Dobré noviny
Do klietky hanby v Levoči sa už dá dostať aj bez previnenia
SITA
SITA

Do klietky hanby v Levoči sa už dá dostať aj bez previnenia

Informačná kancelária mesta Levoča sprístupnila pre návštevníkov Levoče historickú klietku hanby. Turisti si tak môžu urobiť originálnu dovolenkovú fotografiu.

POPRAD 12. júla – Návštevníci Levoče si budú môcť vyskúšať, aké to je ocitnúť sa v klietke hanby. Informačná kancelária mesta Levoča v spolupráci s partnermi pripravila pre záujemcov možnosť nechať sa zavrieť do klietky hanby, ktorá sa nachádza na Námestí Majstra Pavla vedľa historickej radnice.

"Nielen pre originálny dovolenkový záber, ale aj pre samotný zážitok bude verejnosti prístupná klietka hanby," informovala vedúca oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta na Mestskom úrade v Levoči Anna Lazorová. Klietka hanby bude verejnosti prístupná zatiaľ iba v júli, každý utorok od 10:00 do 14:00 a vo štvrtok od 13:00 do 16.00. V prípade záujmu sa "otváracie" hodiny klietky hanby rozšíria.

Obrazom: Reštaurátori našli pri obnove oltára v Levoči podpis Majstra Pavla

Ľudia mali o klietku veľký záujem

O sprístupnení klietky hanby rozhodol aj záujem verejnosti, ktorá si mala možnosť vyskúšať pobyt v klietke počas uplynulého víkendu, keď sa v Levoči konala Mariánska púť.

"Bolo komické sledovať, ako sa do klietky odvážili aj starší páni a nechávali sa fotiť v zatvorenej klietke," dodala Lazorová. Prvé reakcie ľudí na ponuku vstúpiť do klietky, boli podľa Lazorovej rozpačité, avšak zakrátko ľudia stratili ostych a bez problémov sa nechali odfotografovať v tejto levočskej atrakcii.

Levočská klietka hanby je podľa Lazorovej zrejme jedinou pôvodnou klietkou hanby, ktorá sa na Slovensku zachovala. Sprístupnenie klietky hanby má prispieť k zatraktívneniu ponuky pre turistov a návštevníkov Levoče.

Priestupky bez hrdelných trestov

Klietka hanby alebo aj pranier stojí na pevnom kamennom základe. Zhotovená je zo železných tyčí a zdobená je kovovými ľaliami a srdcami – symbolmi lásky a nevinnosti. Levočská klietka hanby pochádza zo 16. storočia. V klietke si v minulosti odpykávali vinníci priestupky, na ktoré sa nevzťahovali hrdelné tresty. Pobyt v klietke mal byť pre previnilca potupou i príučkou a okoloidúcim dostatočnou výstrahou.

Trest sa preto vykonával najmä počas jarmokov, keď bolo na námestí veľké množstvo ľudí. Tí zvyčajne častovali odsúdeného prejavmi pohŕdania. Verejnej hanbe boli takýmto spôsobom údajne najčastejšie vystavené ženy. Do klietky hanby sa mohli dostať aj za to, že sa po zotmení pohybovali po meste bez sprievodu svojho muža.

Dominantou je aj Chrám sv. Jakuba

Okrem klietky hanby ponúka Levoča aj ďalšie zaujímavosti. Dominantou Námestia Majstra Pavla a celej Levoče je Chrám sv. Jakuba, ktorý je druhý najväčší chrám na Slovensku. V kostole sa nachádza najvyšší drevený gotický oltár na svete. Mesto Levoča patrilo medzi prvé tri kráľovské mestá v Uhorsku. Levočské Mestské divadlo komorných rozmerov s kongresovou sálou je druhým najstarším divadlom na Slovensku.

Na zvonici, ktorá je prepojená s historickou radnicou, boli prvé vežové hodiny v Uhorsku. V starom kláštore minoritov sa nachádza jediná úplne zachovaná krížová gotická chodba na Slovensku s fragmentmi freskovej výzdoby.

Župný dom v Levoči patril v Uhorsku medzi najreprezentatívnejšie budovy a je označovaný ako najčistejšia klasicistická stavba na Slovensku. Hradobný systém okolo historického centra Levoče je najviac zachovaný na Slovensku. Z pôvodnej dĺžky 2,5 kilometra za zachovali asi štyri pätiny.

Už ste čítali?