O rozšírenie guľôčkového pera sa zaslúžil barón Marcel Bich
TASR
TASR

O rozšírenie guľôčkového pera sa zaslúžil barón Marcel Bich

Guľôčkové perá Marcela Bicha boli síce elegantné, ale aj drahé. Napriek vysokej cene buď vysychali, alebo pri použití atramentovali prsty užívateľa.

Turín/Bratislava 29. júla (TASR) – V Taliansku sa pred sto rokmi 29. júla narodil francúzsky vynálezca a spoluzakladateľ svetoznámej spoločnosti BiC na výrobu guľôčkových pier Marcel Bich.

Foto: wikimedia.org

Koncom 40. rokov 20. storočia kúpil Marcel Bich od maďarského vynálezcu Lászlá Bíróa patent na guľôčkové pero. Pôvodný vynález vylepšil a trh zaplavili spoľahlivé perá na jednorazové použitie od spoločnosti BiC. V súčasnosti sa denne na celom svete predá 20 miliónov jednorazových guľôčkových pier.

Marcel Bich sa narodil 29. júla 1914 v talianskom Turíne francúzskym rodičom. Ako osemnásťročný odišiel do francúzskej metropoly Paríža, kde si zarábal podomovým predajom bateriek. Neskôr bojoval v druhej svetovej vojne. Z frontu sa mladý Bich vrátil do zbombardovaného Paríža, kde vládla katastrofálna hospodárska situácia. Napriek tomu sa mu v roku 1945 spolu s priateľom Eduardom Buffardom podarilo získať sponzorských tisíc dolárov, za ktoré kúpili polorozpadnutú továreň na predmestí Clichy. Následne založili spoločnosť na výrobu plniacich a guľôčkových pier.

Prvé guľôčkové pero vynašiel Američan John J. Loud v roku 1888. V 30. rokoch 20. storočia jeho vynález zlepšil maďarský novinár József László Bíró spoločne s bratom Georgom. Bíró po prvý raz patentoval svoje pero v roku 1938, a potom v roku 1940 v Argentíne, kam utiekol.

Guľôčkové perá Marcela Bicha boli síce elegantné, ale aj drahé. Napriek vysokej cene buď vysychali, alebo pri použití atramentovali prsty užívateľa. Nemohli teda konkurovať klasickým plniacim perám a kalamárom. Bich sa teda rozhodol experimentovať. Odcestoval do Maďarska a od spomínaného vynálezcu Lászlá Bíróa si vyžiadal súhlas na použitie jeho patentu na guľôčkové perá. Po troch rokoch pokusov prišiel Bich na jeden z najväčších nápadov storočia a v roku 1950 vytvoril jednorazové guľôčkové pero. Skladalo sa len z kovového guľôčkového hrotu, umelohmotného tubusu na atrament a vonkajšieho plášťa. Marcelovi Bichovi sa podarilo vytvoriť moderné, lacné a pritom kvalitné pero z dostupných materiálov a s nízkymi výrobnými nákladmi. Chcel sa však držať pri zemi a nazdával sa, že denne predá okolo 10.000 kusov. Stretol sa však s Pierrom Guichenném, predsedom Francúzskej agentúry pre propagandu, ktorý sa mu postaral o reklamu. Bicha presvedčil, aby z mena vypustil 'h' a založil univerzálnu spoločnosť - BiC.

V rokoch 1951-1952 zorganizoval obrovskú reklamnú kampaň, v jej závere sa denne predalo 200.000 guľôčkových pier. O dva roky sa pero BiC stalo najpredávanejším tovarom vo Francúzsku. Úradné povolenie používať guľôčkové pero v škole znamenalo pre spoločnosť rozhodujúci okamih. Predaj sa v priebehu piatich rokov zvýšil o dvojnásobok a dosiahol 600.000 predaných kusov denne.

O súkromnom živote úspešného inovátora sa toho veľa nevie. K jeho záľubám patril jachting, štyrikrát sa zúčastnil na pretekoch o Americký pohár. Údajne bol otcom desiatich detí. Marcel Bich zomrel 30. mája 1994 v Paríži vo veku 80 rokov.

Zdroje: http://encyklopedia.sme.sk/c/1695385/bich-marcel.html, http://korzar.sme.sk/c/4693932/aj-gulockove-pero-musel-niekto-vynajst .html, http://en.wikipedia.org/wiki/Marcel_Bich.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…