Morcheeba si v Piešťanoch zafajčila marihuanu
SITA
SITA

Morcheeba si v Piešťanoch zafajčila marihuanu

Festival Grape na hlavnom stagei ukončil londýnsky spevák a muzikant Example, ktorý bol najskromnejším umelcom zo štábu.

BRATISLAVA 12. augusta – V poradí tretí ročník multižánrového Grape festivalu, ktorý sa opäť konal na piešťanskom letisku, je už minulosťou.

Druhý festivalový deň poznačilo chladné počasie, kontroverzná speváčka Skye Edwards z Morcheeby, úspech dubstepovej formácie Modestep aj speváka s prezývkou Example.

Prvý slnečný deň vystriedal v sobotu dážď s vetrom, čo sa podpísalo aj pod nižšiu poobedňajšiu návštevnosť pod jednotlivými pódiami, s blížiacim sa koncom festivalu a hlavnými hviezdami sa však počasie postupne vylepšovalo.

O náladu sa starali viaceré slovenské aj české kapely, okrem iných Diego, Lavagance, The Uniques či Billy Barman na čele so spevákom a zároveň jedným z organizátorov Jurajom Podmanickým.

Pod pódium prilákali dokonca viac fanúšikov ako Tata Bojs vystupujúci v rovnakom čase na hlavnom stagei, čo českí hudobníci aj náležite okomentovali.

„Nejako sa vás tu preriedilo, zavolajte svojich kamarátov,“ zaznelo z pódia.

Publikum do varu dostala osvedčená Para, ktorú si prišla spoza pódia vypočuť aj speváčka Morcheeby.

„Musia byť veľmi známi, keď si ľudia takto spievajú ich pesničky,“ okomentovala búrlivú atmosféru.

Spevák Lasky ako obyčajne počas vystúpenia zišiel k zábrane k fanúšikom v prvom rade, aby si s nimi zaspieval. Od jedného z nich neodmietol ani energetický nápoj, z ktorého si odpil a dodal: „Ste fakt skvelí !“

„Ďakujem ti za marihuanu !“

K najočakávanejším kapelám patrila nepochybne skupina Morcheeba v pôvodnej zostave so speváčkou Skye Edwards.

Tá sa na pódium zjavila krátko po pol jedenástej večer v jasne červených šatách s pre ňu povestným širokým úsmevom na tvári.

Úvod bol však zo strany publika „ opatrný“, chýbali potlesk aj výkriky hodné headlinera podobného formátu. Nálada sa rozprúdila postupne, najmä pri známych hitoch.

Najväčší rozruch však členovia skupiny spôsobili tým, že si priamo na pódiu počas prestávky zapálili jointa. Na to speváčke ponúkol zabalenú marihuanu aj jeden z fanúšikov v prvom rade, tú si Skye hneď zapálila a povedala: „Ďakujem ti za marihuanu !“.

Počas koncertu, keď si s hudobníkmi niekoľkokrát potiahla z cigarety, povedala: “Nemôžem už tak veľa fajčiť, veď mám vystúpenie.“

Slovo „cheeba“ z názvu kapely vo voľnom preklade označuje práve marihuanu.

S blížiacim sa koncom sa nálada uvoľnila nielen v dave, ale aj na pódiu.

Speváčka sa viac usmievala, tancovala a na záver pri najväčšom hite Rome Wasn\'t Built In A Day z albumu Fragments of Freedom (2000) si dokonca k sebe na pódium privolala niekoľko fanúšikov, aby si s ňou zatancovali.

Kapela na Slovensku odohrala vôbec prvý koncert v pôvodnej zostave a zároveň aj svoj posledný v tomto roku, keďže sa chystá nahrávať nový album. Ten ostatný Blood Like Lemonade vyšiel pred dvoma rokmi, keď sa speváčka ku kapele vrátila.

Festival ukončil Example

Festival na hlavnom stagei ukončil londýnsky spevák a muzikant Example, ktorý bol údajne najskromnejším umelcom zo štábu.

„Je veľmi milý a veľmi skromný,“ potvrdil pre agentúru SITA jeden z organizátorov Ján Trstenský.

Example svoje vystúpenie odštartoval štyridsať minút po polnoci a prítomným ponúkol mix elektroniky, popu a rappu.

K divácky úspešným patrilo okrem iných vystúpenie formácie Modestep na Seat Ibiza stagei, ktoré o polnoci ponúklo kvalitnú dubstepovú šou.

Prvý ročník Grape festivalu sa konal v roku 2010 na piešťanskom letisku, najväčšími hviezdami boli elektronickí Röyksopp a rocková kapela The Subways, o rok neskôr boli headlinermi americkí rockeri Interpol, elektropopové formácie The Hurts a Marina and the Diamonds.

Podľa organizátorov by sa mal festival bez väčších problémov uskutočniť aj v roku 2013, aj keď podľa slov organizátorov sa ešte stále nedá hovoriť o ziskovom projekte.

„Je priskoro na to, aby si festival na seba zarábal. Možno malé festivaly to dokážu, my si dávame päť rokov na to, aby sa to celé rozbehlo,“ uzavrel Trstenský.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…