Pred 96 rokmi sa narodil Nelson Mandela, vie to aj Google
SITA
SITA

Pred 96 rokmi sa narodil Nelson Mandela, vie to aj Google

V piatok uplynulo 96 rokov od narodenia bojovníka proti apartheidu, jedného z najvýznamnejších vodcov a šíriteľov mieru Nelsona Mandelu.

BRATISLAVA 18. júla - V piatok uplynulo 96 rokov od narodenia zosnulého právnika, politika a bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandelu. Historicky prvý juhoafrický prezident tmavej farby pleti bol jedným z najdôležitejších vodcov hnutia bojujúceho za zrovnoprávnenie nebieleho obyvateľstva v Južnej Afrike.

Narodenie Nelsona Mandelu si v piatok pripomína aj internetový gigant Google, ktorý na jeho počesť vytvoril originálnu animáciu. Preklikaním cez ňu sa návštevníkovi stránky naskytne celoživotný animovaný príbeh bojovníka za mier spolu s jeho najsilnejšími citátmi.

V roku 1964 ho pre jeho konanie odsúdili na doživotie, no juhoafrické úrady mu niekoľkokrát ponúkli prepustenie, v prípade, že by sa vzdal politickej činnosti. To však Mandela odmietol. Verejnosť ho však natoľko milovala, že v roku 1990 ho napokon museli na nátlak verejnosti z väzenia prepustiť.

Nelson Mandela sa svojimi myšlienkami, pacifizmom a túžbou po svetovom mieri zapísal do dejín ľudstva. Od roku 1991 bol predsedom Afrického národného kongresu , v rokoch 1994 až 1999 aj prezidentom JAR. V roku 1993 mu pre jeho neutíchajúce aktivity a zásluhy udelili Nobelovu cenu za mier.

V roku 2009 označili deň narodenín Nelsona Mandelu (18. júl) za "Mandelov deň", ako potvrdenie symbolu celosvetového mieru, ale aj deň, kedy sa proklamuje svetový prínos tohto významného juhoafrického lídra o pokoji zbraní.

Nelson Mandela bol osobnosťou, ktorá sa do histórie zapísala aj viacerými nadčasovými citátmi: "Nikto sa nerodí s nenávisťou k druhému človeku kvôli jeho farbe pleti, pôvodu alebo vyznaniu." Aj vďaka tomuto výroku je Mandela považovaný za jedného z najväčších vodcov histórii ľudstva.

Video: Biografia Nelsona Mandelu

Bojovník proti apartheidu Nelson Mandela skonal vo veku 95 rokov dňa 5. decembra 2013 vo svojom dome v metropole Južnej Afriky Johannesburgu.

Na rozlúčku s ním prišli najslávnejší svetoví lídri vrátane Baracka Obamu, generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, francúzsky prezident Francois Hollande či britský premiér David Cameron a princ Charles.

Informácie pochádzajú z archívu agentúry SITA a zo stránky Biography.com.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…