Edmund Hillary, pokoriteľ Everestu, by mal 95 rokov
TASR
TASR

Edmund Hillary, pokoriteľ Everestu, by mal 95 rokov

V máji 2014 nepálske úrady pomenovali dva himalájske štíty v oblasti Mount Everestu po Edmundovi Hillarym a Tenzingovi Norgayovi.

Nepálčan Sardar Tenzing Norgay (vpravo) a Novozélanďan Edmund P. Hillary (vľavo) ukazujú 26. júna 1953 v Káthmandú výstroj, ktorú mali na sebe počas výstupu na najvyššiu horu sveta Mount Everest 29. mája 1953. Foto: TASR/AP

Tuakau/Bratislava 20. júla (TASR) - Najznámejší Novozélanďan všetkých čias mal 34 rokov, keď 29. mája 1953 so šerpom Tenzingom Norgayom vystúpili ako prví ľudia na najvyššiu horu sveta, v nedeľu 20. júla by sa dožil 95 rokov.

Edmund Hillary sa narodil 20. júla 1919 v Tuakau južne od Aucklandu na Novom Zélande, otec živil rodinu včelárstvom a deti, Edmund, jeho sestra a brat museli pomáhať pri ročnej produkcii 30-60 ton medu. Do hôr sa dostal až ako 16 ročný žiak gymnázia. V zime roku 1935 sa však zúčastnil na školskom výlete do hôr, kde zažil aj svoj prvý sneh a odvtedy žil len pre ne. O desať rokov už mal pochodené všetky najvyššie pohoria na Novom Zélande.

Hillaryho sestra sa v roku 1950 vydala do Veľkej Británie a Hillary sa dostal prvýkrát do Európy – neodpustil si cestu do rakúskych a švajčiarskych Álp, kde absolvoval niekoľko výstupov, ktoré boli preňho potrebnou skúsenosťou pred cestou do hôr najvyšších.

Pri príležitosti 50. výročia výstupu na 8850 metrov vysoký vrchol Mount Everest pomenovali 20. mája v Naí Dillí ulicu po jednom z jeho pokoriteľov, Edmundovi Hillarym Foto: TASR/AP

"Tak sme toho bastarda dostali"

V Himalájach vystúpil na 11 vrcholov. Po jedenástom sa rozhodol skonfrontovať s tým najvyšším. V rokoch 1951 a 1952 sa pripojil k dvom (neúspešným) vedeckým expedíciám, kde pritiahol pozornosť vedúceho pripravovanej britskej expedície Sira Johna Hunta. V nasledujúcom roku sa výprava rozhodla zaútočiť na Mont Everest, vysoký 8848 metrov. V marci 1953 postavili základný tábor, v máji toho roku dosiahla skupinka štyroch horolezcov Južné sedlo (medzi Mount Everestom a Lhotse). Dvaja z nich však ďalší výstup vzdali pre zdravotné problémy z výšky. Zostalo na Hillarym a skúsenom nepálskom šerpovi Tenzingovi Norgayovi, ktorý sa zúčastnil už na piatich predchádzajúcich pokusoch, aby konečne pokorili strechu sveta. Na najvyššom bode Zeme stáli 29. mája 1953 o 11.30 h. Po rovnako náročnom zostupe a návrate do tábora vyriekol Hillary pamätné, neveľmi úctivé slová: "Tak sme toho bastarda dostali". Zhodou okolností Mont Everest padol 4 dni pred korunováciou kráľovnej Alžbety II. Správu preto zámerne podržali a oznámili až večer pred korunováciou.

Na snímke z roku 1953 Nepálčan Sardar Tenzing Norgay (vľavo) a Novozélanďan Edmund P. Hillary (vpravo), ktorí zdolali najvyššiu horu sveta Mount Everest. Hillary, skromný horolezec, ktorý ako prvý zdolal najvyššiu horu sveta Mount Everest, v noci na dnes 11. januára 2008 zomrel vo veku 88 rokov. Foto: TASR/AP

Hillary sa stal zrejme najslávnejším horolezcom všetkých čias a za svoj výkon získal šľachtický titul. V nasledujúcich rokoch sa podieľal na niekoľkých expedíciách v Antarktíde, 4. januára 1958 v rámci britskej polárnej expedície dosiahol južný pól. V 60. rokoch 20. storočia sa vrátil do Nepálu a popri dobýjaní ďalších vrcholov sa výraznou mierou zaslúžil o vznik nemocníc a škôl v tejto oblasti a zlepšovanie životného prostredia v okolí Mont Everestu.

Jeho život naplnený túžbou po poznaní a dobrodružstve poznačila rodinná tragédia, keď v roku 1975 stratil manželku Louise aj s dcérou Belindou. Obidve zahynuli pri leteckom nešťastí blízko nepálskeho Káthmandú na ceste za Hillarym. Hillary sa znovu oženil až v decembri 1989 s vdovou po svojom priateľovi Petrovi Mulgrewovi - June Mulgrewovou.

Poslednú návštevu Himalájí uskutočnil Hillary - pre svoju výšku 1,88 centimetrov prezývaný Nepálčanmi "Veľký muž" - v sprievode neoficiálnej kronikárky himalájskych expedícií Elizabeth Hawleyovej v apríli 2007.

Edmund Hillary zomrel 11. januára 2008 na srdcový záchvat vo veku 88 rokov v mestskej nemocnici v Aucklande na Novom Zélande.

Svojho váženého dobrodruha a humanistu si Novozélanďania uctili aj umiestnením jeho portrétu - v tom čase ako jediného občana Nového Zélandu - na novozélandskej bankovke. V máji 2014 nepálske úrady pomenovali dva himalájske štíty v oblasti Mount Everestu po Edmundovi Hillarym a Tenzingovi Norgayovi.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…