Za popularizáciou revolveru stojí Samuel Colt narodený pred 200 rokmi
TASR
TASR

Za popularizáciou revolveru stojí Samuel Colt narodený pred 200 rokmi

Legendárne revolvery sa stali symbolom Divokého západu. Ich vynálezca Samuel Colt bol revolucionárom, ktorý ako prvý zaviedol sériovú výrobu a používal premyslené marketingové stratégie.

Samuel Colt Foto: history.com

Hartford/Bratislava 19. júla (TASR) – Od narodenia amerického vynálezcu a priemyselníka Samuela Colta uplynie v sobotu 19. júla 200 rokov.

Legendárne revolvery sa stali symbolom Divokého západu. Ich vynálezca Samuel Colt bol revolucionárom, ktorý ako prvý zaviedol sériovú výrobu a používal premyslené marketingové stratégie.

Samuel Colt sa narodil 19. júla 1814 v meste Hartford v americkom Connecticute do rodiny výrobcu hodvábu a vlny. Základné vzdelanie dostal v škole v Glastonbury, kde popri štúdiu pracoval na farme. Obľúbenou knihou mladého Samuela Colta bola vedecká encyklopédia, fascinovali ho zložité vynálezy a začal snívať o vytvorení zbrane, akú si nikto nedokázal predstaviť. V roku 1829 pracoval Colt v otcovej textilnej továrni, o tri roky neskôr odišiel na more naučiť sa námorníckemu remeslu. Počas ciest vytvoril prvý drevený model revolveru, k čomu ho údajne inšpirovali kolesá parníka.

Po návrate do Spojených štátov amerických zaplatil Coltov otec výrobu dvoch revolverov, avšak tieto zbrane boli nekvalitné, pretože otec synovmu vynálezu neveril a zbrane nechal vyrobiť čo najlacnejšie. Jeden z revolverov pri výstrele praskol a druhý nestrieľal vôbec. Vtedy sa osemnásťročný Samuel Colt nevzdal a na svoju "revolučnú zbraň" nakoniec v roku 1936 získal patent.

Monopol na novinku síce mal, ale finančné prostriedky na jej predstavenie a rozširovanie do sveta chýbali. Mladý vynálezca sa teda vrátil do otcovej dielne, kde študoval chémiu. V nasledujúcich troch rokoch cestoval po Amerike ako "Dr. Colt", prednášal o chémii a predvádzal triky s rajským plynom. Za tento čas sa mu podarilo našetriť, a tak založil vysnívaní podnik Patent Arms Company na výrobu svojich revolverov. Hoci sa výroba rýchlo rozbehla a zbrane boli na trhu veľmi žiadané, vládu nezaujali a podnik v roku 1842 zbankrotoval.

Objednávka na ďalších tisíc zbraní

V roku 1846 však vypukla mexicko-americká vojna a istý kapitán Walker objednal 1000 nových revolverov značky Colt. Samuel Colt spoločne s kapitánom Walkerom vytvorili nový vylepšený model revolveru a vzápätí prišla objednávka na ďalších tisíc zbraní. "Coltove revolvery sú najúčinnejšími zbraňami na svete", ospevoval ich generál Jefferson Rusk. Následne Colt založil spoločnosť Colt's Patent Fire-Arms Manufacturing Company a jeho meno sa stalo synonymom pre revolver. Kalifornská zlatá horúčka a expanzia na západ dopyt po revolveroch ešte umocnili. Colt svoj závod rozšíril a začal zbrane predávať aj v Európe.

Cieľavedomý vynálezca a podnikateľ bol tiež mužom, ktorý položil základy moderného marketingu. Ako prvý továrnik zaviedol výrobnú linku. V jeho podniku sa pracovalo na desaťhodinové smeny a ako jeden z prvých zaviedol tiež povinnú hodinovú prestávku na obed.

Samuel Colt bol ženatý s Elizabeth Jarvisovou. Zomrel vo veku 48 rokov 10. januára 1862 v meste Hartford v americkom Connecticute. Hodnota jeho majetku bola odhadovaná na 15.000.000 dolárov. Coltove zbrane sa stali tak populárnymi, že sa označenie "kolt" odvodené od mena vynálezcu vžilo ako všeobecný názov pre revolvery.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…