Maratónske zlato putuje nečakane do Ugandy

Stephen Kiprotich vyhral maratón na OH v Londýne za 2:08:01 h.

LONDÝN 12. augusta - Stephen Kiprotich z Ugandy sa stal v nedeľu v Londýne olympijským víťazom v maratóne.

V uliciach britskej metropoly tisíckami nadšených fanúšikov triumfoval za 2:08:01 h.

Uganďan vyhral maratón nečakane s náskokom 26 sekúnd pred úradujúcim majstrom sveta Abelom Kiruiom z Kene.

Bronz si vybojoval ďalší Keňan Wilson Kiprotich.

V teplom počasí bežali maratónci okolo mnohých pamiatok Londýna. Keňania v nedeľu štartovali na počesť olympijského víťaza z Pekingu Sammyho Wanjiru, ktorý pred rokom tragicky zahynul.

Kiprotich vybojoval pre Ugandu prvú medailu z Hier XXX. olympiády. Prvé olympijské zlato pre Ugandu v atletike získal pred 40 rokmi John Akii-Bua v behu na 400 m cez prekážky.

Tempo maratónu v úvode udával Wilson Kiprotich, ktorý roztrhal vedúcu skupinu a v polovici trate mal pred súpermi 21-sekundový náskok. Na svoju taktiku však doplatil, postupne mu dochádzali sily.

Následne prebehol občerstvovaciu stanicu bez zastávky a na 25. km už viedol len tesne pred Kiruiom a Stephenom Kiprotichom. Čelo sa spojilo a až do 38. km bežalo spolu.

Následne zaútočil 28-ročný reprezentant Ugandy a jeho atak už Keňania nezachytili. Stephen Kiprotich, ktorý trénuje v Keni, si posledné metre na známej ulici The Mall vedúcej k Buckinghamskému palácu vychutnával a oslavoval najväčší úspech kariéry.

"Ani neviem opísať, aký som šťastný a čo táto medaila znamená pre moju krajinu. Milujem ľud v mojej vlasti. Uganda bude dnes veľmi šťastná. Tempo bolo veľmi rýchle a vedel som, že nemôžem bežať popri Keňanoch až do cieľa. Skúsil som nastúpiť a získal som náskok. Medailu som veľmi chcel, a to mi pomohlo ešte viac zrýchliť," povedal Kiprotich.

Výsledky - atletika:

Maratón (muži): 1. Stephen Kiprotich (Uganda) 2:08:01, 2. Abel Kirui 2:08:27, 3. Wilson Kiprotich (obaja Keňa) 2:09:37, 4. Mebrahtom Keflezighi (USA) 2:11:06, 5. Marilson dos Santos (Braz.) 2:11:10, 6. Kentaro Nakamoto (Jap.) 2:11:16, 7. Cuthbert Nyasango (Zimb.) 2:12:08, 8. Paulo Roberto Paula (Braz.) 2:12:17.