Dobré noviny
Túžite po šťastnom živote? Prečítajte si 10 rád pápeža Františka
Dobré noviny
Dobré noviny

Túžite po šťastnom živote? Prečítajte si 10 rád pápeža Františka

Desatoro šťastného života, ktoré predstavil pápež František svetu, nabáda ľudí spomaliť, byť veľkorysý či bojovať za mier.

1. Ži a nechaj žiť. „Každý by mal mať na pamäti princíp „Hýb sa smerom dopredu a iných nechaj robiť to isté“.“

2. Rozdávaj sa ostatným. „Ľudia potrebujú byť otvorení a veľkorysí voči iným. Ak sa totiž uzavrú do seba, znásobujú riziko, že sa stanú egocentrikmi. A stojaté vody sa premenia na hnijúce“. 

3. Postupuj v živote pokojne. Pápež používa obraz z argentínskeho románu, v ktorom sa hlavná postava gaucho Don Segundo spätne obzerá na svoj život.

„Hovorí, že v mladosti bol prúdom plným skál, ktoré si so sebou niesol. Ako dospelý bol náhliacou sa riekou a na starobu sa pohyboval pomaly ako voda v bazéne,“ hovorí pápež.

Práve obraz vody v bazéne mu je sympatický, pretože má v sebe „schopnosť láskavého a pokorného pohybu, pokojného života“.

4. Zdravý zmysel pre voľný čas. „Umenie radosti z umeleckého diela, literatúry a či z hrania sa s deťmi sa vytratila. Konzumný spôsob života nám priniesol nepokoj a stres, čím ľudia prišli o zdravú kultúru voľného času,“ poznamenal František.

Aj preto vyzýva rodičov, aby si našli čas na svoje deti, napriek tvrdej práci, ktorú musia dennodenne v práci odvádzať. Rovnako by sa mali rodiny naučiť vypínať televízor, keď spolu jedia. Ten nám totiž zabraňuje niekedy vo vzájomnej komunikácii.

5. Nedeľa má byť vašimi prázdninami/sviatkom. Zamestnanci by mali mať v nedeľu voľno, pretože „nedeľa je tu pre rodinu“, odkazuje pápež.

6. Nájdi novátorské spôsoby na vytvorenie dôstojných pracovných miest pre mladých ľudí. „Ak nebudú mať dostatok príležitosti, skončia pri drogách“ a budú tak náchylnejší k zločinu.

„Nestačí im dať jedlo. Dôstojnosť získate, keď domov prinesiete jedlo vlastnou prácou“

7. Rešpektuj a staraj sa o prírodu. Degradácia životného prostredia „je jednou z najväčších výziev, ktorým čelíme“. Jednou z otázok, ktorú si sami sebe nedávame je: Nepácha ľudstvo zločin takýmto tyranským správaním sa k prírode?

8. Prestaň byť negatívny. „Potreba hovoriť o druhých v zlom naznačuje nízky stupeň sebaúcty“. To znamená, „miesto toho, aby som vyzdvihol seba, ponižujem druhých“. Zbaviť rýchlo sa negatívnych myšlienok je pritom prospešné zdraviu“.

9. Nesnaž sa prevracať iných na tvoju vieru, rešpektuj iné vierovyznania. „Môžeme iných inšpirovať svedectvami, tak že komunikáciou budeme rásť všetci. Jednou z najhorších vecí je však snaha druhých ľudí o prevracanie na našu vieru. Hovorím o cielenom presvedčovaní a nie o osobnom dialógu, kde každý vystupuje s vlastnou identitou. Cirkev rastie vďaka svojej príťažlivosti, nie vábením iných“.

10. Pracuj pre mier. „Žijeme v čase mnohých vojen a volanie po mieri tak musí znieť mimoriadne hlasno. Mier občas pritom môže vyzerať, ako by sme boli ticho, ale nie je tomu tak. Mier je vždy aktívny a dynamický.

Už ste čítali?