Pred 96 rokmi sa narodil Nelson Mandela, vie to aj Google
SITA
SITA

Pred 96 rokmi sa narodil Nelson Mandela, vie to aj Google

V piatok uplynulo 96 rokov od narodenia bojovníka proti apartheidu, jedného z najvýznamnejších vodcov a šíriteľov mieru Nelsona Mandelu.

BRATISLAVA 18. júla - V piatok uplynulo 96 rokov od narodenia zosnulého právnika, politika a bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandelu. Historicky prvý juhoafrický prezident tmavej farby pleti bol jedným z najdôležitejších vodcov hnutia bojujúceho za zrovnoprávnenie nebieleho obyvateľstva v Južnej Afrike.

Narodenie Nelsona Mandelu si v piatok pripomína aj internetový gigant Google, ktorý na jeho počesť vytvoril originálnu animáciu. Preklikaním cez ňu sa návštevníkovi stránky naskytne celoživotný animovaný príbeh bojovníka za mier spolu s jeho najsilnejšími citátmi.

V roku 1964 ho pre jeho konanie odsúdili na doživotie, no juhoafrické úrady mu niekoľkokrát ponúkli prepustenie, v prípade, že by sa vzdal politickej činnosti. To však Mandela odmietol. Verejnosť ho však natoľko milovala, že v roku 1990 ho napokon museli na nátlak verejnosti z väzenia prepustiť.

Nelson Mandela sa svojimi myšlienkami, pacifizmom a túžbou po svetovom mieri zapísal do dejín ľudstva. Od roku 1991 bol predsedom Afrického národného kongresu , v rokoch 1994 až 1999 aj prezidentom JAR. V roku 1993 mu pre jeho neutíchajúce aktivity a zásluhy udelili Nobelovu cenu za mier.

V roku 2009 označili deň narodenín Nelsona Mandelu (18. júl) za "Mandelov deň", ako potvrdenie symbolu celosvetového mieru, ale aj deň, kedy sa proklamuje svetový prínos tohto významného juhoafrického lídra o pokoji zbraní.

Nelson Mandela bol osobnosťou, ktorá sa do histórie zapísala aj viacerými nadčasovými citátmi: "Nikto sa nerodí s nenávisťou k druhému človeku kvôli jeho farbe pleti, pôvodu alebo vyznaniu." Aj vďaka tomuto výroku je Mandela považovaný za jedného z najväčších vodcov histórii ľudstva.

Video: Biografia Nelsona Mandelu

Bojovník proti apartheidu Nelson Mandela skonal vo veku 95 rokov dňa 5. decembra 2013 vo svojom dome v metropole Južnej Afriky Johannesburgu.

Na rozlúčku s ním prišli najslávnejší svetoví lídri vrátane Baracka Obamu, generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, francúzsky prezident Francois Hollande či britský premiér David Cameron a princ Charles.

Informácie pochádzajú z archívu agentúry SITA a zo stránky Biography.com.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…