Klimatizáciu používajte opatrne
TASR
TASR

Klimatizáciu používajte opatrne

To, že klimatizáciu v aute si treba z času na čas nechať skontrolovať v servise, je známe. Ale riziko, že sa z nej budú šíriť baktérie a plesne, môže znížiť každý šofér.

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 15. júla (TASR) - Letné teplo znamená okrem iného aj to, že sa v tomto období spúšťa čoraz viac klimatizácií. A keďže sa masovo začínajú používať až v posledných rokoch, je dobré vedieť, ako sa má s klimatizáciou manipulovať.

"To, že klimatizáciu v aute si treba z času na čas nechať skontrolovať v servise, je známe. Ale riziko, že sa z nej budú šíriť baktérie a plesne, môže znížiť každý šofér. Len treba po dojazde vypnúť klimatizovanie a nechať bežať ventilátor. Vnútro zariadenia sa vysuší a riziko zmenší," radí Michal Hudeček zo spoločnosti Ener group, ktorá sa špecializuje na poradenstvo a konzultáciu v oblasti vykurovania, vetrania a klimatizácie.

Hudeček tiež upozorňuje, že zariadenie visiace na stene pod oknom, čo dokáže ochladiť miestnosť (tzv. split), nie je klimatizácia v pravom zmysle slova. Tou naozajstnou klimatizáciou je len systém, ktorý sa stará o chladenie, kúrenie, výmenu vzduchu a aj kontrolovanú úpravu jeho vlhkosti. Práve správna vlhkosť je pre pocit pohody veľmi dôležitá. Podľa neho, ak sa už človek pre split rozhodne, mal by ho kombinovať s kvalitným – hoci stolovým – zvlhčovačom a vetrať. Najlepšie tak, že sa vypne klimatizácia, na pár minút sa pootvárajú okná, a potom sa zasa spustí.

Vo veľkopriestorových kanceláriách tzv. open space, sú veľké klimatizačné systémy často dôvodom sporov, hoci zabezpečujú aj prísun čerstvého vzduchu a správnu vlhkosť. Dôvodom je, že projekt vznikal bez individuálneho prístupu k firme, ktorej zamestnanci tam neskôr sedia. Jeho autor nevedel, aká bude, kde napríklad budú mať stoly jej pracovníci. Podľa Hudečka každý systém sa dá doladiť. Napríklad tým, že mriežky, z ktorých vzduch fúka len jedným smerom, vymenia za kvalitnejšie koncové zariadenia, ktoré možno regulovať.

Priškrcovať, privierať, otáčať. A hoci podľa jeho skúseností nejestvuje účinný tlak štátu (ako je to napríklad pri kvalite potravín) na prevádzkovateľov budov, aby sa o zariadenia starali, východisko existuje. Slovensko má prípad zamestnankyne, ktorá išla so svojou firmou pre nekvalitný vzduch v klimatizácii do sporu, a vyhrala. Podnik musel investovať do zmenenej technológie. Hudeček radí firmám, ktoré chystajú sťahovanie, aby pri dohadovaní zmluvy vopred preniesli riešenie takýchto problémov na toho, kto bude budovu prevádzkovať.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…