov a civilistov. Nacisti vyhnali tých, čo prežili, a mesto podpálili.

Prezident Bronislaw Komorowski a premiér Donald Tusk sa pripojili k skupine povstalcov, čo vzburu prežili, a absolvovali s nimi sériu obradov na počesť odvážneho boja, ktorý je dodnes pre Poliakov zdrojom hrdosti.

Tisíce ľudí všetkých vekových skupín prišli na dnešný hlavný obrad na vojenskom cintoríne presne v tú hodinu, keď sa povstanie začalo, teda o 17.00 h miestneho času. Mnohí položili sviečky alebo kvety v národných farbách bielej a červenej na hroby bojovníkov či k ústrednému pamätníku na historickom varšavskom cintoríne Powazki.

Komorowski dnes už skôr položil kvety na hroby veliteľov povstania.

Ľudia vo Varšave a mnohých ďalších poľských mestách dodržiavajú dlhoročnú tradíciu, a keď sa presne v danú hodinu rozozvučali sirény, aj tentoraz si minútou ticha uctili pamiatku padlých.

Varšavské povstanie bolo zakázanou témou až do pádu komunistického režimu v roku 1989. Odvtedy si ho však pripomínajú ako symbol pripravenosti Poľska zaplatiť najvyššiu cenu za slobodu.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…