Martin Kližan vyhral tenisový turnaj v San Maríne

Slovenský tenista porazil vo finále Simone Bolleliho a získal svoj šiesty challengerový titul.

SAN MARÍNO 12. augusta - Slovenský tenista Martin Kližan získal svoju štvrtú tohtoročnú trofej na úrovni ATP Challenger Tour, šiestu celkovo.

V nedeľňajšom finále dvojhry na podujatí San Marino Cepu Open v San Maríne (dotácia 85 000 eur, antuka) potvrdil najvyššie nasadenie a zvíťazil nad šestkou tohto podujatia Simonem Bolellim z Talianska za 78 minút suverénne 6:3, 6:1.

Odnáša si 7200 eur a 110 bodov do svetového rebríčka, v ktorom figuruje na 52. mieste.

V pondelok sa s veľkou pravdepodobnosťou objaví premiérovo vo svojej kariére v Top 50. K 13. augustu obhajoval 65 bodov za vlaňajší prienik do finále práve v San Maríne. Vtedy pri skóre 1:6, 0:3 odstúpil z duelu s Talianom Potitom Staracem.

Úradujúci Tenista roka v SR Kližan síce vo finále za stavu 4:2 inkasoval okamžitý rebrejk a na returne v ôsmej hre pustil súpera z 15:40 na zhodu, premenil však tretiu šancu uniknúť na 5:3 a náskok si už udržal.

V druhom dejstve tohto druhého vzájomného súboja dvoch víťazov bratislavského halového "hardového" turnaja Slovak Open okamžite dosiahol brejk (na nulu), neskôr pridal "poistku" na 4:1 a definitívu v siedmej hre.

"Dnes som hral výborný tenis, počas celého turnaja sa mi tu darilo, rovnako ako minulý rok. V San Maríne sa cítim naozaj skvele, teší ma, že som dokázal zvíťaziť," zhodnotil pre agentúru SITA Martin Kližan a pokračoval: "Škoda, že som sa nedostal na turnaje do Toronta a Cincinnati. Najbližšie sa predstavím vo Winstone-Saleme a následne na grandslamovom US Open."

Dvadsaťšesťročný Bolelli figuruje na 103. mieste v počítačovom poradí, už bol aj na 36. pozícii. So zverencom Karola Kučeru prehral aj 26. júla tiež na antuke v rakúskom Kitzbüheli na hlavnej profesionálnej úrovni World Tour 250, a to z náskoku 6:1, 4:2 (napokon 6:1, 5:7, 1:6).

Dvadsaťtriročný Bratislavčan Kližan sa do tohto týždňa naposledy predstavil na podujatí tejto kategórie v máji vo francúzskom Bordeuax a takisto sa tešil z primátu. Znamená to, že účastník prvého "výberového" príslušného turnaja ATP Challenger Tour Finals 2011 v brazílskom Sao Paule ťahá na challengeroch sériu desiatich zápasových úspechov. V bodovaní 2012 ATP Year-To-Date Challenger Rankings bol pred San Marínom na postupovom 5. stupienku.

Prehľad výsledkov Martina Kližana vo finále dvojhry na turnajoch ATP Challenger Tour (zatiaľ bilancia 6:3):

2010

november: Bratislava (SR) tvrdý povrch v hale Stefan Koubek (Rak.) 7:6 (4), 6:2

2011

apríl: Rím (Tal.) antuka vonku Thomas Schoorel (Hol.) 5:7, 6:1, 3:6

august: San Maríno antuka vonku Potito Starace (Tal.) 1:6, 0:3 - skreč, Kližan odstúpil

september:Janov (Tal.) antuka vonku Leonardo Mayer (Arg.) 6:3, 6:1