Dobré noviny
Prezident s expremiérkou I. Radičovou zavítal na festival Pohoda
TASR
TASR

Prezident s expremiérkou I. Radičovou zavítal na festival Pohoda

Kiska mladým odpovedal na ich otázky a vysvetľoval, že prezident môže zmeniť Slovensko.

Prezident SR Andrej Kiska (v strede) a bývalá premiérka Iveta Radičová (vpravo ) prechádzajú medzi návštevníkmi počas druhého dňa osemnásteho ročníka multižánrového festivalu Bažant Pohoda 2014 11. júla 2014 na letisku v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 11. júla (TASR) – Na festival Pohoda na trenčianske letisko dnes zavítal aj prezident SR Andrej Kiska. S návštevníkmi festivalu, ktorí ho po príchode privítali obrovským potleskom, asi hodinu diskutoval pod jedným zo stanov. Medzi divákmi bola pritom aj bývalá premiérka Iveta Radičová, s ktorou sa po diskusii prešiel areálom festivalu. Okrem novinárov ho pritom celý čas sprevádzalo mnoho mladých ľudí.

"Je to pre mňa taká nabíjačka, ale hlavne je to zodpovednosť. Človek cíti dôveru, cíti podporu a to dáva obrovský záväzok k tomu, že ideme dopredu a treba tvrdo pracovať," povedal médiám uprostred davu prezident Kiska. Pozrieť si ho prišli zblízka mnohí návštevníci. Prezident sa s Radičovou zastavil aj pri stánkoch, s viacerými účastníkmi festivalu sa Kiska aj odfotil.

"Mal som tu Václava Havla a povedal som, že si neviem predstaviť mať tu slovenského prezidenta. Teraz si to skúšam predstavovať," skonštatoval na úvod diskusie novinár a moderátor Štefan Hríb, ktorý s prezidentom viedol debatu. Plný stan najmä mladých ľudí ho popoludní privítal dlhým potleskom.

Kiska mladým odpovedal na ich otázky a vysvetľoval, že prezident môže zmeniť Slovensko. "Ale nesmie v tom byť sám. Ak má podporu ľudí, ich dôveru, ak si túto jeho dôveru uvedomuje aj vláda, tak potom tohto človeka počúva a prezident vtedy môže povedať, čo je zlé a čo treba zmeniť," uviedol Kiska. Podotkol, že súčasná vláda sa verejnú mienku snaží vnímať a preto možnosť niečo zmeniť vidí. "Možno o rok sa tu stretneme a budem môcť povedať, čo sa podarilo a čo nie."

Aj preto Kiska podľa svojich slov chcel byť prezidentom a nešiel cestou zakladania novej politickej strany. "Taktiež budovať politickú stranu je o spolupráci mnohých ľudí. O tom, aby si líder okolo seba vybudoval desiatky, stovky, možno tisícky ľudí, ktorým by mal veriť a nemali by ho sklamať. To je beh na dlhú trať," myslí si Kiska. Pripomenul, že medzery je u politických strán badať, keď ich na záver potopia vlastní súkmeňovci.

Fotogaléria k článku

"Ak sa aj vybuduje dobrá politická strana a dostane sa do parlamentu, potom zrazu musí vytvárať koalície s ďalšími. Tam sú aj politici, ktorí sa už nepozerajú na to prvotné poslanie a je to už len o moci a pozíciách," vysvetľoval mladým prezident.

Počas diskusie padla aj otázka, či prezidentovanie osobnostne obohacuje. Kiska zdôraznil, že stretol zatiaľ mnoho skvelých a schopných ľudí, napríklad profesorov. "Ale čo sa týka politikov, tých stretnutí v rámci zahraničnej politiky som mal málo. Je ale tiež pravda, že je to stretnutie na 15 minút, kde skonštatujeme, že máme výborné vzťahy a tešíme sa, ako ich budeme rozvíjať. Potom sa odfotíme a ideme ďalej," priblížil. Z pohľadu osobnostného napĺňania tak asi podľa neho veľký význam nemajú. "Sú ale dôležité z pohľadu štátov, aby prezident vyjadril jasné posolstvo," dodal.

Už ste čítali?