Herec, režisér a šťastný otec Ben Affleck má 40 rokov
SITA
SITA

Herec, režisér a šťastný otec Ben Affleck má 40 rokov

Po úspechoch Bena Afflecka prišli i pády, kritici boli k jeho výkonom nemilosrdní a prenasledovanie novinármi herca takmer zlomilo.

BRATISLAVA 15. augusta - Americký herec Ben Afflek oslavuje 15. augusta 40. narodeniny. Nepochádzal z filmovej rodiny a tam, kde je dnes, sa prebojoval celkom sám.

Na ceste za slávou však mal spoločnosť - výborného priateľa Matta Damona, ktorý sa rovnako ako Ben vďaka svojmu talentu stal obrovskou hviezdou.

Po úspechoch prišli i pády, kritici boli k jeho výkonom nemilosrdní a prenasledovanie noviná

Na scénu sa však vrátil ako režisér, ktorého snímky si vyslúžili uznanie, opäť ukázal i svoje herecké kvality a stal sa manželom aj šťastným otcom troch detí.

Ben Affleck sa narodil v kalifornskom meste Berkeley učiteľke Christine a otcovi Timothymu, ktorý vystriedal povolania ako sociálny pracovník, automechanik, spisovateľ, barman či herec. Detstvo spolu s mladším bratom Caseym prežil v meste Cambridge v Massachusetts, kam sa spolu s rodičmi presťahovali. Ako osemročný stretol chlapca, bez ktorého by jeho život vyzeral zrejme úplne inak - Matta Damona.

S ním študoval na Cambridge Rindge and Latin High School, aj keď o dva roky starší Matt nebol v rovnakom ročníku. Spolu tiež chodili do dramatického krúžku. Keď mal 12 rokov, jeho rodičia sa rozviedli.

Začiatky v Burger Kingu a divoká mladosť

Affleck túžil byť hercom od detstva. Po prvý raz si prácu pred kamerou vyskúšal v reklame na Burger King a následne sa objavil v rôznych menej známych seriáloch či televíznych filmoch.

Keď mal 20 rokov, býval so svojím kamarátom Mattom Damonom a obom sa im podarilo získať úlohy v dráme Školské putá (1992).

" S Mattom sme dostali peniaze za Školské putá a všetky sme za niekoľko mesiacov minuli. Obaja sme zarobili okolo 35-tisíc či 40-tisíc dolárov a mysleli sme si, že sme bohatí. No šokovalo nás, koľko dlžíme na daniach - 15-tisíc! Ale prenajali sme si dom na pláži vo Venice a prišlo 800 ľudí, ktorí u nás prespali a opili sa. Potom sa nám minuli peniaze a museli sme si prenajať byt. Všetko bolo také vzrušujúce, žili sme v Glendale, Eagle Rocku, Hollywoode, West Hollywoode, Venice, pri Hollywood Bowle, všade. Niekedy nás vyhodili a svoje bývanie sme museli prispôsobiť tomu, kto mal práve peniaze," spomínal na svoju mladosť Affleck.

Postupne sa začal zviditeľňovať aj vďaka spolupráci s režisérom Kevinom Smithom, ktorý ho obsadil do svojich nezávislých filmov Mallrats (1995) a Hľadám Amy (1997).

Ponuky na dôležitejšie úlohy však pre neho ani Damona neprichádzali a oni sa rozhodli, že napíšu vlastný scenár.

Dobrý Will Hunting im zmenil život

Spočiatku oň nemali štúdiá záujem, no na pomoc prišiel Kevin Smith, ktorý scenár ukázal Miramaxu.

Ten zaň zaplatil 600-tisíc dolárov a pri nakrúcaní dnes už kultového filmu Dobrý Will Hunting (1997) im nechal voľnú ruku.

V snímke, ktorú americká Akadémia filmových umení a vied nominovala na deväť Oscarov, si Affleck a Damon tiež zahrali.

Nomináciu za najlepší pôvodný scenár sa im podarilo premeniť na sošku a ohúrených mladíkov po prečítaní ich mien na ceremoniáli vyobjímal i filmový veterán Robin Williams, ktorý v ich filme stvárnil láskavého psychológa Seana Maguirea.

Spolu s ním sa v ten istý večer tešili z jeho ceny pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. Z Afflecka i Damona sa po udeľovaní Oscarov stali obrovské hviezdy, ktoré si mohli vyberať úlohy v hollywoodskych blockbusteroch.

Affleck následne dostal menšiu rolu v Oscarmi ovenčenom Zamilovanom Shakespearovi (1998) a jeho meno sa dodnes už tradične spája s katastrofickým filmom Armageddon (1998). Tomu sa síce nepodarilo získať si kritikov, no darilo sa mu finančne a Benovi sa hrnuli ďalšie role.

Najpríťažlivejší muž roka 2002

Zahral si napríklad vo vojnovej romantickej dráme Pearl Harbor (2001), ktorej sa opäť nepodarilo osloviť kritikov, iba divákov.

Affleck si za oba svoje výkony dokonca vyslúžil nominácie na nelichotivé ocenenie Zlatá malina pre najhorší filmový pár - v prvom prípade sa o ňu delil s Liv Tyler, v druhom s Kate Beckinsale a Joshom Hartnettom.

Napriek tomu sa z neho stal jeden z najpopulárnejších hercov a v rokoch 1999 aj 2000 sa dostal do rebríčka najkrajších ľudí sveta magazínu People.

V roku 2002 ho zas vyhlásili za najpríťažlivejšieho muža. V tomto období tiež nastúpil na protialkoholické liečenie, pričom jeho hovorca vtedy vyhlásil, že "Ben si váži sám seba a je to múdry muž, ktorý sa rozhodol, že bez alkoholu ho čaká plnší život".

V prehľade nominovaných na Zlatú malinu sa Ben začal objavovať pravidelne.

V roku 2004 mu dokonca dve sošky udelili - prvú za romantickú komédiu Láska s rizikom (2003), pričom s 'cenou' v kategórii najhorší filmový pár sa podelil so svojou vtedajšou partnerkou Jennifer Lopez a druhú okrem tejto snímky dostal aj za výkon vo filmoch Výplata (2003) a Daredevil (2003).

V poslednom menovanom zas účinkoval po boku svojej terajšej manželky a matky jeho troch detí Jennifer Garner. O rok neskôr mu nepriniesol šťastie film Otcom na plný úväzok (2004) a tiež romantická komédia Prežiť Vianoce (2004), no Zlatú malinu pre najhoršieho herca si nakoniec odniesol prezident George W. Bush.

Tiež ho nominovali na najhoršieho herca desaťročia. Počas týchto rokov 'Zlatých malín' však predviedol aj lepšie výkony, ako napríklad vo filmoch Dogma (1999), Najväčšia hrozba (2002) alebo Irónia osudu (2002).

V roku 2006 si po boku Adriena Brodyho a Diane Lane zahral v snímke Hollywoodland a opäť sa mu podarilo presvedčiť verejnosť o svojich hereckých kvalitách. Na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach získal cenu Coppa Volpi pre najlepšieho herca a tiež ho nominovali na Zlatý glóbus.

Od cigariet ho dostal film

Účinkoval i v akčnom krimi trileri Zabiť eso (2006), kde jeho postava neustále fajčila, čo spolu s narodením jeho najstaršej dcéry viedlo k tomu, že sa cigariet v súkromnom živote vzdal.

"Svoju poslednú cigaretu som vyfajčil 10. novembra 2005 a cítim obrovský rozdiel. Mám pocit, že som v lepšej forme ako pred piatimi rokmi," uviedol vtedy.

O rok neskôr do kín uviedol svoj režisérsky debut Zbohom baby a ukázalo sa, že zrejme práve úloha režiséra a scenáristu Affleckovi sedí najviac. Za snímku o dvoch detektívoch, ktorí vyšetrujú únos malého dievčatka, získal niekoľko ocenení od rôznych asociácií kritikov.

"Režírovať film bolo pre mňa veľmi poučné. Naučil som sa veľa o písaní i hraní a prax mi ukázala, ako všetky časti pospájať. To bolo naozaj hodnotné," vyhlásil.

Tiež sa rozhodol ukázať fanúšikom svoju humornú stránku - spolu s moderátorom Jimmym Kimmelom nakrútil zábavné video plné ďalších hviezd s názvom I\'m Fucking Ben Affleck, ktoré bolo reakciou na klip Kimmelovej vtedajšej priateľky Sarah Silverman I\'m Fucking Matt Damon.

Po úspechu filmu Zbohom Baby sa Affleck vrátil k herectvu. Účinkoval vo filmoch Nie je z teba až tak paf (2009), Na odstrel (2009) a Extract (2009), no už v roku 2010 uviedol do kín svoj ďalší režisérsky počin, ktorý nazval Mesto. Do tejto adaptácie knihy Chucka Hogana Prince of Thieves okrem samého seba obsadil Rebeccu Hall, Jona Hamma, Jeremyho Rennera či Blake Lively. Snímka, za ktorej scenár ho nominovali na niekoľko cien, mala opäť veľký úspech. Koncom novembra sa do slovenských kín dostane dráma Argo, ktorú režíroval a tiež si v nej zahral.

Od Gwyneth Paltrow k Jennifer Garner

Čo sa týka jeho osobného života, v roku 1998 sa zviditeľnil vzťahom s oscarovou herečkou Gwyneth Paltrow.

Nasledoval vzťah s Jennifer Lopez, s ktorou si zahral v spomínanom prepadáku Láska s rizikom. Pár, ktorý médiá prezývali Bennifer, vyzeral nerozlučne, Affleck dokonca Lopez požiadal o ruku.

Naplánovaná svadba sa však nikdy nekonala a speváčka mu tesne pred ňou vrátila snubný prsteň, ktorý údajne stál viac ako tri milióny dolárov.

"Myslím, že Jen a ja sme urobili chybu, keď sme sa do seba zamilovali. Boli sme nadšení a príliš dostupní. Ani jeden z nás nepredpokladal, že sa náš vzťah dostane do štádia, keď o jeho detailoch bude vedieť celý svet. Nedokázal som ovládať vlastný život. Stratil som sa, dusil som sa, bolo mi strašne. Nikdy som nemal ísť tou cestou a nechať sa vtiahnuť do celej tej publicity. Tak som si dal prestávku, na chvíľu som odišiel a počkal, kým sa veci upokoja," vyhlásil.

Na svoje súkromie si odvtedy dáva pozor. "Je to ako telenovela, do ktorej vás obsadili bez vášho vedomia a ste úplne bezmocní," vysvetlil.

Po rozpade vzťahu s Lopez sa začal stretávať so svojou hereckou kolegyňou z Daredevila Jennifer Garner, s ktorou je dodnes. Zasnúbili sa už po deväťmesačnom vzťahu a 29. júna 2005 sa s ňou oženil. Majú spolu šesťročnú dcéru Violet, trojročnú Seraphinu a tento rok vo februári sa im narodil prvý syn - Samuel.

Jeho manželka nedávno prezradila, že Affleck túži po ďalšom dieťati, aj keď ona je proti. Tiež vyhlásila, že je skvelý manžel. "Ben mi vždy hovorí, \'Ak sa ti to páči, tak to urobíme\'. Úprimne, pre tohto muža by som urobila čokoľvek," vyjadrila sa.

Spracované podľa: en.wikipedia.org, imdb.com a archívu agentúry SITA.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…